Polskie Radio
Section05

kultura24

Twórczość Marka Twaina. "Niesłusznie kojarzony jest tylko z literaturą młodzieżową"

- Twain gustował we wszystkich formach małych próz. Przez całe swoje życie pisał tego ogromną ilość. Notabene, to, co jest najzabawniejsze, to, co było jego szczytowym osiągnięciem w sensie literackim, mało cenił - mówi w Polskim Radiu 24 Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego). 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Witaj w świecie bez architektów". Szczęsny: ta książka opisuje przykłady budowania przez ludzi bez formalnego wykształcenia

- Trzeba pamiętać, że dzisiaj mamy bardzo dużo ekspresji w różnych miejscach na świecie i ocenia się, że może 10 proc. produkcji architektonicznej, tego, co staje jako budynki, jest w ogóle zaprojektowane przez architektów z dyplomami - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Szczęsny, autor książki "Witaj w świecie bez architektów".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo architektura budownictwo budowle

PR24 Vintage Photo Festival. Gębarowska: Bydgoszcz została stworzona, by zorganizować tam taką imprezę

Już wkrótce rozpocznie się ósma edycja Vintage Photo Festival. Jak wskazała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektorka tego wydarzenia Katarzyna Gębarowska, Bydgoszcz została stworzona, by tam zorganizować festiwal fotografii tradycyjnej. Dodała, że to właśnie tam założono jedną z największych w kraju fabryk produkujących materiały do fotografii analogowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA fotografia

PR24 Maciej Wojtyszko: w teatrze możemy rozpoznać samą istotę bytu

- Konflikt i napięcie, to jest coś, co nam pozwala rozpoznać samą istotę bytu. I tu się teatr bardzo sprawdza, ponieważ poznajemy rację jednych i drugich, one się zderzają i się zastanawiamy nad tym, co dla nas jest ważne. Dla mnie ta funkcja teatru jest chyba najistotniejsza - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 reżyser teatralny i filmowy Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA TEATR Maciej Wojtyszko

PR24 Wspomnienie Márii Wittner, bohaterki powstania 1956 roku

- Mária Wittner była postacią niezłomną, która nigdy nie straciła wiary. Moja generacja miała to szczęście, że była bardzo aktywną osobą. Bardzo otwarcie rozmawiała o wartościach i swoich przeżyciach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Orsolya Zsuzsanna Kovács, węgierska ambasador w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci ŚWIAT Europa Węgry powstanie węgierskie Polskie Radio 24

PR24 Pomiędzy matką a żoną, książka "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

- Bardzo chciałam pokazać matkę Baczyńskiego, bo ta postać jest dzisiaj zapomniana, przed wojną była to bardzo znana, szanowana i wykształcona kobieta, autorka podręczników i książek dla dzieci, nie była to zwykła gospodyni domowa. Chciałam oddać jej hołd - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zyskowska, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie

PR24 "Orlęta. Grodno '39" może ciekawić również widza za granicą

- Cieszę się, że w końcu opowiadamy o historii polskiej w taki sposób, że możemy zaciekawić widza za granicą. To film opowiedziany z perspektywy dziecka. To, że jest to żydowski chłopiec jest także plusem z perspektywy zachodniego widza - powiedział o produkcji "Orlęta. Grodno '39" Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Grodno film polski II wojna światowa Rosja historia Polski kino KULTURA FILM Polskie Radio 24

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA literatura

PR24 Nowy dokument o Żwirce i Wigurze, Piotr Kloc: ta historia żyła w mojej rodzinie

- Kiedy okazało się, że polska myśl techniczna mogła prześcignąć niemiecką, a nasz pilot mógł być lepszy od uważanych za najlepszych na świecie pilotów niemieckich, to było dla nowej Polski, dla II RP, informacja bardzo pozytywna - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kloc, reżyser filmu “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”. Jak mówił, na pomysł zrobienia filmu o legendarnych polskich lotnikach, wpadł, gdy w piwnicy znalazł stare taśmy szpulowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

PR24 "Wrzesień ambasadora". Kościński: Drexel Biddle zrobił dla Polski więcej, niż można się było spodziewać

- Stany Zjednoczone we wrześniu 1939 r. mogły zaoferować Polsce "życzliwą neutralność" i tak właśnie było. Od ambasadorów Wielkiej Brytanii czy Francji Józef Beck chciał zupełnie czegoś innego, choćby ofensywy, i tego się nie doczekał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, autor książki "Wrzesień ambasadora".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń