Polskie Radio
Section05

malarstwo

Chiny, kropki i obrona papieża. Tego mogliście nie wiedzieć o Norwidzie

Można zaryzykować paradoksalne stwierdzenie, że Norwid to jeden z najbardziej nieznanych sławnych poetów w historii literatury polskiej. Można też, przywołując liczne przykłady ze świata sztuki i życia publicznego, zadać kłam sądowi o nieobecności tego twórcy we współczesnej kulturze polskiej. Czy jednak każdy z nas wie, co łączy Norwida z Chinami lub skąd w jego wierszach bierze się aż tyle kropek i pauz? 
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Chiny Rzym literatura Andrzej Wajda HISTORIA

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych Kraków Paryż Borysław Czyżak

Profesor Dorota Folga-Januszewska: rola sztuki na przestrzeni lat ulegała przemianom

Jak zmieniał się odbiór sztuki przez ostatnie dekady i stulecia? Jak pojmowana jest obecnie? Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była profesor Dorota Folga-Januszewska, historyk sztuki, muzeolog, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Dorota Folga-Januszewska Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie muzeum historia sztuki

Roman Kramsztyk. Malarz, który zginął 4 km od siedziby Trójki

6 sierpnia 1942 roku był w warszawskim getcie dniem mordu i nienawiści. Trwała Gross Aktion - likwidacja tzw. "małego getta" i kończąca się wywózką warszawskich Żydów na śmierć w komorach gazowych. Jedną z niewinnych ofiar tego dnia był znakomity, polski malarz Roman Kramsztyk. Zginął tego dnia na podwórku domu przy Elektoralnej 5, nieco ponad 4 kilometry od siedziby Trójki. Umierając błagał, by inni artyści malowali i rysowali tragedię getta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Jaworski

Nie chłopka, ale czerkieska księżniczka. Jakie sekrety skrywa życiorys matki Leonarda da Vinci?

Matka Leonarda da Vinci nie była, jak sądzono, włoską chłopką, lecz czerkieską księżniczką z Kaukazu, porwaną i sprzedaną później jako niewolnica. Takiego odkrycia dokonał włoski badacz, prof. Carlo Vecce. Niedawno ukazała się jego książka zatytułowana "Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci". 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Leonardo da Vinci Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci literatura prof. Carlo Vecce

Dr Łukasz Nawrocki: "Portret młodzieńca" Rafaela to portret idealizowany

- "Portret młodzieńca" jest portretem idealnego człowieka doby renesansu, tzw. uomo ideale. Jest to bardzo daleko posunięta idealizacja pod względem formy, światłocienia, nawiązująca również do rzeźby antycznej - mówił w Dwójce dr Łukasz Nawrocki, autor publikacji zatytułowanej "Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania", a także twórca rekonstrukcji obrazów tego włoskiego XVI-wiecznego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Rafael Santi Katarzyna Sanocka renesans Włochy KULTURA Dwójka historia sztuki

"Nonszalancja”, czyli obraz Johna Singera Sargenta kryjący smutną historię pięknej Rose Marie

W 1911 roku John Singer Sargent (1856-1925), amerykański artysta tworzący we Francji i jeden z najbardziej rozchwytywanych malarzy po obu stronach Atlantyku, namalował piękny obraz pt. “Nonszalancja”. Utrzymany jeszcze w klimacie Belle Epoque, przedstawiał jego muzę, młodą i uroczą Rose-Marie Ormond. Patrząc na to płotno widzimy znudzoną dziewczynę na kanapie, ale na świecie nie ma nic bardziej mylącego niż pozory!
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Jaworski