Polskie Radio
Section05

kultura24

"Wątki przefiltrowane przez współczesną wrażliwość". Miłkowski o "Dekalogu" w Teatrze Narodowym

- Trudno to było przenieść na scenę, wieszczono temu przedstawieniu katastrofę, zresztą podobnie jak Kieślowskiemu wieszczono katastrofę filmu, który stał się jego znakiem firmowym na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Miłkowski (pismo teatralne "Yorick"), który z Wiesławem Kowalskim (portal "Teatr dla wszystkich") omawiał premiery teatralne.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

PR24 Wandalizm na sztuce sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Dr Napiórkowska: to kontrproduktywne gesty

- Ataki na obrazy Jana Vermeera, Claude'a Moneta czy Vincenta van Gogha i oblewanie ich zupami to niezwykle dramatyczne gesty, ale nie potrafię się z nimi w pełni zgodzić. Dlatego uważam, że są one bardzo często kontrproduktywne - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA protest muzeum zmiany klimatyczne

Gala Nagrody BohaterONy 2022. Przebinda: chcieliśmy pokazać warszawskich robinsonów

- Chcieliśmy pokazać tych, którzy po upadku powstania zostali w Warszawie, w momencie gdy obowiązywał zakaz pozostawania w mieście i groziło to śmiercią - mówiła w Polskim Radiu 24 Halina Przebinda, reżyser widowiska muzycznego "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów", które odbędzie podczas "Gali BohaterONy 2022". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA BohaterON gala koncert Powstanie Warszawskie

PR24 Czy Adam Mickiewicz trafia do młodego pokolenia?

Czy poezja Adama Mickiewicza może jeszcze trafić do młodego człowieka? Co dziś przynosi nam lektura "Sonetów krymskich" i czy mają one jakiś związek ze współczesnymi wydarzeniami? O tym w Polskim Radiu 24 mówili Piotr Furman - aktor, reżyser, wykładowca - oraz Maria Radzymińska - studentka i uczestniczka warsztatów aktorskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński Piotr Furman KULTURA poezja Adam Mickiewicz literatura

PR24 BohaterON 2022. Agnieszka Łesiuk-Krajewska o finale tegorocznej edycji kampanii

Akcja "BohaterON - włącz historię" realizowana jest od 2016 r., jednak, jak mówiła w Polskim Radiu 24 organizatorka kampanii Agnieszka Łesiuk-Krajewska, jej początki sięgają jeszcze 2014 r. Projekt edukuje Polaków, bazując na historiach Powstańców oraz promuje historię Polski XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie BohaterON

"Bohater" w świecie reżimu. Gociek: mamy okazję spojrzeć na irańskie społeczeństwo od środka

- Film "Bohater" to dzieło Asghara Farhadiego. Rzecz dla nas niesamowita: w czasie kiedy media donoszą o nieustających starciach w Iranie młodych ludzi ze strażnikami rewolucji, mamy dzięki temu filmowi okazję, żeby choć trochę od środka zajrzeć na irańskie społeczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek telewizja

PR24 Rafał Wiśniewski o Festiwalu Eufonie: to konglomerat różnych doświadczeń

- O wyjątkowości tego festiwalu świadczy kultura i kultury tego regionu. Z jednej strony pewna swoista aksjologia, konglomerat różnych doświadczeń i wspólnot tego regionu, ale też niepowtarzalność historii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i dyrektor Festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA filharmonia narodowa Polskie Radio 24 Rafał Wiśniewski Europa Środkowo-Wschodnia tradycja KULTURA Maja Kluczyńska Eufonie POLSKA