Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jerzy Haszczyński: starałem się pokazać, że Niemcy to dobry temat na reportaż

- Niemcy są takim samym krajem jak Rosja, Libia, Czechy czy Rumunia. Można w nim znaleźć rozmówców i tematy, które są atrakcyjne reportażowo. Mam nadzieję, że udało mi się to udowodnić poprzez moją książkę - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Jerzy Haszczyński, autor "Rzeźni numer jeden i innych reportaży z Niemiec".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Haszczyński reportaż dziennikarstwo Niemcy Jakub Kukla Dwójka Berlin

"Decydujący moment". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na spotkania z mistrzami kliszy

Decydujący moment - to nie tylko tytuł, wydanej w 1952 roku, książki Henri Cartier-Bressona, która zmieniła sztukę fotografii, ale też tytuł cyklu spotkań z mistrzami fotografii, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.O projekcie opowiadają w Polskim Radiu 24 Zbigniew Furman, fotografi, członek ZPAF i Michał Komuda z Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Polskie Radio 24

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Forum Młodej Reżyserii

- To konfrontacja nie tylko młodych pomiędzy sobą, zobaczenie się w lustrze, ale też konfrontacja nas, pedagogów, tego, czego uczymy w Krakowie, z tym, czego się uczy gdzie indziej (…). Zmienia to podejście do teatru we wszystkich czterech szkołach. Młodzi ludzie usiłują się znaleźć w tym świecie, który jest bardzo trudny, stawia im mnóstwo pytań, mnóstwo oporu, oni muszą z tym się zmagać. Te przedstawienia w większości wypadków to pokazują - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Józef Żuk-Opalski, reżyser, pedagog. Gościem audycji była także prof. Olga Katafiasz, dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji zostaną m.in. wydane "Wiersze wszystkie" polskiej noblistki, w Krakowie z kolei zostanie otwarty park literacki jej imienia. Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła plan wydarzeń związanych ze świętowaniem setnej rocznicy urodzin poetki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek poezja książki Kraków Katarzyna Cygler Trójka

Będzie nowa ekranizacja "Znachora". Profesor Wilczur znowu podbije serca widzów?

Jedna z platform streamingowych szykuje ekranizację słynnego "Znachora" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Ma to być już trzecia wersja ekranowa tej książki: pierwszą jeszcze przed wojną nakręcił Michał Waszyński, drugą na początku lat 80. zrealizował Jerzy Hoffman. Już rozgorzała gorąca dyskusja, czy produkcja kolejnej filmowej adaptacji jest dobrym pomysłem…
Zobacz więcej na temat:  FILM Tadeusz Dołęga-Mostowicz Jerzy Hoffman Michał Waszyński Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

NASZ WYWIAD Zbrodniczy plan Rosji. Nadija Kowal (Kijów): Moskwa świadomie unicestwia ukraińską kulturę, drugi etap to rusyfikacja

Rosja podczas wojny unicestwia i grabi dobra kultury, potem siłą narzuca i implementuje "kulturę rosyjską" na okupowanych terytoriach. To kompleksowe działanie. O tej polityce Rosji wiele osób na Zachodzie nie ma pojęcia, podobnie jak o dokonaniach kultur niszczonych przez Moskwę. Rozmowa na ten temat jest bardzo trudna. Zachód nie pojmuje, że dla Moskwy kultura jest narzędziem wojny - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Nadija Kowal z Instytutu Ukraińskiego w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Rosja Ukraina NASZ WYWIAD

Dźwięk w eterze. "Pierwsza stacja radiowa zaczęła nadawanie w 1920 roku"

- Listopad, rok 1920 i stacja KDKA z Pittsburga w Stanach Zjednoczonych. Tam to wszystko się zaczęło - mówił w Dwójce Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii. Trochę ponad 4 lata później, 1 lutego 1925 roku, pierwszą oficjalną audycję radiową nadało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio Monika Zając Roch Siciński Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia

"Polki". Postać Karoliny Sobańskiej z domu Rzewuskiej

- Karolina przed długie lata była kochanką generała Iwana Osipowicza de Witte ale przekroczyła pewien "rubikon donosicielstwa", w momencie, kiedy uznała, że weźmie za donoszenie pieniądze (…). Karolina nie lubiła Polski, pisał o tym, że nie znosi tego kraju i nie chciała mieć nic wspólnego z narodowymi ideami - o Karolinie z Rzewuskich Sobańskiej rozmawiały w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta Magdalena Merta Polskie Radio 24 Małgorzata Żaryn

Teatr Lalek Guliwer - tintamareski, pacynki i kukiełki

Zajęcia z cyklu "Teatralnik" skierowane są do dzieci z przedszkoli i szkół oraz nauczycieli, pedagogów i rodziców. To podróż przez abstrakcję, wyobraźnię i umiejętności: dialogu, animacji, scenariusza, interpretacji, improwizacji, zespołu. O propozycjach Teatr Lalek Guliwer mówili w Polskim Radiu 24 Robert Drobniuch - dyrektor Teatru Guliwer oraz Anna Kierkosz - kuratorka ds. edukacji i projektów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska teatr lalkowy teatr lalki dzieci

Jarosław M. Rymkiewicz - w pierwszą rocznicę śmierci

- Wobec tego co pisał zawsze stawiał znaki zapytania, często ironiczne, mnożył byty, umieszczał siebie w tych historiach. Były one zawsze pisane przez filtr jego świadomości, wiedzy, przygotowania kulturowego, doświadczenia badacza itd. Tak naprawdę nie wiemy, czy Rymkiewicz naprawdę wierzył w to, co pisał - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Grzegorz Marzec. W piątek (3.02) minęła pierwsza rocznica śmierci cenionego poety, prozaika, dramatopisarza i eseisty.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka rocznica eseistyka