Polskie Radio
Section05

kultura24

Magdalena Trojanowska – życie z dala od zgiełku miasta

Magdalena i Mateusz Trojanowscy przyjechali do Wlenia i odmienili życie swoje i małego przedwojennego uzdrowiska na Dolnym Śląsku. Otworzyli pensjonat Polna Zdrój, który cieszy się ogromnym powodzeniem. O życiu w spokojnej miejscowości na Dolnym Śląsku mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Magdalena Trojanowska, autorka książki „Slow life z widokiem na Śnieżkę”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dolny Śląsk gotowanie książki

Joseph Conrad – pisarz rozdarty

Kończy się Rok Conrada. Minęło 160 lat od urodzin wybitnego angielskiego prozaika polskiego pochodzenia - Józefa Konrada Korzeniowskiego. Piewca etyki rycerskiej, honoru, a zarazem głosiciel heroicznego pesymizmu. O tym czy Joseph Conrad ma jeszcze coś Polakom do powiedzenia mówili w audycji W Gruncie Rzeczy publicysta i krytyk literacki Mariusz Cieślik oraz Grzegorz Górny z „Sieci”, reżyser filmu dokumentalnego „Tożsamość Conrada”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Joseph Conrad

"Ludzie wzięli sprawę w swoje ręce - Warszawa zyskała duszę"

Trwa dyskusja co zrobić z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Marian Bogusz proponował w latach 70-tych obudować go szklaną piramidą, gdzie na różnych poziomach odbywałyby się warsztaty twórcze. O wizjonerach sztuki urbanistycznej rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury: dziennikarka Paulina Wilk i Paweł Sito, redaktor portalu reo.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa architektura artysta miasto przyszłości miasto

Jakie zadania stoją przed nowym szefem PISF?

Na stanowisko nowego szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej został powołany Radosław Śmigulski. Nowy szef PISF swoje stanowisko obejmie 8 stycznia 2018 roku. O nadziejach, ale także o wątpliwościach wyrażanych przez twórców i producentów związanych z tą nominacją, mówili w audycji Trendy Kultury: Joanna Kos-Krauze (Gildia Reżyserów Polskich), producentka filmowa Renata Czarnkowską oraz Rafał Wieczyński (Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej).
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Robert Gliński

"Analfabet III RP", czyli polska polityka w krzywym zwierciadle

Gdzie jest palarnia u prezydenta? Po co premierom obiady czwartkowe? Kogo warto podsłuchiwać? Na te i na wiele innych niebanalnych pytań odpowiedź można znaleźć w najnowszej książce Piotra Goćka "Analfabet III RP". Najciekawsze zjawiska, osoby i wydarzenia z polskiego życia politycznego ostatnich lat ujęte w subiektywnym i złośliwym leksykonie publicysty tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki Piotr Gociek

Wystawa #dziedzictwo i jej znaczenie dla polskiej tożsamości

Ponad 650 różnorodnych obiektów sztuki z czterech kategorii: geografia, język, obywatele i obyczaj. Od 23 czerwca 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać niezwykłą wystawę #dziedzictwo. Na temat jej roli dla umocnienia polskości oraz wrażeniu, jakie robi na oglądających, mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr hab. Andrzej Szczerski, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie odzyskanie niepodległości

Józef Piłsudski nieznany. 150. rocznica urodzin Marszałka

150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski. W Kwadraturze Kultury o życiu marszałka, ciekawostkach związanych z jednym z twórców polskiej niepodległości, a także jego upamiętnieniu, mówili Tomasz Stańczyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Katarzyna Jaruzelska-Kastory, odpowiedzialna za aranżację wnętrz "Milusina".
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski II Rzeczpospolita

„Instrukcja dla pań sprzątających” – zbiór opowiadań Lucii Berlin

„Instrukcja dla pań sprzątających” to wydany pośmiertnie zbiór najlepszych tekstów Lucii Berlin - legendarnej amerykańskiej autorki opowiadań - który stał się sensacją literacką. Z zachwytem został przyjęty przez recenzentów i czytelników, którzy przedtem z jej twórczością nie mieli okazji się zetknąć. O twórczości Lucii Berlin docenionej dopiero po jej śmierci, opowiadała w audycji Warto Czytać tłumaczka książki Dobromiła Jankowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura

Konkurs na szefa PiSF. Kogo wybierze premier Piotr Gliński?

Komisja konkursowa, która ma wybrać nowego dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zaopiniowała ministrowi kultury dwoje kandydatów: Radosława Śmigulskiego oraz Izabelę Kiszkę-Hoflik.- Pan premier, minister Piotr Gliński w najbliższych dniach zadecyduje najprawdopodobniej o tym, kto obejmie funkcję – powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Śmigulski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski Instytut Sztuki Filmowej Piotr Gliński kino