Polskie Radio
Section05

KULTURA

Aktor z przypadku, ale nie przypadkowy. Andrzej Łapicki w archiwalnych nagraniach

Andrzej Łapicki w swoim dorobku ma wiele ról filmowych i teatralnych. Wystąpił m.in. we "Wszystko na sprzedaż", "Weselu", "Panu Tadeuszu" czy "Pannach z wilka". A jak to się stało, że wybrał akurat ten zawód? - Zadecydował przypadek. (...) Pamiętam to uczucie zdziwienia, że mnie przyjęto, które nie opuszcza mnie po dziś dzień - mówił w jednym z archiwalnych wywiadów. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Łapicki aktorstwo Magda Mikołajczuk

Festiwal Jazztopad - skrzyżowanie jazzu i współczesnej muzyki klasycznej

Festiwal Jazztopad we Wrocławiu to dwa tygodnie celebracji znakomitej muzyki – nie tylko jazzowej. Podczas tej 21. odsłony będziemy mogli celebrować koncerty wybitnych artystów jazzowych i improwizujących, których nazwiska zapisały się już wyraźnie w świecie muzyki, a także tych nieco mniej znanych polskiej publiczności. Wszyscy jednak prezentują wspaniałe i unikalne projekty.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Jazz muzyka współczesna Jazztopad Wrocław Piotr Turkiewicz

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rembrandt Karolina Lanckorońska Małgorzata Nieciecka- Mac Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Wawel Zamek Królewski SZTUKA

Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą

- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
Zobacz więcej na temat:  film polski Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław Piotr Krzykwa Festiwal Korelacje FILM kino Dwójka Monika Zając literatura

Czwórka i Big Book zapraszają: O agresji w książkach young adult - rzeczywistość czy przesada?

"Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?" To temat wspólnej debaty Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna z cyklu debata pokazująca różne perspektywy inspirowane literaturą Young Adult. Transmisja debaty z Big Book Cafe na antenie radiowej Czwórki, streaming video na Facebooku stacji. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Zapraszamy już dziś o godz. 18.00!
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Big Book Cafe debata literatura młodzież young adult KSIĄŻKA

Jan Englert w Jedynce: moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym

- Jedną z moich ulubionych zabaw w dzieciństwie było to, że prowadziłem transmisje sportowe. Sam biegłem i udawałem, że jestem (...) reprezentantem Polski w piłce nożnej. (...) Moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym - mówi w radiowej Jedynce aktor i reżyser Jan Englert. Z artystą spotykamy się z okazji 60. rocznicy debiutu scenicznego.   
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Jan Englert Polskie Radio Cezary Gurjew wspomnienie

Festiwal Korelacje. Literaci narratorami filmów. Masłowska, Springer, Andrus opowiadają

Festiwal Korelacje to pierwszy w Polsce festiwal filmów z autorskimi narracjami. - Pomysł wyszedł ze świata audiodeskrypcji. Chcieliśmy sprawdzić, jak narrację do obrazu napisałaby osoba ze świata literackiego. Pierwsze wyzwanie podjęły Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało - mówi Piotr Krzykwa, dyrektor festiwalu Korelacje, wydarzenia, które odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska Festiwal Korelacje Piotr Krzykwa FILM literatura Dorota Masłowska Agnieszka Wolny-Hamkało Filip Springer Filip Zawada Artur Andrus Michał Witkowski

"Wiesław Dymny. 5 i ½ bladego Józka". Niezwykła wystawa o legendzie Piwnicy pod Baranami

"Wiesław Dymny. 5 i ½ bladego Józka" to tytuł wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu poświęconej twórczości Wiesława Dymnego. Można na niej zobaczyć jego rysunki, scenariusze oraz filmy według scenariuszy i z udziałem artysty. - Zdecydowałam się wprowadzić Wiesława Dymnego w taki sposób mniej oczywisty - zdradza kuratorka, Marta Miś. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Wiesław Dymny Piwnica pod Baranami

Carrie Mae Weems. Od zdjęć kuchennego stołu do National Medal of Arts

Carrie Mae Weems to amerykańska artystka, która 21 października jako pierwsza Afroamerykanka odebrała National Medal of Arts w dziedzinie sztuk wizualnych, najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane przez prezydenta. Dekadę temu, również jako pierwsza czarna artystka, doczekała się solowej retrospektywy twórczości w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Zofia Płoska Klaudia Ofwona Draber Carrie Mae Weems artysta Dwójka wystawa Nowy Jork

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Wydarzenie, które rozwija wyobraźnię

"Żywioły wyobraźni" - to tytuł i motyw przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który rozpocznie się 20 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Przez kilka dni artyści z Polski i z zagranicy opowiadać będą baśnie, mity, eposy, a także prezentować literaturę współczesną i opowieści zaangażowane społecznie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając opowiadanie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

"Chopin, Chopin!" - inna twarz genialnego kompozytora w polskiej superprodukcji

Trwają zdjęcia do dramatu "Chopin, Chopin!" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Wysoki budżet, międzynarodowa obsada, nowe spojrzenie na życie muzycznego geniusza: będzie hit?
Zobacz więcej na temat:  FILM kinematografia Fryderyk Chopin Paryż Francja George Sand Eryk Kulm Michał Kwieciński Maja Ostaszewska Karolina Gruszka dominika ostałowska Ferenc Liszt Ryszard Jaźwiński Bartosz Janiszewski Trójka

Niecodzienna inicjatywa Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Koncert "Jak rosła Orkiestra?"

Wyjątkowa lekcja muzyki dla młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej oraz młodszych licealistów. Koncert zatytułowany "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego radia w Warszawie" pod batutą szefa, maestro Michała Klauzy to niepowtarzalna okazja, by posłuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej i poznać nietuzinkową historię. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Paweł Siwek Kajetan Prochyra MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego muzyka klasyczna orkiestra młodzież uczniowie edukacja szkoła

Kultowe filmowe fryzury. Od Mii Wallace, przez Nożycorękiego po Marka Mostowiaka

Fryzura to ważna wizytówka dla każdego, a już szczególnie dla filmowych postaci. W historii kina było wielu aktorów i wiele aktorek tak charakterystycznych ze względu na samą fryzurę, że po latach ich wygląd pamięta się równie mocno, co filmową rolę. O fryzjerskich kreacjach filmowych opowiadał nam Pomadowy, ale fryzjerskimi doświadczeniami z planów podzielili się też aktorka Barbara Wypych i aktor Piotr Witkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marcin Radomski FILM serial fryzury fryzura Piotr Witkowski Barbara Wypych Pomadowy Dustin Hoffman Marylin Monroe Leonardo DiCaprio

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

103 lata temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych