Polskie Radio
Section05

lekarz

Zabija ich samotność. "Ktoś z rodziny przyjeżdża i znajduje starszą osobę na podłodze"

- Chcą wrócić do domu. To też jest problem, że mimo, iż nie są w stanie sami wstać z łóżka, chcą wrócić do swoich mieszkań. Ale też zdarza się, że mówią wprost: "Panie doktorze, ja to bym już chciała umrzeć" - mówi nam prof. Tomasz Kostka, były krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. - Często proszą np. o skierowanie na rehabilitację lub wizytę. Wtedy mają jakiś cel, czekają na coś. Żyją od wizyty do wizyty. Nierzadko lekarz rodzinny to jedyna osoba, do której mogą otworzyć usta - dodaje dziennikarka medyczna, Monika Rachtan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA seniorzy senior medycyna starość zdrowie samotność psychologia pomoc emerytura

Opalać się czy nie? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Ta informacja może wprowadzić odrobinę zamieszania: szkoccy naukowcy stwierdzili, że osoby unikające słońca żyją krócej, gdyż promieniowanie UVA zapobiega miażdżycy. Czy to oznacza, że powinniśmy namiętnie się opalać? Bynajmniej. Trzeba pamiętać, że nadmiar promieniowania UVA może nam poważnie zaszkodzić. Zatem – wszystko dobre, ale w miarę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA urlop wakacje wypoczynek plaża opalanie słońce krem z filtrem czerniak złośliwy medycyna zdrowie Aleksandra Krawczyk Maciej Jankowski Trójka

Stereotypy sprawiają, że lekarze lekceważą cierpienie kobiet

Powszechnie uważa się, że kobiety lepiej znoszą ból i są na niego bardziej odporne. Jednak naukowcy wykazali, że rzeczywistość jest całkowicie odwrotna: kobiety są bardziej wrażliwe na ból. Jednak z uwagi na wspomniane stereotypy, przez personel medyczny są traktowane mniej poważnie. W efekcie lekarze rzadziej przepisują im środki przeciwbólowe. A to może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie kobieta medycyna badanie mężczyzna stereotypy terapia Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

POLSKIE RADIO 24 Śmiertelna choroba serca. Kardiolog apeluje

- Jeżeli mają państwo objawy niewydolności serca, takie jak zła tolerancja wysiłku, obrzęki kończyn dolnych, skrócony oddech - należy się diagnozować - apeluje w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Pawlak z Kliniki Kardiologii PIM MSWiA. Z kolei Renata Nazarko z Instytutu MSWIA w Warszawie, zachęca do korzystania z platformy kardiolinia.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie medycyna społeczeństwo kardiologia serce Artur Wolski niewydolność serca zawał serca POLSKA choroba

"Medycyna jest jak sztuka". Andrzej Szczeklik – lekarz i humanista

- Gdybym miał powiedzieć, co wydaje mi się najważniejszą cechą u lekarza, to na pierwszym miejscu postawiłbym nie inteligencję, ale wytrwałość w zmaganiu się z chorobą - podkreślał w jednym z radiowych wywiadów Andrzej Szczeklik. Wybitny lekarz, naukowiec, a przy tym pisarz, przyjaciel ludzi kultury, człowiek wielu talentów, urodził się dokładnie 86 lat temu, 29 lipca 1938 roku.
Zobacz więcej na temat:  Kraków medycyna literatura HISTORIA eksperyment historia Polski

Coraz popularniejsza medycyna estetyczna. Jest jeden problem

Coraz więcej Polek decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Często lądują na fotelach pseudoprofesjonalistów znalezionych na Instagramie. Przekonała się o tym rozmówczyni portalu polskieradio24.pl, u której po zabiegu powiększania ust wystąpiły komplikacje. Skończyło się też tzw. efektem glonojada. Eksperci alarmują o powszechnym problemie wykonywania tego typu usług przez osoby bez kwalifikacji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna medycyna estetyczna kosmetologia Ministerstwo Zdrowia

POLSKIE RADIO 24 Polska liderem niechlubnej statystyki. "To niepokojące"

- Polska jest na pierwszym miejscu w Europie, jeżeli chodzi o przyrost otyłych dzieci. To jest bardzo niepokojące. Skutki będziemy obserwować za pewien czas, bo u tych dzieci już na wczesnym etapie życia zaczną się rozwijać groźne powikłania - alarmuje w Polskim Radiu 24 dr n. med. Renata Krupa, diabetolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie Polskie Radio 24 otyłość społeczeństwo Małgorzata Telmińska choroba dzieci odchudzanie

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia szczepionka motoryzacja samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021