Polskie Radio
Section05

KULTURA

50 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jubileusz inauguruje projekt "50 na 50"

Festiwal Filmowy w Gdyni to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie, które na tak dużą skalę promuje najnowsze osiągnięcia polskiej kinematografii. W tym roku święto polskiego kina odbędzie się już po raz 50. Z okazji jubileuszu organizatorzy zapowiadają szereg wydarzeń i projektów, które pozwolą widzom zanurzyć się w historii rodzimego filmu.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Mindykowski Dwójka FPFF w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film polski kino FILM

Nagroda Bookera 2025. Kto znalazł się na shortliście?

Poznaliśmy krótką listę nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera – jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, przyznawanej za najlepszą powieść przetłumaczoną na angielski w ostatnim roku. Na shortliście znalazło się sześciu autorów, między innymi Vincenzo Latronico z książką "Perfection", która wkrótce ukaże się po polsku.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera literatura książki Dwójka

Trio Bastarda i aranżacje wielkich dzieł polskich kompozytorów muzyki filmowej

Album przepełniony dziełami polskich kompozytorów muzyki filmowej XX wieku. Wśród nich utwory Serockiego, Lorenca, Korcza, Korzyńskiego, Kilara, Komedy, Pendereckiego, Walacińskiego, Preisnera i Lucjana Kaszyckiego. A to wszystko w wykonaniu i aranżacjach muzyków Tria Bastarda. O dziesiątej płycie grupy, zatytułowanej "XB" z Pawłem Szamburskim rozmawialiśmy w audycji "Wybieram Dwójkę". 
Zobacz więcej na temat:  Bastarda Paweł Szamburski Jakub Kukla Dwójka muzyka filmowa

Beksiński mniej znany. Wystawa fotografii artysty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł przygotowuje wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego. Ten mniej znany, choć równie fascynujący, fragment jego twórczości związany jest z młodością artysty i czasami, kiedy poszukiwał nowych form wyrazu, walcząc z ograniczeniami współczesnej fotografii.  
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA fotografia Zdzisław Beksiński wystawa Muzeum Narodowe we Wrocławiu Trójka

Trwają dyskusje nad kondycją kultury. Spotkania ministrów Unii Europejskiej oraz środowisk twórczych

Ochrona dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego, a także sytuacja młodych artystów i artystek z sektorów kreatywnych - to dwa tematy nieformalnego spotkania europejskich ministrów kultury w Warszawie. W stolicy trwa nieformalne spotkanie europejskich ministrów. Równolegle do nich spotkania z ludźmi i środowiskami kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka prezydencja Polski w UE Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska

Między chrześcijaństwem a humanistyką. Rusza festiwal teatralny Lamentacje

- W tytule odwołujemy się do pewnej tradycji biblijnej, ale też ta tradycja jest znacznie szersza. Odwołuje nas do sytuacji różnorakich kryzysów: egzystencjalnego, duchowego, filozoficznego, religijnego, humanistycznego. Można by powiedzieć, że nazwa "Lamentacje" to ilustracja powiedzenia "Jak trwoga, to do Boga", ale przecież nie wszyscy tak mają, że "do Boga", i co zrobić z tą częścią publiczności? - mówił w Dwójce Michał Mizera, inicjator nowego festiwalu teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Teatr Polski w Warszawie Dwójka TEATR Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Mizera Festiwal Lamentacje

Zbigniew Raszewski - jeden z największych intelektualistów XX wieku

Redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego", profesor PWST w Warszawie, wybitny intelektualista. Był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze; nauki, którą ugruntował i rozwijał. W tym roku minęła 100. rocznica urodzin Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Monika Pilch Tomasz Mościcki Dwójka Zbigniew Raszewski janusz majcherek Barbara Osterloff TEATR

Rekordowa liczba zgłoszeń do 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Moniuszki

- W tym troku wpłynęło około 500 zgłoszeń. Do rozpatrzenia nadawały się 442 z nich, co i tak jest rekordową liczbą. Sporo było też aplikacji odrzuconych z powodu błędów formalnych - mówiła w Dwójce Beata Klatka, dyrektor 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  śpiew opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Beata Klatka Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

6. Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie pod hasłem "Malarze klawiatury"

"Malarze klawiatury. Chopin, Debussy, Szymanowski" – to hasło tegorocznej odsłony Festiwalu Polskiego Radia Chopin, który rozpoczyna się 8 kwietnia. Przez 6 dni publiczność będzie miała okazję usłyszeć muzykę, która nie tylko dotyka najgłębszych warstw ludzkiej emocji, ale także ukazuje piękno i zmysłowość fortepianowych pejzaży dźwiękowych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Sawicka Jakub Jamrozek Festiwal Polskiego Radia Chopin muzyka klasyczna

Jarosław Iwaszkiewicz - meloman, kolekcjoner, przyjaciel muzyków i niedoszły kompozytor

- Jego życie w pewien sposób zatoczyło koło. Iwaszkiewicz rozpoczął od marzeń o byciu kompozytorem, jego pierwsze artystyczne kroki miały charakter muzyczny. I właśnie tu, w umieralni, symbolicznie zamyka się to życie w otoczeniu biografii kompozytorów, książek muzycznych i płyt, wśród których na pierwszym miejscu jest jego krewny, Karol Szymanowski - mówił w Dwójce Maciej Koszewski z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz Danuta Gwizdalanka literatura Dorota Gacek Andrzej Sułek podkowa leśna Dwójka Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku