Polskie Radio
Section05

lekarz

Ruszył nowy program bezpłatnych badań. Sprawdź szczegóły

Od poniedziałku rusza nowy program profilaktyczny "Moje zdrowie - bilans zdrowia osoby dorosłej". Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach, można już zgłaszać się poprzez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację Moje IKP lub bezpośrednio w swojej przychodni lekarza rodzinnego. - Od tego, jak odpowiemy na pytania w ankiecie, będzie zależało, z jakich badań będziemy mogli skorzystać - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Paweł Florek z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo badania

Zabójstwo lekarza. "Problem agresji wobec medyków narastał od lat"

- Jesteśmy przerażeni i wstrząśnięci, że do takiego punktu doszliśmy, w którym ginie lekarz, pełniący swoje obowiązki - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Hamankiewicz. Były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przyznał, że problem agresji wobec medyków narastał od lat i skończył się tragedią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA szpital Kraków zabójstwo

Na własną rękę, na własne ryzyko - niebezpieczna gra z samoleczeniem

Leki ratują życia, jednak tylko stosowane z głową. Lekomania to uzależnienie od leków - zarówno tych na receptę, jak i tych ogólnodostępnych w aptekach czy nawet dyskontach. Jedna niewłaściwa pigułka nie spowoduje wielkich konsekwencji zdrowotnych, ale nadużywanie czy niepoprawne stosowanie lekarstw może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie leki farmaceuta apteka medycyna

Naukowcy, lekarze, sportowcy, literaci. Ofiary zbrodni katyńskiej

- Mimo koszmaru niewoli mogłem w obozie spotkać fantastycznych rodaków. Był tu kwiat inteligencji polskiej, ludzie wszystkich możliwych profesji i zamiłowań – wspominał przed radiowym mikrofonem ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec obozu w Kozielsku, jeden z nielicznych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Starobielsk Kozielsk Zdzisław Peszkowski Józef Czapski sportowcy literatura

Badanie PSA. Rak prostaty nie jest wyrokiem

- Pacjenci z objawami onkologicznymi w urologii, to ci, którzy najczęściej  pojawiają się u lekarza dosyć późno, a wtedy pojawiają się problemy z ich wyleczeniem. Dlatego trzeba regularnie robić badania PSA, przynajmniej raz w roku, zwłaszcza po 40. roku życia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Nurzyński, onkolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska medycyna profilaktyka onkologiczna mężczyzna