Polskie Radio
Section05

kultura24

Tekla Bądarzewska - zapomniana kompozytorka

Tekla Bądarzewska była pianistką, kompozytorką i autorką największego przeboju XIX wieku, który zawładnął sercami słuchaczy za oceanem, w Kanadzie, Australii i Japonii. W Polsce jednak pozostawała nieznana. O twórczyni "La priere d’une vierge" opowiadała w programie Kobiety Sukcesu pisarka dr Beata Michalec, autorka pierwszej na świecie biografii polskiej kompozytorki "Tekla z Bądarzewskich-Baranowska, autorka nieśmiertelnej La prière d’une vierge".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin

"Dziurka w eterycznym ciałku". Witkacy z elementami musicalu

- Grając Witkacego nie bawimy się w formę dla formy, natomiast piosenki w spektaklu są odrealnione. Dla jednego to może być rodzaj snu, dla kogoś innego wizja, chora wizja wariata – powiedział w programie Na Scenie aktor i reżyser Saniwoj Król. Gość opowiadał o inscenizacji autorskiej wersji "Wariata i zakonnicy" Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Szparka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Warszawa

„Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy”

Wielkie interesy, spektakularne wzloty i upadki, głośne bankructwa. Marcin Jakub Szymański stworzył pierwszą panoramę łódzkich rodzin przemysłowców. Kto i na czym zbijał fortuny? Kto i dlaczego spadał z piedestału na samo dno bankructwa? O tym w audycji „Między kropkami” opowiadał sam autor książki „Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy”.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Łódź historia Polski

Maria Dąbrowska jakiej nie znamy

Przekonania polityczne, stosunek do trudnych wydarzeń historycznych, sympatie i niespodziewane emocje. Mało znane wątki z życia Marii Dąbrowskiej ujęte w książce "Dąbrowska (nie)znana. Szkice". Jej autorka, prof. Ewa Głębicka, była gościem audycji „Między Kropkami”, w której podzieliła się ze słuchaczami tym, co tajemnicze i zaskakujące w życiorysie jednej z najważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  książki pisarz Maria Dąbrowska literatura Ewa Głębicka

Reaktywacja wielkiego twórcy muzyki filmowej

W latach 90–tych kojarzony był z postacią Franka Kimono, którego był pomysłodawcą, czy utworem „mydełko Fa”, do którego napisał słowa. Jednak twórczość Andrzeja Korzyńskiego to dużo bogatszy zbiór muzyki pisanej choćby dla Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego czy Janusza Morgensterna. W Polskim Radiu 24 kompozytor opowiedział o renesansie swojej twórczości na rynku muzycznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MUZYKA kompozytor

Polacy inwestują w sztukę. Czy padną nowe rekordy?

Polacy coraz bardziej interesują się dziełami sztuki, zaś prace rodzimych twórców współczesnych sprzedają się na świecie za kwoty przekraczające milion złotych. W tle obrazu "Piłsudski na Kasztance", który dzień wcześniej udało się odzyskać po 19 latach poszukiwań, w Gospodarczym Temacie Dnia z Michałem Bolką z domu aukcyjnego Desa Unicum rozmawialiśmy o inwestycjach w sztukę.
Zobacz więcej na temat:  galeria dzieła sztuki Roman Opałka

Obraz "Piłsudski na Kasztance" Kossaka odnaleziony po 19 latach

Stołeczni policjanci wraz z prokuraturą odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance" z 1928 roku. – To ważne wydarzenie dla wszystkich, którzy starają się odzyskiwać skradzione dzieła sztuki – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Dzieło skradziono w styczniu 1997 roku w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Wojciech Kossak Józef Piłsudski