Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jest zwiastun "Napoleona" Joaquinem Phoenixem w roli głównej

Napoleon Bonaparte mimo niewielkiego wzrostu był jedną z największych i najważniejszych postaci w historii świata. Uwielbiany przez jednych, nienawidzony przez drugich, jeszcze za życia stał się bohaterem zbiorowej wyobraźni. Nic też dziwnego, że kino szybko się o niego upomniało: filmy, w których się pojawia, można liczyć w dziesiątkach, jeśli nie setkach. Teraz powstaje kolejne dzieło, a odpowiada za nie być może ostatni, który z takim talentem i uwielbieniem tworzy wielkie, epickie widowiska – Ridley Scott.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Napoleon FILM Pani Walewska Ridley Scott Joaquin Phoenix Katarzyna Cygler Trójka

Wystawa "Pro morte". Zaduma nad sprawami ostatecznymi w obrazach Sławomira Marca

"Pro morte" oznacza miejsce w szpitalach, gdzie uznani za martwych zatrzymywani są jeszcze na kilka godzin. Jak wyznanie bezradności, ale i nadziei po utracie nadziei. Miejsce, gdzie wszystko może jeszcze się wydarzyć. Tak też nazywa się najnowsza wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, która prezentuje prace Sławomira Marca - malarza, performera i teoretyka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Warszawa Jakub Domoradzki Akademia Sztuk Pięknych śmierć przemijanie

Tim Burton kręci "Sok z żuka 2": Winona Ryder i Michael Keaton znowu razem na planie!

Trwają prace nad sequelem kultowej komedii Tima Burtona "Sok z żuka". Wiadomo, że w filmie pojawią się dwie główne gwiazdy z pierwszej części: Winona Ryder oraz Michael Keaton. Być może zobaczymy także Geenę Davis, jednak udział Aleca Baldwina jest wykluczony. Czy legendarny reżyser udowodni, że nie stracił charakteru, a jego nowy film dorówna pierwowzorowi?
Zobacz więcej na temat:  FILM Tim Burton Johnny Depp Michał Kowarski Katarzyna Cygler Trójka Winona Ryder Geena Davis Jenna Ortega

"Poczytnik". "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"

- Legenda pisma była budowana przez lata i powoli blakło to, co wyprawiało się w "Przekroju" na przełomie lat 40. i 50. Później, w latach 60., były to przede wszystkim pierwsze dwie, a czasem trzy strony, gdzie ukazywały się te informacje, które miały się ukazać (…). Eile nazywał strony, na których "płacił partii", co jej, stronami ogłoszeniowymi. "Przekrój", który przeszedł do legendy, zaczynał się od czwartej lub piątej strony - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Myślcie sobie, co chcecie" – komedia SF na "Scenie teatralnej Trójki"

Na wakacyjną Scenę Teatralną Trójki zaprosiliśmy nie często pojawiający się w naszym teatrze gatunek, choć – wydaje się – obiecujący wiele atrakcji. Mamy bogatą tradycję literacką w tej dziedzinie: to Stanisław Lem w swoich licznych książkach pisał o przyszłości z niesamowitym poczuciem humoru. W świecie filmu najsłynniejszą komedią fantastyczną jest "Seksmisja" Juliusza Machulskiego.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki TEATR Barbara Marcinik Dariusz Pieróg

PR24 II wojna światowa we współczesnym kinie niemieckim. Dr Klejsa wskazuje na dwa nurty narracji

Po zjednoczeniu Niemiec doszło do scalenia dwóch typoów pamięci o II wojnie światowej, narracji o oporze i o ofiarach - powiedział w Polskim Radiu 24 filmoznawca dr hab. Konrad Klejsa. - Pod koniec XX wieku pojawiło się w Niemczech sporo filmów, w tym wystawnych produkcji telewizyjnych, które miały apelować do wyobraźni i tworzyć opowieści ofiarnicze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski FILM

Bajki z najbardziej baśniowego zakątka Polski. "Cuda na Rospudą" Justyny Bednarek

– Podlasie jest tak bajkowym i tajemniczym regionem, że wydaje mi się, iż bajka jest tam bardziej obecna, niż w jakimkolwiek innym miejscu Polski – mówi Justyna Bednarek, autorka książki "Cuda na Rospudą". Jakich bajek wysłuchiwały dzieci z terenów Suwalszczyzny? Jakie kołysanki śpiewano maluchom na Podlasiu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rospuda bajki tradycja baśnie ludowość Katarzyna Stoparczyk

PR24 Kolejna edycja Ladies Jazz, festiwalu "skrojonego na Gdynię". Kto wystąpi w tym roku?

The Manhattan Transfer, Lizz Wright, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Krystyna Prońko - to tylko niektóre z artystek, które wystąpią na tegorocznym Ladies Jazz Festival. O tym, skąd wziął się festiwal i jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać w tym roku, w Polskim Radiu 24 opowiadał jeden z organizatorów imprezy, Maciej Farski.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska MUZYKA muzyka rozrywkowa

"Dzieci trzeba szybko zaciekawić". Pisarka o wymaganiach najmłodszych czytelników

- Dorosły człowiek ma więcej cierpliwości w sobie i ma doświadczenie czytelnicze, jest więc w stanie przebrnąć przez takie sobie strony. Mamy doświadczenie, że początek może nie porywać, ale opowieść nas wciągnie i warto zainwestować trochę czasu po to, by później czerpać przyjemność czytelniczą. Dziecko się bawi albo nie bawi - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Anna Potyra.
Zobacz więcej na temat:  literatura dzieci Katarzyna Cygler

Kraków - kulturowe dziedzictwo, literatura, architektura i jazz

W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" odwiedziliśmy Kraków. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych i oficjalnie uzyskała tytuł Miasta Literatury UNESCO. Poświęconych mu wierszy, powieści i reportaży jest mnóstwo. I wbrew temu, co na początku swojej poetyckiej drogi pisał Marcin Świetlicki - nie wszystkie są pisane smoczymi literami.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Nowak Dwójka

Podaruj sobie dzień w Kazimierzu Dolnym. Dlaczego warto zajrzeć do tego miasteczka?

Kazimierz Dolny nad Wisłą to zawsze dobry adres na krótki lub dłuższy wypad. Ostatnio miasteczko tętni muzyką, bo trwa tam Festiwal Klezmerski nawiązujący nawiązuje do tradycji żydowskiej miejscowości. Później także odbywa się wiele imprez muzycznych i kulturalnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Kazimierz Dolny Żydzi wakacje urlop rozrywka historia Polski zwiedzanie Radosław Nałęcz Trójka

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: honorowe Platynowe Lwy dla Allana Starskiego!

Gościem Ryszarda Jaźwińskiego była Joanna Łapińska, niedawno wybrana nowa dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego 48. edycja odbędzie się w dniach 18-23 września. Zdradziła m.in., że honorową nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości dostanie Allan Starski.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM Allan Starski festiwal filmowy w Gdyni premiera Trójka