Polskie Radio
Section05

kultura24

Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia

– Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje do upamiętnienia – mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia 24 Janusz Kukuła. W poniedziałek 18 października 2021 r. w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Dwa Teatry TEATR Janusz Kukuła KULTURA

Norwida myślenie o Rosji. Prof. Nowicka: miał świadomość, że zbrojne powstania są przeciwskuteczne

- Cyprian Kamil Norwid czuł do Rosji respekt podszyty obawą i świadomością dysproporcji sił, a także odmiennością kulturową i cywilizacyjną - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Nowicka, historyk literatury z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Miał świadomość, że manifestowana niechęć i poczucie wyższości wobec Rosji są ziarnem i źródłem tworzenia się rosyjskiego patriotyzmu - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Cyprian Kamil Norwid poezja

"Najważniejsza jest historia". Anna Zoll o nowym festiwalu filmów krótkometrażowych

- Kategoria jest bardzo otwarta, międzynarodowa, więc nieważne, na jakiej szerokości geograficznej się jest, ani jaki ma się sprzęt. Nie mamy żadnego tematu, chcemy pokazać coś, czego nie widać, albo ciekawą historię ludzką, lub miejsca. Najważniejsza jest historia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zoll, dyrektor generalna KinoGramu. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Maja Kluczyńska

"Jestem Greta". Dr Mazur: każdemu, kto ogląda ten film, zapalają się czerwone lampki

- Dla mnie, jako osoby, która stara się krytycznie patrzeć na rzeczywistość, ważne jest pytanie, skąd tak znakomita intuicja tego reżysera, żeby towarzyszyć tej nikomu nieznanej aktywistce w kolejnych krokach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Mazur (politolog i filozof z UJ).                     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino ekologia Greta Thunberg

"Jest świadomy swojej tożsamości". Rowiński o autorze "Raju za drzwiami"

- Fabrice jest świadomy swojej nietypowej pozycji dzięki biografii. W jednej ze swoich książek, która w Polsce ukazała się pt. "Wiara demonów", wśród podziękowań można przeczytać: "dziękuję wszystkim moim rabinom", czyli, że to nawiązanie, może lekko ironiczne, do tradycji swojej rodziny niewątpliwie się pojawia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński ("Christianitas"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA katolicyzm filozofia

"Poczytnik". Agnieszka Cubała o dzieciach w Powstaniu Warszawskim

Autorka porusza temat wybuchu Powstania Warszawskiego widzianego oczami dzieci. Swoimi wczesnymi wspomnieniami z tamtego czasu podzielili się ludzie znani, ale również ci dla większości anonimowi. Opowiedzieli o tym, czego byli świadkami i jak udało im się sprostać dramatycznej sytuacji, jaką była dla nich wojna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń książki czytelnictwo historia Polski Powstanie Warszawskie

Mariusz Śmiejek: opowiadam historie, których jestem częścią

Fotografował życie codzienne i konflikty w Irlandii Północnej, a od 2017 roku pracuje nad historiami uchodźców i migrantów z Afryki Zachodniej. - Przede wszystkim nie czuję się fotografem. To, że moje prace pojawiają się w takiej formie jest efektem wrażliwości wizualnej. Materiał bierze się z tego, że są to sprawy bardzo ważne. Nie chcę opowiadać historii, których nie staję się częścią. Do końca nie czuję się też upoważniony, żeby mówić językiem ludzi, których fotografuję - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Śmiejek.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach jednego człowieka

Andrzej Nowak-Arczewski, autor książki "Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera" w swojej książce starał się dociec, dlaczego drugowojenny bohater ziemi świętokrzyskiej funkcjonował po II wojnie światowej jako zdrajca wydający na śmierć swoich najbliższych współpracowników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA Armia Krajowa II wojna światowa Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert