Polskie Radio
Section05
lekarz

TYLKO U NAS Porwanie Polki w Czadzie. Były misjonarz: to jeden z krajów podwyższonego ryzyka

- Kraje Sahelu to państwa podwyższonego, o ile nie wysokiego, ryzyka. Wyjeżdżając na misje czy nawet z posługą wolontariatu jako lekarz, czy pielęgniarka, trzeba się liczyć również i z tym że niekiedy przychodzi złożyć tę najwyższą ofiarę - z własnego życia - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. Marek Blecharczyk, były misjonarz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Czad Afryka porwanie

TYLKO U NAS Światowy Dzień Chorego. Jak przyjmować cierpienie? Czy można je oswoić?

Choroba spada na nas często niespodziewanie, bywa jak wyrok, od którego nie ma odwołania. Jak radzić sobie z cierpieniem, także wśród najbliższych, co pomaga, by mimo wszystko zachować pogodę ducha i odnaleźć sens zmagania się z trudami w codzienności? Swoimi doświadczeniami podzieliły się z portalem Polskiego Radia 24 lekarka z 30-letnim stażem pracy z osobami terminalnie chorymi oraz mama 11-letniej Kornelii Glazy, która urodziła się bez oznak życia, w ciężkiej zamartwicy. Otrzymała 0 punktów w skali Apgar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroba hospicjum cierpliwość trudności dziecko

NASZ WYWIAD WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać

- Od wielu lat medycyna płucna jest specjalizacją niedocenianą i niedofinansowaną. Pandemia zwróciła uwagę na problem płuc, które są jednym z pięciu najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, pulmonolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Jednocześnie wyjaśnia, dlaczego w kolejnych latach pacjentów z chorobami płuc będzie coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 sars-cov-2 choroby płuc zdrowie medycyna pandemia społeczeństwo zapalenie płuc nowotwory rak płuca WOŚP WOŚP 2024 Jerzy Owsiak dobroczynność

"To był cud". Lekarze z Gdańska uratowali życie 6-letniego Aleksa

Specjaliści Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadzili operację ratującą życie 6-letniego chłopca. Lekarze mówią, że to był cud. Zabiegu nie chciała się podjąć żadna inna placówka na świecie. "Spustoszenie w jego układzie oddechowym najprawdopodobniej spowodowała infekcja grzybiczna. Chłopiec był podłączony do ECMO przez 98 dni" - napisał szpital.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziecko życie Gdańsk społeczeństwo