Polskie Radio
Section05
KULTURA

"Astrid". Tłumaczka książki: czuję do Astrid Lindgren bardzo dużą sympatię i sentyment

- Książka zaczyna się, gdy Astrid Lindgren jest już osobą dorosłą. Jest w niej dużo retrospekcji, w związku z czym musiałam to jakoś rozwiązać, żeby było wiadomo, kiedy akcja toczy się współcześnie, a kiedy w przeszłości. Momentami było to trudne do wykonania - mówiła w Dwójce Barbara Niedźwiecka, tłumaczka książki Susanne Lieder pt. "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Astrid Lindgren literatura Monika Zając tłumacz KSIĄŻKA Barbara Niedźwiecka

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL historia Polski literatura Jakub Kukla Michał Przeperski KSIĄŻKA

80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Brodka w hołdzie Warszawie

– Warszawa jest dla mnie bardzo inspirująca i zawsze ciekawiła mnie bardziej niż inne europejskie stolice – ukształtowane i wybudowane. Mieszkam tu od 20 lat i obserwuję, jak szybko to miasto zmienia się na moich oczach – opowiada Brodka. 26 lipca odbędzie się premiera płyty "WAWA", którą artystka przygotowała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Monika Brodka MUZYKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Weronika Puszkar Ula Kaczyńska

Afryka: kontynent licznych kontrastów, o którym wciąż niewiele wiemy

Co wiemy o kulturze krajów afrykańskich? Jak jest ona odbierana w Polsce? I czym są egzotyzacja oraz deegzotyzacja? Między innymi o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki". A punktem wyjścia do dyskusji była wystawa "Afrotopie. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód", która ma przełamać stereotypy i pokazać współczesną fotografię z Afryki Wschodniej i Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  Afryka wystawa Mamadou Diouf Trójka Max Cegielski

Polscy naukowcy tworzą immersyjny spektakl. "Lem jest luźną inspiracją"

Zastanówmy się, jak wygląda powrót astronautów po długiej misji w kosmosie? Instytut B61 zaprasza na fascynującą podróż w głąb tego doświadczenia dzięki spektaklowi immersyjnemu "Powrót". To niezwykłe wydarzenie, łączące sztukę i naukę w niepowtarzalny sposób, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago na Azorach. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Świerkowski TEATR SZTUKA kosmos

Abel Murcia Soriano: w Polsce miałem spędzić rok, a to już 40 lat

- W 1984 roku pojawiłem się w ambasadzie hiszpańskiej, żeby zapytać się o stypendia języka polskiego. Wielki tłumacz Carlos Marrodán Casas, który wtedy pracował tam w dziale kultury, powiedział mi, że nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ Hiszpanie w ogóle nie podróżują do Polski - mówił w Dwójce Abel Murcia Soriano, szef Instytutu Cervantesa w Warszawie i tegoroczny laureat nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytut Książki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Abel Murcia Soriano poezja Hiszpania Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura tłumacz Transatlantyk Instytut Książki Carlos Marrodan Casas Instytut Cervantesa Wisława Szymborska

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Stuhr, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentował losy polskiego inteligenta. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr odeszli 2024 W POLSKIM RADIU aktor aktorstwo reżyser Trójka FILM TEATR

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA powieść tłumaczenie tłumacz Festiwal Góry Literatury Józef Niewiarowski Robert Grzędowski Trójka

Kazimierz Wierzyński i miłość do sportu

Audycja z cyklu "Kręgi bliskości" tym razem była poświęcona pasji Kazimierza Wierzyńskiego do sportu. A mówić jest o czym, bowiem poeta walnie przyczynił się do stworzenia nowoczesnej koncepcji ówczesnego "Przeglądu Sportowego". O pasji poety do sportu opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia dr Konrad Niciński z Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kazimierz Wierzyński Dorota Gacek poezja Rok Kazimierza Wierzyńskiego literatura

Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. "Czuję się, jakbym była w śnie"

- Czuję się, jakbym była w jakimś śnie. W tym samym, w którym czasem znajdują się moi bohaterowie - komentowała podczas uroczystej gali Magdalena Bielska, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wyróżnienie tomiku "Poradnik dla niedawno zmarłych" zostało przyznane za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisława Szymborska poezja literatura Kraków Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Magdalena Bielska