Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Tu dzieje się historia". Marianna Otmianowska zaprasza do Łazienek Królewskich

- Dla nas jest bardzo ważne, że Łazienki można zwiedzać, nie tylko spacerując po zabytkowym ogrodzie, nasze obiekty są otwarte. Jesteśmy muzeum, a każde muzeum jeden dzień w tygodniu jest bezpłatnie dostępne, u nas tym dniem jest piątek - mówiła w Polskim Radiu 24 Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Łazienki Królewskie Warszawa

"Scena teatralna Trójki": "To słowo" – słuchowisko nagrodzone na międzynarodowym festiwalu

Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "To słowo", w reżyserii Waldemara Modestowicza, otrzymało pierwszą nagrodę na UK International Audio Drama Festival w Canterbury. Reżyser podkreśla, że słuchowisko w sposób szczególny wybrzmiewa w kontekście wojny na Ukrainie. "To słowo" znaczy wysiedlenie.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Trójka pr poleca Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Danuta Stenka Anna Dereszowska Piotr Grabowski Mateusz Rusin Sławomir Grzymkowski Sławomir Orzechowski

Wystawa "Pamięć 1943" w galerii Kordegarda

Wystawa konfrontuje Raport Stroopa, najsłynniejsze fotograficzne świadectwo Zagłady, ze zwykłymi przedmiotami z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20 wydobytymi podczas badań archeologicznych w 2022 roku. O wystawie "Pamięć 1943" mówili w Polskim Radiu 24: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, koordynatorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler getto warszawskie powstanie w getcie Narodowe Centrum Kultury Muzeum Getta Warszawskiego

"Ujęło mnie szaleństwo i radość twórcza". Oskar Hamerski zdradza, dlaczego został aktorem

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem jest Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR improwizacja Bogusław Schaeffer Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka Oskar Hamerski

Muzyka, która żyje na sprzęcie, który żyje: dlaczego kochamy winyle i muzyczny sprzęt vintage

Płyty winylowe przeżywają renesans popularności na całym świecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z „winylami”, mnożą się giełdy, kwitnie handel w internecie. A równocześnie do łask powracają stary sprzęt muzyczny i gramofony, bo przecież na czymś trzeba tych płyt słuchać. Skąd się bierze ta ponowna kariera czarnego krążka?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA gramofon płyta gramofonowa Raf Uzar Piotr Firan Bartosz Bielecki Kuba Witkowski Trójka płyta winylowa

"Kino niedostęne nigdzie indziej". Rusza EURAZJA FILM FESTIWAL

- Bardzo się cieszę, że znalazło się miejsce, by zapoznawać polskiego widza z kinem niedostępnym nigdzie indziej. Wypełniamy tym festiwalem pewną niszę, pokazujemy kino, którego nie można zobaczyć w telewizji, które nie trafia na afisz dystrybutorów czy nie jest pokazywane na platformach streamingowych - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Zaborski - dyrektor Artystyczny EURAZJA FILM FESTIWAL.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

Król Stanisław August w wydawnictwach Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie

- Wiadomo, że w młodości byli kochankami, gdy Katarzyna nie była jeszcze imperatorową a Stanisław nie był królem Polski. Gdy Katarzyna osadziła Stanisława Augusta na tronie Polski myślała, że będzie łatwo nim kierować, szybko się okazało, że August chce dla Rzeczpospolitej jak najlepiej, chce ją zreformować, uczynić porządnym oświeceniowym państwem i zaczął się konflikt, którego pokłosiem były rozbiory - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Skowroński - kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski

PR24 "Weekend kulturalny". Album Niemena "Pamiętam ten dzień" trafia do internetu

Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia dwupłytowy album "Pamiętam ten dzień" zawierający ponad 40 utworów Czesława Niemena. Wydawnictwo po premierze w 2011 roku pokryło się platyną. Tym razem - po raz pierwszy - muzyka Czesława Niemena trafi także do popularnych serwisów streamingowych z muzyką. Premiera 14 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Niemen Polskie Radio 24 MUZYKA Maja Kluczyńska płyta

"Jest się z czego cieszyć". Premiera płyty z muzyką do spektaklu "Matka odchodzi"

- To wyjątkowy dzień. Po roku wracamy tak pięknie do tematu tego spektaklu w tej pięknej oprawie muzycznej, którą zrobił Tomasz Sroczyński. Sytuacja jest dodatkowo wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w 70-letniej historii Teatru Telewizji muzyka ze spektaklu ma swoje wydawnictwo. I to jeszcze wydawnictwo światowe, pod auspicjami prestiżowego francuskiego wydawcy - mówił w Dwójce Przemysław Stippa o płycie "Mother Departs" z muzyką do wyreżyserowanego przez siebie spektaklu "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 Dwójka Przemysław Stippa Teatr Telewizji Tadeusz Różewicz płyta

"Panna opętana" – filmowa opowieść o wojowniczce wolności

"Panna opętana" to psychologiczna opowieść o dorastaniu i młodości Anny Henryki Pustowójtówny, bohaterki powstania styczniowego, adiutantki dyktatora Mariana Langiewicza – historia legendarnej w ówczesnej Europie bojowniczki o wolność. O filmie oraz roli jego bohaterki w działaniach na rzecz polskiej niepodległości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Powstanie Styczniowe historia Polski