Polskie Radio
Section05

KULTURA

Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Grzegorz Musiał Dwójka pisarze i poeci wiersze poezja dzieciństwo literatura

"Stalowe pamiątki" w Stalowej Woli – ciekawa wystawa o historii miasta

Przedwojenna księga pamiątkowa z wpisem prezydenta Polski, obraz Rafała Malczewskiego i blisko 120 fotografii przekazanych przez anonimowego darczyńcę – to wszystko można zobaczyć na wystawie "Stalowe pamiątki". Ekspozycja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli przedstawia historię miasta, które powstało w 1938 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stalowa Wola Centralny Okręg Przemysłowy Katarzyna Cygler Trójka

Zamiast do kin lub streamingu - do kosza. Efekt uboczny strajku w Hollywood?

Według doniesień mediów w Hollywood w świecie kina ma miejsce niepokojący precedens. Po strajku scenarzystów i aktorów, wiele filmów, pomimo rozpoczętych lub też ukończonych zdjęć, nie trafia do kin, ani do streamingu. Ten koszmar spełnił się w zeszłym tygodniu dla Dave'a Greena. Producenci filmu postanowili, że jego animacja "Coyote kontra Acme" nie zostanie pokazana ani w kinach, ani w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler kino animacja Hollywood strajki

Janusz Kukuła. Jak stał się legendą Polskiego Radia?

Janusz Kukuła od lat jest legendą radia i reżyserii radiowej. Teraz ukazała się jego biografia, w której możemy poznać jego sekrety, o których do tej pory nie mówił publicznie. - To jest bardzo onieśmielające, ale zdobyłem się na taką odwagę, by jakoś zamknąć i podsumować swoją artystyczną drogę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Janusz Kukuła Tomasz Lerski Piotr Skotnicki Anna Szamotuła Paulina Pikiewicz Tomasz Zacharewicz Teatr Polskiego Radia Przemysław Ostrowski Przemysław Wyszyński

Zamek w Malborku – dawna siedziba zakonu krzyżackiego

Ogromny, potężny, nie do zdobycia. Przed wiekami siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a dziś jeden z najczęściej zwiedzanych zamków w Polsce. Gotycki zamek w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego historię w "Trójce po królewsku" przypomnieli Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zabytki Malbork zamek w Malborku