Polskie Radio
Section05

literatura polska

"Święto ognia". Premierowa powieść Jakuba Małeckiego na antenie Dwójki

Od poniedziałku (20.09) lekturą w cyklu "To się czyta" była najnowsza książka Jakuba Małeckiego "Święto ognia". Krakowskie wydawnictwo Sine Qua Non zapowiada, że jeszcze przed premierą prawa do ekranizacji tej powieści kupiła wytwórnia OPUS FILM, a film wyreżyseruje Kinga Dębska. Wybrane fragmenty na antenie Dwójki czytał Wiktoria Gorodeckaja.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jakub Małecki Dwójka

"Był latarnią w czasach niewoli". Premier w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida

Jak poinformowała kancelaria premiera, Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Cypriana Kamila Norwida w kościele w Dąbrówce oraz na grobie jego matki. "Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy" - podkreślił na Facebooku premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Cyprian Kamil Norwid poezja HISTORIA KULTURA społeczeństwo Mazowsze mazowieckie

Przemysław Czarnek na obchodach urodzin C.K. Norwida: ten poeta uczył, że przeszłość to dziś

- Jesteśmy uczestnikami sztafety pokoleń i tę pałeczkę wielkiej tradycji, doświadczeń naszego narodu i wielkich osiągnięć naszych przodków, takich jak Cyprian Kamil Norwid, mamy przekazywać następnym pokoleniom - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek KULTURA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki Cyprian Kamil Norwid HISTORIA poezja Mazowsze

200 lat od narodzin Norwida. Od-czytywanie "Promethidionu"

Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Janusz Olejniczak – tych czterech artystów z różnych epok spotka się w sobotni wieczór 25 września w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. To tam, dzień po dwusetnej rocznicy urodzin Norwida, odbędzie się czytanie poematu jego autorstwa – "Promethidion". O wydarzeniu będącym częścią cyklu "Od-czytywanie Norwida. Dramaty" opowiedział Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych instytutu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Sobolewski Trójka KULTURA Cyprian Kamil Norwid poezja literatura Warszawa

Norwid Hanny Malewskiej

"Aż spocznę kiedyś jak żniwo na sierpie, który podzwania rączo i wesoło" - te słowa Norwida Hanna Malewska uczyniła mottem swojej powieści biograficznej poświęconej autorowi "Vade-mecum". W "Rozmowach po zmroku" o tym, co w twórczości Cypriana Kamila Norwida było dla Hanny Malewskiej najistotniejsze, opowiadali historycy literatury: prof. Andrzej Sulikowski i prof. Maciej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Dorota Gacek Maciej Nowak poezja Dwójka

Książka "Pamiętam". Dr Piotr Stankiewicz: to literacki eksperyment

- Ta książka obejmuje samą końcówkę PRL, czasy transformacji i lata 2000. Rzeczywiście z jednej strony są w niej osobiste, prywatne wspomnienia, ale z drugiej strony na ogół w tych prywatnych wspomnieniach znajdujemy się wszyscy - powiedział w audycji "Rozpruwacz kulturalny" na antenie Polskiego Radia 24 dr Piotr Stankiewicz, filozof, pisarz, autor książki "Pamiętam".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA literatura KULTURA KSIĄŻKA pamięć Jakub Moroz filozofia

Janusz Szpotański. Biografia kpiarza

Poeta, krytyk, teoretyk literatury, utytułowany szachista, ale przede wszystkim najwybitniejszy satyryk epoki PRL-u. Biografia Janusza Szpotańskiego, przez przyjaciół nazywanego Szpotem (niem. Spott – szyderstwo, kpina), jest znana głównie z jego opowieści, które zostały zapisane przez Antoniego Liberę i wydane jako fragmenty jego biografii. Pisarz, tłumacz i znawca twórczości Samuela Becketta był gościem "Trójki Literackiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magdalena Złotnicka Trójka Janusz Szpotański Antoni Libera PRL

Wojciech Zemek: biblioteka była żywiołem Stanisława Lema

- Lem spędzał w bibliotece większość swojego czasu. Siedział tam i czytał, czy to książkę, czy czasopismo, i nie rozstawał się z nimi. Książki były w jego życiu wszystkim, bo nauczył się czytać już w wieku czterech lat, a poza tym to stało się jego pracą zawodową. I czasem miałem wrażenie, że przeczytał wszystko, co zostało napisane - opowiadał w Dwójce Wojciech Zemek, wieloletni sekretarza Lema, obecnie m.in. redaktor serwisu Lem.pl.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema Dwójka literatura wspomnienie science-fiction KULTURA

Lem o pisaniu: nudne i męczące. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Jak cokolwiek piszę, to mi się zdaje, że gdybym tylko mógł robić coś innego… ale to są próby ucieczki, wynajdywania sobie zajęcia: że trzeba coś bardzo pilnego w piwnicy zrobić, kontakt do ściany przykręcić, żarówkę zmienić, samochód umyć. Tysiąc rzeczy się wtedy przypomina nagle – przyznawał w archiwalnym wywiadzie Stanisław Lem. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Trójka literatura KULTURA Stanisław Lem

Dr Kencki: inspiracje teatrem francuskim to jeden z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej

- Wpływ teatru francuskiego na teatr staropolski był bardzo duży. Widać, że inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - mówił w Polskim Raidu 24 dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA literatura TEATR Molier Jakub Moroz społeczeństwo

Zygmunt Nowakowski – symbol swojego pokolenia

– Kilkanaście jego artykułów pozostanie na zawsze jako ozdoba polskiej publicystyki i myśli politycznej. Niektóre z nich są arcydziełami godnymi Mochnackiego – pisał o Zygmuncie Nowakowskim wybitny poeta Jan Lechoń. Czym na takie opinie zasłużył sobie ten popularny krakowski aktor, dramato- i powieściopisarz, publicysta i radiowiec, a zarazem zapalony kibic Cracovii?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Zygmunt Nowakowski Radio Wolna Europa Magdalena Złotnicka Trójka

Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka: "Moralność pani Dulskiej" zawiera uniwersalne przesłanie moralne

Para prezydencka zainaugurowała w Ogrodzie Saskim w Warszawie 10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie.Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda mówiła, że "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, która jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, jest utworem ponadczasowym. Z kolei prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Narodowe Czytanie kancelaria prezydenta

Kabaret dwudziestolecia międzywojennego i jego historia

Ci ludzie, gwiazdy ówczesnego kabaretu, pochodzili z różnych środowisk, ale recepta na sukces była jedna. – Talent, tzw. iskra boża, jak mówił Jarosy, ciężka praca i trochę szczęścia, to nigdy nie przeszkadza. Brali się z pasji, bo nie zawsze były to zainteresowania wyniesione z domu – opowiada Anna Mieszkowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka literatura kabaret Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA