Polskie Radio
Section05

literatura polska

Szymon Kloska: Lem był katalizatorem pewnych działań

- Lem, ponad wszelką wątpliwość, nie potrzebował swojego roku, bo jego książki wciąż regularnie są wydawane. Jednak okrągła rocznica pomogła nam zrealizować pewne idee. Istotna była pierwsza edycja Festiwalu Przyszłości, gdy naukowcy, pisarze, artyści spotkali się, by zastanowić się, na ile ich aktywności mogą się uzupełniać i co z tego może wyniknąć. Wiemy na pewno, że to jest trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka Jakub Kukla literatura literatura fantasy KULTURA

Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej

Ferdynand Goetel zapisał się aż w kilku epokach literackich. Początki jego twórczości sięgają Młodej Polski i lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najpopularniejsze pozycje w jego dorobku przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego. Jego dalsze losy toczyły się podczas okupacji, a kilkanaście ostatnich lat przed śmiercią w 1960 roku spędził jako emigrant polityczny. W audycji "Trójka literacka" wraz z historykiem i autorem biografii Goetla Krzysztofem Polechońskim skupiliśmy się jednak na punkcie zwrotnym w życiu twórcy, którym była podróż do Katynia i opisanie dokonanej tam zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magdalena Złotnicka Trójka historia Polski KSIĄŻKA Ferdynand Goetel Zbrodnia Katyńska Katyń II wojna światowa Stefan Starzyński Warszawa

Józef Mackiewicz. Czym charakteryzuje się jego twórczość?

Dokumentacja zbrodni katyńskiej nie wpłynęła na poglądy pisarza, ale na jego losy już tak. – Służby specjalne sowieckiego imperium uważały go za bardzo istotnego wroga i jego los był determinowany – przyznaje dr Paweł Chojnacki, wyróżniony przez jury nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza, historyk z Oddziału IPN w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka KULTURA Józef Mackiewicz Katyń

"Stanisław Lem był sceptycznym humanistą"

– Kosmos to była metafora rzeczywistości. Był humanistą, stawiał w centrum człowieka, ale humanistą sceptycznym, ponieważ był świadom naszej ułomności, którą wpisywał w ramy naukowe, technologiczne. Literatura Lema pozbawiona jest romansów, uczuć, emocji czysto ludzkich. Mamy elementy uczuciowe w "Solaris" czy "Głosie Pana", ale to są wyjątki. Co do zasady to jest unaukowiona technokratyczna literatura, która krytykuje też technosolucjonizm – ocenia dr Maciej Kawecki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka literatura KULTURA Stanisław Lem

Jan Lechoń – tragiczne losy cudownego dziecka

Jane Lechoń (1899-1956) to poeta o niezwykle ciekawym życiorysie, o którym można powiedzieć, że składa się z dwóch części, oddzielonych od siebie II wojną światową. Przez kolejne lata zakończonego tragicznie życia artysty przeprowadzili nas autorka audycji Magdalena Złotnicka oraz historyk literatury i literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magdalena Złotnicka Trójka poezja Jan Lechoń historia Polski Jarosław Iwaszkiewicz Julian Tuwim odzyskanie niepodległości