Polskie Radio
Section05

literatura polska

Niesamowita kariera serialu o Nikodemie Dyzmie

Choć serial nakręcili Jan Rybkowski i Marek Nowicki dla Telewizji Polskiej, to każdy widz utożsamiał go z tym słynnym bohaterem powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Dzisiaj mija 41 lat od premiery pierwszego odcinka serialu – 6 kwietnia 1980 roku Telewizja Polska rozpoczęła karierę Nikodema Dyzmy, w siedmiu odcinkach, choć niejednoznaczne zakończenie pozwoliło przypuszczać, że ta kariera nie miała końca.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Roman Wilhelmi Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Premiera na kanale "Radiobook": "Faraon" Bolesława Prusa

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, od poniedziałku (5.04) dostępna będzie kolejna propozycja –  spopularyzowana kilkadziesiąt lat po wydaniu genialną filmową adaptacją w reżyserii Jerzego Kawalerowicza powieść Bolesława Prusa "Faraon".
Zobacz więcej na temat:  książki Radiobook KULTURA Trójka Bolesław Prus

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Cyprian Kamil Norwid Magdalena Piejko literatura romantyzm poezja

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Kulisy jego zapisków

– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz KULTURA Andrzej Bobkowski literatura KSIĄŻKA

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Stanisław Lem filozofia KULTURA Rok Lema

"Diabły w deszczu" – nieznane opowiadanie Marka Hłaski

- "Diabły w deszczu" są dość dużą niespodzianką, ponieważ maszynopis o tym tytule, "Devils in the rain", w żadnej biograficznej wzmiance się nie pojawił, nie ma też o nim mowy w domowym, rodzinnym archiwum. Teoretycznie do odkrycia pozostało jeszcze kilka tekstów, z tym że śladu po nich nie ma od bez mała pięćdziesięciu lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Radosław Młynarczyk, autor opracowania.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko Mariusz Czubaj proza opowiadanie Dwójka Dorota Gacek

"Niech będzie pochwalony..." - tak zaczyna się wybitna powieść Władysława Reymonta

Takie słowa mogli odczytać czytelnicy "Tygodnika Ilustrowanego", wczesnym rankiem mroźnego dnia, 18 stycznia 1902 roku, 119 lat temu. Nad tymi słowami widniało jeszcze faksymile autora i tytuł wraz z podtytułem powieści – Władysław Stanisław Reymont "Chłopi", część pierwsza – "Jesień". Z prawej strony, pisana kursywą i drobnym drukiem, dedykacja – Miriamowi (Zenonowi Przesmyckiemu).
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont nagroda Nobla