Polskie Radio
Section05
leki

Zakażenia po przeszczepach szpiku kostnego. Dlaczego wirus cytomegalii jest tak groźny?

Transplantacja szpiku kostnego, stosowana często u pacjentów onkologicznych, jest obarczona dużym ryzykiem. Dlaczego? Bo musimy zniszczyć zupełnie ich układ odpornościowy. W związku z tym narażeni są oni na infekcje, które mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Najczęstszą z nich jest infekcja wywołana wirusem cytomegalii, u pacjentów, którzy są jego nosicielami.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie medycyna leki zakażenia pasożytami społeczeństwo NAUKA infografika

Polski lek na COVID-19 bezpieczny. Ale czy skuteczny?

Brytyjscy naukowcy pokazali żółtą, jeżeli nie czerwoną, kartkę dla polskiego leku na COViD-19. Mimo to prace nad specyfikiem z płynnego składnika krwi trwają. Lubelska spółka Biomed wyprodukowała już ponad 4 tys. ampułek ze 150 litrów osocza, a badania kliniczne są prowadzone w czterech ośrodkach, m.in. w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka społeczeństwo COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce osocze leki badania

"10 razy skuteczniejszy". Naukowcy opracowują nowy "koktajl przeciwwirusowy" do walki z COVID-19

Połączenie remdesiwiru, leku zatwierdzonego do leczenia pacjentów z COVID-19, oraz leków zwykle stosowanych w wirusowym zapaleniu wątroby typu C (HCV), okazało się 10 razy skuteczniejsze od samego remdesiwiru w hamowaniu SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19 – informuje pismo "Cell Reports".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 leki zdrowie NAUKA medycyna społeczeństwo koronawirus pandemia

Branża farmaceutyczna. Tomasz Latos: w czasie kryzysu lekowego trzeba myśleć o tym, co rodzime

- Są też zachodni producenci działający w Polsce, jednak mówiąc o kryzysie lekowym, trzeba myśleć o tym, co jest rodzime - powiedział o sytuacji branży farmaceutycznej w kontekście pojawiania się informacji o niewydolności fabryk Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 koronawirus kryzys leki farmacja produkcja POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Złudna pomoc w zmęczeniu – chemia wśród kierowców

Wielogodzinna, stresująca jazda? Monotonia dobrze znanej drogi, grożąca zaśnięciem za kierownicą? Kierowcy ratują się przed tym różnie - niekoniecznie zgodnie z prawem. Co nam grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i środków odurzających?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo motoryzacja kierowca kierowcy samochód samochody alkohol pijani kierowcy narkotyki leki leki refundowane zdrowie podróże STYL ŻYCIA bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze