Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jazz Jamboree - festiwal, na którym bywali wszyscy

Jazz Jamboree to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Pierwszy odbył się w warszawskiej Stodole w 1958 roku pod nazwą Jazz 1958. Przez blisko sześćdziesiąt lat gościł prawie wszystkich najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata. Był nie tylko miejscem wspaniałych koncertów, ale pełnił też rolę środowiskotwórczą.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Jamboree Jazz Dwójka muzyka współczesna Andrzej Zieliński Roch Siciński

Anna Sroka-Hryń - artystka niezależna. "Zawsze szukałam swojego języka twórczego"

- Moja definicja na mnie to "chodzę opłotkami". Zawsze szukałam swojego własnego języka: aktorskiego i twórczego. W związku z tym to, co robię, jest bardzo niezależne - przyznaje Anna Sroka-Hryń. Aktorka i reżyserka spektakli muzycznych wcieliła się teraz w postać Nataszy Zylskiej w spektaklu "Bajo bongo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Anna Sroka-Hryń aktorstwo

Hanna Wróblewska: z nadzieją patrzę w przyszłość kulturalną w Polsce

Ponad trzy tysiące uczestników zaangażowało się w warszawski WspółKongres Kultury. - Jednym z celów było spotkanie. Spotkanie się strony rządowej, strony społecznej, ale też spotkanie z ludźmi kultury - zwraca uwagę Hanna Wróblewska. Minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jak dodaje, z nadzieją patrzy w przyszłość kulturalną w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Hanna Wróblewska współKongres Kultury 2024

Dwie duże wystawy Instytutu Adama Mickiewicza w Niemczech

W Niemczech otwarto dwie duże wystawy poświęcone polskiej sztuce współczesnej. "Zmiana, która nadejdzie" opowiada o zaangażowaniu w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 80 lat. Z kolei druga, międzynarodowa wystawa poświęcona jest pionierce polskiej sztuki feministycznej - Marii Pinińskiej-Bereś.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Olga Wysocka Jakub Jamrozek Niemcy sztuka współczesna SZTUKA Maria Pinińska-Bereś

Problemy i osiągnięcia polskiej kultury - w stolicy trwa współKongres Kultury

Jaka jest polska kultura i z jakimi problemami się mierzy? Jaka przyszłość czeka kulturę w naszym kraju? WspółKongres Kultury jest szansą odpowiedzi na te pytania. Podczas licznych paneli trwają dyskusje o zadaniach i celach kultury oraz o jej dostępności, sposobach jej finansowania i zarządzania instytucjami kulturalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współKongres Kultury 2024 Hanna Wróblewska

"Kultura jest wspólna" - Czwórka na współKongresie Kultury

Ideą współKongresu Kultury jest rozmowa o obszarach kluczowych dla rozwoju polskiej kultury oraz porozumienie grup i środowisk z nią związanych. Polskie Radio jest patronem wydarzenia, a jego przebieg relacjonował Jakub Jamrozek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka współKongres Kultury 2024 Jakub Jamrozek sztuczna inteligencja technologia KSIĄŻKA tłumaczenie Hanna Wróblewska Justyna Czechowska Aleksandra Tomaszewska Iwona Kurz Zofia Król

Tamara Łempicka - mistrzyni PR-u. Szkic do prawdziwego portretu

Tamara Łempicka to artystka nieszablonowa, działająca na wyobraźnię odbiorców. Wokół jej życia i twórczości narosło jednak wiele mitów. Zmierzyła się z nimi dr hab. Katarzyna Mieczkowska. Dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie nie ma wątpliwości, że Łempicka była "mistrzynią PR-u". Jednocześnie wiele jej decyzji miało być podyktowanych strachem. 
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka malarstwo Ula Kaczyńska

Józef Piłsudski w Sulejówku. Historia, która zaczęła się od nieprzejezdnej drogi

- Józef Piłsudski pierwszy raz do Sulejówka przyjechał wiosną 1921 roku. Wtedy była to malutka wioska z piaszczystymi drogami. Było po deszczu, pojawiło się pełno kałuż, i samochód, którym jechał Piłsudski, po prostu ugrzązł w jednej z nich - mówiła w Dwójce Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Józef Piłsudski Sulejówek Jakub Kukla Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 11 listopada Święto Niepodległości

Rasa Rimickaite i pierwsze wrażenia z Polski. "Kraj anten satelitarnych, aptek i sklepów z butami"

Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rasa Rimickaite Litwa Dorota Gacek stosunki polsko-litewskie

Biografia Franza Kafki. Pisarz, który wychowywał się w napięciu

"Biografia" to słowo pochodzące z greki, oznacza "opis życia". Ale biografia zawsze milknie w momencie, gdy urywa się to, co zapisane. Biograf nie doświadcza życia, które usiłuje opisać. Jego zadaniem jest rekonstrukcja, bynajmniej nie faktów, jak może myślałby czytelnik, lecz ich śladów w języku. Podglądacz rzadko kiedy bywa dobrym biografem – pisze Reiner Stach w drugim tomie biografii Franza Kafki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Franz Kafka Dorota Gacek literatura Praga biografia