Polskie Radio
Section05
kultura ludowa

Podróż po świecie muzyki i muzyce świata z Marią Pomianowską

Bohaterką wtorkowych Źródeł będzie Maria Pomianowska, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, multiinstrumentalistka grająca na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, fideli płockiej – instrumentach zrekonstruowanych oraz instrumentach strunowych Wschodu – indyjskiej sarangi, mongolskiego morin huur, chińskiego er hu i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Maria Pomianowska world music Azja

Çiğdem Aslan. Dziedzictwo alawitów

Kurdyjska wokalistka urodzona w Stambule. W 2013 roku wydała swoją pierwszą solową płytę „Mortissa”. Artystka nawiązuje w niej w intrygujący i nowy sposób do tradycji rebetiko, pieśni nazywanych „bluesem Morza Egejskiego”. Ich rozkwit przypada na wczesne lata dwudzieste ubiegłego stulecia, w czasie przymusowych migracji ludności Turcji i Grecji. Te „słodko-gorzkie” pieśni ludzi miłujących wolność, zakazane początkowo przez władze, zarówno greckie, jak i tureckie, dziś stały się wizytówką greckiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Turcja Kurdowie Magdalena Tejchma

Barwny świat instrumentów

Instrumenty świata mogą mieć zadziwiające, ale też znajome brzmienie, zaskakującą historię, kształty i kolory, a do ich stworzenia korzysta się z przeróżnych materiałów. W najbliższym „Źródełku” Karolina Ociepka wraz z Bogusiem Ustinau opowiedzieli nam o perskim santurze! Ale to nie wszystkie niespodzianki z bogatego świata instrumentów!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy wieś Hanna Szczęśniak world music

KOSY. Fascynująca podróż przez Dolny Śląsk

Bogactwo muzyczne Dolnego Śląska wydaje się nieprzebrane. Artystki wrocławskiego zespołu KOSY odważnie objęły ten kierunek eksploracji. Ich brawura procentuje – zostały wybrane na reprezentantki Polski na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX 2021! Na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej ich kunszt nie uszedł uwadze jurorów – zespół został wyróżniony za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Faryńska Nowa Tradycja

Ludowe źródła kultury. Czas na redefinicję

Ludowe źródła kultury wydają się być jednym z kluczowych problemów koniecznych do analizy procesów cywilizacyjnych. Co jednak oznacza epitet „ludowy”? Czy dawne systemy opisu nadal są w stanie przedstawić nam współczesne konteksty ludowości? Być może w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej nadszedł czas redefinicji „ludowości”? Nad tym zastanowią się uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Ludowe źródła kultury”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja

Bez

Kiedy znów zakwitną białe bzy… I czy w tym samym czasie zakwitną również czarne? Maj kojarzy nam się z intensywnie pachnącymi, fioletowymi lub kremowymi kwiatami bzu lilaka. Ta roślina ze względu na swoją nazwę, rodzi pewne wątpliwości, bo -zwłaszcza wśród tych osób, którym daleko do botanika – bez lilak często mylony jest z prawdziwym bzem, czarnym. W świat flory w kilku następnych odcinkach „Źródosłowu” zabierze nas etnolingwistka dr Olga Kielak, która swoją opowieść rozpoczyna właśnie od bzu.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez ogród

Maria João Pires, czy bez „saudade” nie ma Chopina?

Portugalska artystka po raz pierwszy wystąpiła publicznie w wieku siedmiu lat, grając koncerty fortepianowe Mozarta w Oporto. Trzy lata później odebrała najwyższą portugalską nagrodę dla młodych muzyków. Już na studiach zaczęła się jej światowa kariera. Grała z najważniejszymi orkiestrami, do których należą Filharmonicy Berlińscy, The Boston Symphony Orchestra, The Royal Concertgebouw Orchestra, The London Philharmonic, Orkiestra Paryska czy Filharmonicy Wiedeńscy. Jej specjalnością stały się dzieła klasyków wiedeńskich, choć sama zainteresowana chętniej powołuje się na… Chopina.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Hajda Banda / Гайда Банда. Pod muzycznym sztandarem pogranicza

Polsko-białoruska banda zdobyła w Konkursie Muzyki Folkowej trzecią nagrodę za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego, dodatkowo jest laureatem Nagrody Specjalnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrody „Burza Braw” – dowodu uznania publiczności! O jakiej bandzie mowa? Oczywiście o Hajda Bandzie!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Białoruś Nowa Tradycja Aleksandra Faryńska

Pożegnanie z Ukrainą

Chciałbym zwrócić wszystkim uwagę na niespodziewane konsekwencje wojny. Wojna na zawsze zmienia kulturę i konteksty kulturowe – zaczął opowieść Andrzej Bieńkowski. Ten odcinek, „Pożegnanie z Ukrainą”, ma być jego osobistą historią, osobistym pożegnaniem z Ukrainą sprzed lat. Ukrainą taką, jaką znali nasi folkloryści, a która już w wielu jej zakątkach nie wróci. Ten odcinek to czas na lament nad utratą.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski Piotr Dorosz Ukraina pogrzeby

W stronę korzeni. Laureaci Nowej Tradycji 2022 zafascynowani Beskidami

W audycji powracamy do Festiwalu Nowa Tradycja, który zakończył się wczoraj wieczorem. W „Źródłach” zbieramy w całość wrażenia z występu laureata Grand Prix, czyli zespołu Piotra Damasiewicza „Into the Roots”, a także laureatek Nagrody Programu II Polskiego Radia, duetu SEKUNDa. Co ciekawe, oba zespoły odnoszą się do kultury ludowej Beskidu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Kuba Borysiak Aleksandra Faryńska

Krótka historia basów...

W zeszłym tygodniu porozmawialiśmy z barabanem, w tym poznamy kolejny bardzo tradycyjny instrument... Jak zapewne już zauważyliście redaktor Piotr Dorosz wie sporo o tradycyjnych instrumentach. Sam z chęcią gra na wielu z nich, na przykład na harmonii czy piszczałkach. Tym razem pan Piotr opowie nam o instrumencie niegdyś popularnym niemal w całej Polsce, bardzo ważnym w każdej kapeli!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy wieś Nowa Tradycja Piotr Dorosz

Wymarzony głos spod Rusinowa. Żegnamy Zofię Kucharczyk

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Zofii Kucharczyk, śpiewaczki, członkini zespołu Gołcunecki z Gałek koło Rusinowa. Zachwycała bogactwem repertuaru, naturalnością przekazu i olbrzymią wiedzą o tradycjach swojego regionu. Nieoceniona nauczycielka, mentorka, skarbnica wiedzy o ludowych przyśpiewkach i piękna dusza, zaledwie w ubiegłym roku zdobyła II nagrodę za śpiew solowy podczas konkursu na OFKiŚL w Kazimierzu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Nowa Tradycja Magdalena Tejchma