Polskie Radio
Section05

KULTURA

Do Gdańska powróciło dwadzieścia sześć rycin z kolekcji Jakoba Kabruna

Gdyby ta postać nie istniała naprawdę, gdańszczanie powinni ją wymyślić. Nazywał się Jakob Kabrun i był sławnym, zamożnym kupcem, dyplomatą, kolekcjonerem sztuki, bibliofilem i donatorem. Do historii przeszedł jako inicjator i patron gdańskiego muzealnictwa. Teraz część rycin z jego kolekcji powróciła do Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Michał Montowski dzieła sztuki

"Książę spikerów" na wielkim ekranie. Filmy z Tadeuszem Bocheńskim w kinie Iluzjon

Przy okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia kino Iluzjon przypomni niezwykłą postać Tadeusza Bocheńskiego – spikera, lektora i konferansjera, który był także lektorem, aktorem i niezrównanym recytatorem, który w latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Wydarzenie będzie jednocześnie otwarciem cyklu projekcji przedwojennych polskich filmów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tadeusz Bocheński kino film polski Katarzyna Cygler

Strój ma znaczenie. Tradycje japońskiego ubioru w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie szata zdobi człowieka, jednak odzież może stanowić cenne źródło informacji o przemianach zachodzących w społeczeństwie. Przekonamy się o tym podczas wystawy "Tradycja japońskiego ubioru. Formy i przemiany od około 1900 roku do lat 60. XX wieku" prezentowanej w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. To pierwsza z trzech odsłon cyklu "Japonia u progu nowoczesności", przedstawiającego design i wzornictwo japońskich ubiorów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Kraków Japonia wystawa muzeum

Klasyki hiszpańskiego kina. Które szczególnie warto zobaczyć?

– To nowość. Od tego tygodnia dostępnych jest osiem filmów największych hiszpańskich reżyserów, które można oglądać przez pół roku, czyli do połowy października bezpłatnie na naszej platformie. Bardzo zależy nam na tym, żeby promować europejską kulturę. Po raz kolejny dajemy naszym polskim widzom możliwość dostępu do klasyków hiszpańskiego kina – mówi Berenika Wyrzykowska. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Ryszard Jaźwiński Trójka Pedro Almodovar penelope cruz

"Scena Teatralna Trójki" zaprasza na Wielkanoc do pałacu w Śmiełowie

W Niedzielę Wielkanocną zaprosiliśmy na powtórkę pierwszej części słuchowiska Tomasza Mana zatytułowanego "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie". Zostało ono zgłoszone przez Program 3 PR do udziału w konkursie na XXII Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Barbara Marcinik Adam Mickiewicz Tomasz Man Łukasz Pawlik Andrzej Brzoska Karolina Gorczyca Andrzej Mastalerz Mateusz Kmiecik krzysztof stelmaszyk pr poleca

Dariusz Michalski o twórczości Ernesta Brylla

Ernest Bryll - poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata, tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor widowisk teatralnych, estradowych i telewizyjnych oraz piosenek. Związany także z filmem (krytyk, kierownik literacki zespołów filmowych). O twórczości Ernesta Brylla mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Dariusz Michalski, pisarz, autor książki "Ten Bryll ma styl. Opowieść o Erneście Bryllu".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Wspominamy Macieja Prusa. "Najważniejsze dla niego było poczucie humoru"

- Stosunek Maćka do rzeczywistości pozwalał mu na dystans. Najważniejsze dla niego było, obok pewnie jeszcze kilku innych rzeczy, poczucie humoru. Bardzo dużo się razem śmialiśmy. Jednocześnie w domu było dużo książek, rozmawiało się o filmach, o muzyce. Atmosfera była trochę taka, jakby komunizm nie istniał. Udawało się budować taki świat, w którym można było zachowywać się normalnie - mówił w Dwójce prof. Jan Kubik, brat Macieja Prusa. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w Święta Wielkanocne w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka odeszli 2023 Paweł Siwek Małgorzata Małaszko