Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Mistrzowie i ich uczniowie" - koncert w krakowskiej Akademii Muzycznej

Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na wyjątkowy koncert z cyklu "Mistrzowie i ich uczniowie". To już siódma odsłona wydarzenia, podczas którego prezentowanych jest dwoje wybitnych twórców, związanych z krakowską uczelnią. Tym razem bohaterami są kompozytorzy: Marek Stachowski - w 20. rocznicę śmierci - oraz Magdalena Długosz, świętująca 70. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Sanocka muzyka klasyczna Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie Magdalena Długosz Marek Stachowski

Festiwal Camerimage - branżowy i otwarty na publiczność

- Gośćmi Festiwalu Camerimage od ponad 30 lat są twórcy, których często nie znamy z nazwiska, ale ich praca jest widoczna we wszystkich najważniejszych tytułach filmowych. W kinie głównym przekazem jest obraz, a tymi, którzy go malują światłem i cieniem są operatorzy/operatorki - mówił w Dwójce Kazimierz Suwała, szef Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Camerimage operator Monika Zając kino FILM Dwójka

American Film Festival. "Francuska Włoszka" - komedia o szczęśliwie zakochanych

- Istnieje wiele filmów o rozstaniach, ja chciałam skupić się na szczęśliwej parze. Dwojgu trzydziestokilkulatków, którzy tak bardzo się kochają i są tak bardzo wspierający, że potrafią wskoczyć razem w przepaść - mówiła podczas American Film Festival we Wrocławiu Rachel Wolther, reżyserka filmu "Francuska Włoszka".
Zobacz więcej na temat:  american film festival Urszula Śniegowska Monika Zając kino FILM Dwójka jesse eisenberg Wrocław

"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Łapicki aktor Dwójka Marcin Pesta Monika Pilch Barbara Osterloff Tomasz Mościcki Jacek Szczerba Agnieszka Suchora Tomasz Sapryk jubileusz

Dwójka na Festiwalu Niepodległa. "To na frontach I wojny światowej zginęło najwięcej Polaków"

- Polska niepodległa jest cała z I wojny światowej. Warto powiedzieć, że na frontach II wojny światowej zginęło mniej polskich żołnierzy niż w czasie I wojny. Choć brzmi to paradoksalnie, od razu dodajmy, że polscy żołnierze walczyli wtedy właściwie we wszystkich armiach zaangażowanych w konflikt - mówił w Dwójce dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Dwójka 11 listopada Jakub Kukla Aleksandra Stec Michał Przeperski Muzeum Historii Polski Festiwal Niepodległa niepodległość Niepodległa

Aktorka i malarz, miłość i śmierć. Zagadka "Portretu rosyjskiej aktorki" Konrada Krzyżanowskiego

Tym razem Jarosław Jarry Jaworski zabiera nas w podróż do... swojego rodzinnego Torunia. Jeżeli jednak sądzicie, że będzie to wizyta w Domu Kopernika, czy w fabryce pierników, to jesteście w błędzie. Jarry zaprasza do monumentalnego ratusza, w którym mieści się toruńskie Muzeum Okręgowe.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Toruń Petersburg Jarosław Jaworski Trójka malarstwo europejskie

Czy kultura rzeczywiście jest wspólna? Wnioski po warszawskim współKongresie

Ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych, zagrożenia sztucznej inteligencji oraz finansowanie kultury. Te kwestie przez trzy dni, w ramach 31 debat poruszali uczestnicy współKongresu Kultury - Wątek pieniędzy na kulturę i różnych koncepcji ich podziału prędzej czy później, pojawiał się podczas większości paneli - przyznaje Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk współKongres Kultury 2024 niepełnosprawność ekonomia

Justyna Czarnota-Misztal dyrektorką Instytutu Teatralnego. "Łączymy ludzi zainteresowanych teatrem"

- Ważne, by Instytut tworzył platformę do tego, byśmy w spokojny, merytoryczny sposób rozmawiali, żebyśmy mogli się pokłócić, wyjść ze swoich baniek, patrząc na to, jak myśli ktoś inny. Abyśmy patrzyli na to, że jest to miejsce szacunku dla innych osób. To absolutnie fundamentalna sprawa do zrobienia - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Czarnota-Misztal dyrektorka Instytutu Teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Łaźnia Nowa TEATR Polskie Radio 24 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Marek Napiórkowski - wirtuoz gitary, który zaczynał od... skrzypiec

Marek Napiórkowski - wirtuoz jazzu, określany mianem czołowego gitarzysty w naszym kraju. Niezmiennie pojawia się na szczytach polskich rankingów i jest doceniany zarówno przez branżę, jak i krytykę. Nic dziwnego - każde nowe przedsięwzięcie tego artysty to podróż w coraz ciekawsze rejony muzyczne, przypieczętowane rozpoznawalnym stylem i niezwykłą charyzmą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz Marek Napiórkowski Roch Siciński muzyka współczesna gitara

"Niepodległość według Ludwika B." na "Scenie Teatralnej Trójki"

Marcin Troński napisał sztukę radiową pod tytułem "Niepodległość według Ludwika B." na konkurs "Nasłuchiwanie Niepodległość" w 2018 roku. Następnie wyreżyserował ją i zagrał w jedną z ról.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Scena Teatralna Trójki Teatr Polskiego Radia Marcin Troński Stanisław Brudny Elżbieta Kijowska Sławomir Grzymkowski Jadwiga Jankowska-Cieślak Tomasz Sapryk bożena stachura Marcin Stępniak Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka