Polskie Radio
Section05

literatura polska

"Niech będzie pochwalony..." - tak zaczyna się wybitna powieść Władysława Reymonta

Takie słowa mogli odczytać czytelnicy "Tygodnika Ilustrowanego", wczesnym rankiem mroźnego dnia, 18 stycznia 1902 roku, 119 lat temu. Nad tymi słowami widniało jeszcze faksymile autora i tytuł wraz z podtytułem powieści – Władysław Stanisław Reymont "Chłopi", część pierwsza – "Jesień". Z prawej strony, pisana kursywą i drobnym drukiem, dedykacja – Miriamowi (Zenonowi Przesmyckiemu).
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont nagroda Nobla

"Prosta sprawa". Wojciech Chmielarz: wydrukowaliśmy kawałek internetu

- To jest powieść, którą publikowałem na Facebooku w odcinkach w okresie lockdownu. To był mój prezent dla czytelników, żeby w czasie zamknięcia przez te 10 minut nie myśleli o tym, co dzieje się za oknem, tylko mogli czytać coś fajnego - mówił w Dwójce o swojej najnowszej książce "Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Wojciech Chmielarz Dwójka literatura KSIĄŻKA Paweł Siwek

Jerzy Stempowski - niespieszny przechodzień. "Był człowiekiem głębokiej refleksji"

- Stempowski, w przeciwieństwie do wielu konserwatystów, nie był zapatrzony w przyszłość. Nieustannie sprawdzał, w jaki sposób tradycja może łączyć się z codziennością, współczesnością i przyszłością. Nie było takich obszarów, które uważałby za nieistotne - mówił w Dwójce historyk literatury Piotr Kłoczowski o poglądach znakomitego eseisty, publicysty i tłumacza Jerzego Stempowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec Dwójka literatura Dorota Gacek Piotr Kłoczowski

To, co przedwojenne. Zapomniane losy polskiego ziemiaństwa

– To, co przedwojenne, kiedyś wydawało się lepsze. Dobrze jest odwołać się do czegoś, co jest lepsze, ułożone, szlachetniejsze, dobrze wykształcone – mówił autor audycji "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz. Właśnie w takim przedwojennym świecie możemy zanurzyć się dzięki książce "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historie ziemian" Anny Mieszczanek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mateusz Matyszkowicz literatura felieton KSIĄŻKA Maria Dąbrowska Jerzy Antczak kino II wojna światowa

Prof. Anna Nasiłowska: "Baśń o wężowym sercu" Radka Raka uwiodła nas wyobraźnią

- W ten tekst jest wpisana ironia, styl i niezależność spojrzenia. Jest wielowymiarowy, mający odwagę zmierzyć się z legendą Jakóba Szeli, która jest legendą czarną. A Radek Rak robi z tego piękną opowieść i ta siła opowieści przeważyła o tegorocznym wyborze - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, członkini jury Nagrody Literackiej "Nike".
Zobacz więcej na temat:  literatura nike Literacka Nagroda NIKE Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka