Polskie Radio
Section05

Maria Baliszewska

Czas kolędy i potańców!

Rozpoczął się karnawał! W dzisiejszym magazynie Źródła wysłuchaliśmy energetycznych kolęd Dikandy w orientalnych aranżacjach, jakie temu zespołowi od lat przychodzą przecież z ogromną łatwością! Rozmawialiśmy także o nowej kapeli Piotra Zgorzelskiego i właśnie wydanym przez nią albumie. Nie zabrakło też zagranicznego akcentu – The London Tango Orchestra również może pochwalić się nowym krążkiem!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna kolędy tango

Mingjie Yu

"Nasz duet to spotkanie. Poszukiwanie dwóch tradycji muzycznych. Poszukiwanie w sferze barwy, skali, ale też przepływu czasu", mówiła Maria Pomianowska, wirtuozka m.in. suki biłgorajskiej o swojej współpracy z Mingjie, grającą na chińskiej cytrze. To polsko-chiński duet wkraczający na polską scenę muzyczną world music. O tym, jak doszło do współpracy, jak pandemia wpływa na międzynarodowe projekty oraz o emocjach płynących ze wspólnej gry opowiadała dziś Marii Baliszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Pomianowska POLSKA Chiny world music

Nayan Navaa czyli duch syberyjskiego stepu

Płyty z muzyką etniczną są okazją do dalekich wirtualnych podróży, czasem niewykonalnych w inny sposób. Przekazują wiedzę o małych społecznościach, ukrytych w zakątkach globu, górach lub stepach, inspirują nasze ucho do poznania dalekich kultur, do porównań albo po prostu edukują. Taka jest płyta, która nie tyle wpadła mi ostatnio w ręce, co w laptop, wprost z wytwórni. „Namgar Lhasaranova nazywana jest mongolską Bjork, a w jej wykonaniu ożywają stare opowieści, legendy, bohaterskie epopeje, niezwykły krajobraz południowej Syberii” – tak recenzowano najnowszy album tej pieśniarki w New Your Times.
Zobacz więcej na temat:  folk world music

Pismo Folkowe 2.0 oraz zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

- Ostatni czas, jest czasem wyzwań dla kultury i sztuki. Zmusza do refleksji nad podstawowymi działaniami w ich obrębie. Chcemy stworzyć platformę do wypowiedzi dla współczesnych artystów inspirujących się folklorem – mówiła dr Agata Kusto, redaktorka naczelna Pisma Folkowego, zdradzając Marii Baliszewskiej ideę nowej linii programowej magazynu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Polska baśń ludowa usystematyzowana

W święto Matki Boskiej Gromnicznej, prof. Violetta Wróblewska opowiedziała o "Słowniku polskiej bajki ludowej" i haśle “Matka Boska”. Zabrzmiały także apokryficzne kolędy. Ponadto, w stałym cyklu Marii Baliszewskiej "Zapomniani Kazimierscy Laureaci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania skrzypka z Radomszczyzny - Stanisława Budzisza. Nie zabrakło też garści muzyki świata!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Podhalańska tożsamość i dźwięki osmańskiej harfy

W dzisiejszych "Źródłach" o wystawie "Podhalanie" w Zakopanem, kształtowaniu się tożsamości Górali Podhalańskich w powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, opowiedziała etnolożka Agnieszka Gąsienica-Giewont. Posłuchaliśmy także  nowej płyty niemieckiego harfisty, Thomasa Dauna, poświęconej melodiom na harfę rodem z Imperium Osmańskiego. Opowiadał o niej sam muzyk.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Podhale

Powrót z zakamarków niepamięci - "Bajgelman. Get to tango”

O ożenku żydowskich międzywojennych melodii ze współczesną interpretacją tanga i jazzu oraz o skrzypku Skalnego Podhala. Jarosław Bester opowiedział Marii Baliszewskiej o pracy nad płytą inspirowaną muzyką Dawida Bajgelmana, zapomnianego żydowskiego kompozytora z Łodzi. W cyklu "Zapomniani kazimierscy muzykanci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania Tadeusza Szostaka "Berdy".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna