Polskie Radio
Section05

literatura polska

Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka: "Moralność pani Dulskiej" zawiera uniwersalne przesłanie moralne

Para prezydencka zainaugurowała w Ogrodzie Saskim w Warszawie 10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie.Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda mówiła, że "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, która jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, jest utworem ponadczasowym. Z kolei prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Narodowe Czytanie kancelaria prezydenta

Kabaret dwudziestolecia międzywojennego i jego historia

Ci ludzie, gwiazdy ówczesnego kabaretu, pochodzili z różnych środowisk, ale recepta na sukces była jedna. – Talent, tzw. iskra boża, jak mówił Jarosy, ciężka praca i trochę szczęścia, to nigdy nie przeszkadza. Brali się z pasji, bo nie zawsze były to zainteresowania wyniesione z domu – opowiada Anna Mieszkowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka literatura kabaret Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

"Warszawskie dzieci '44". Jak żyli najmłodsi powstańcy?

Wojna widziana oczami dziecka jest zupełnie inna od tej "dorosłej", a po latach powstańcy wspominają to, co kojarzy się z emocjami. - Wyjącego psa zamkniętego w płonącym domu albo smak zupy z zielonego groszku, bo wówczas panował głód - mówiła Agnieszka Cubała, która w swojej książce postanowiła przyjrzeć się najmłodszym uczestnikom powstania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Agata Nowotnik Powstanie Warszawskie literatura

Dlaczego rycerze wciąż nas fascynują?

– Rycerzy obowiązywał kiedyś specyficzny kodeks postępowania, który w całej historii średniowiecza nigdy nie był skodyfikowany, ale określał w miarę ściśle, co mu było wolno. Z rycerzem, przynajmniej teoretycznie, można było zawrzeć ugodę, do czego nie potrzeba było żadnej umowy prawnej, wystarczyło, że on poświadczył ją swoim słowem i wszyscy mu wierzyli – mówi Jacek Komuda.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka literatura literatura przygodowa KULTURA

Twórca wyjątkowy. Tadeusz Różewicz 

– To jest świadectwo nie tyle osobiste Różewicza, co człowieka, który jest po przejściu tej straszliwej traumy. Kultura upadła, cywilizacja zniszczona, człowiek już nie brzmi dumnie. Człowiek to jest albo bydło prowadzone na rzeź, albo ktoś, kto dokonuje tej rzezi. Jak w tym świecie istnieć, mówić. W tym wierszu jest zarazem świadectwo traumy, ale też pragnienie, żeby jednak dało się jakoś odbudować cywilizację, żeby człowiek mógł mówić, żyć – zwraca uwagę prof. Teresa Dobrzyńska, analizując wiersz "Ocalony". 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka Tadeusz Różewicz literatura

Juliusz Słowacki "bliżej zwykłych ludzi" niż Adam Mickiewicz?

- Zainteresowania biograficzne mogą wspomagać odczytanie literatury. Są różne pisma Słowackiego, które prowadzą czytelnika, tutaj chciałabym powiedzieć o publikacji przygotowanej przez prof. Marka Troszyńskiego Juliusz Słowacki "Dziennik niektórych dni mego życia". To zainteresowanie pismami autobiograficznymi może przybliżyć postać Słowackiego – ocenia prof. Anna Nasiłowska. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka literatura Juliusz Słowacki Adam Mickiewicz

Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 – Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka Stanisław Pigoń Krzysztof Kamil Baczyński literatura II wojna światowa KULTURA