Polskie Radio
Section05

Maria Baliszewska

Polska baśń ludowa usystematyzowana

W święto Matki Boskiej Gromnicznej, prof. Violetta Wróblewska opowiedziała o "Słowniku polskiej bajki ludowej" i haśle “Matka Boska”. Zabrzmiały także apokryficzne kolędy. Ponadto, w stałym cyklu Marii Baliszewskiej "Zapomniani Kazimierscy Laureaci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania skrzypka z Radomszczyzny - Stanisława Budzisza. Nie zabrakło też garści muzyki świata!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Podhalańska tożsamość i dźwięki osmańskiej harfy

W dzisiejszych "Źródłach" o wystawie "Podhalanie" w Zakopanem, kształtowaniu się tożsamości Górali Podhalańskich w powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, opowiedziała etnolożka Agnieszka Gąsienica-Giewont. Posłuchaliśmy także  nowej płyty niemieckiego harfisty, Thomasa Dauna, poświęconej melodiom na harfę rodem z Imperium Osmańskiego. Opowiadał o niej sam muzyk.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Podhale

Powrót z zakamarków niepamięci - "Bajgelman. Get to tango”

O ożenku żydowskich międzywojennych melodii ze współczesną interpretacją tanga i jazzu oraz o skrzypku Skalnego Podhala. Jarosław Bester opowiedział Marii Baliszewskiej o pracy nad płytą inspirowaną muzyką Dawida Bajgelmana, zapomnianego żydowskiego kompozytora z Łodzi. W cyklu "Zapomniani kazimierscy muzykanci" usłyszeliśmy archiwalne nagrania Tadeusza Szostaka "Berdy".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Muzyka tętni we krwi. Historia Andrzeja Budza z Gronia Leśnicy

Czy jest wzór matematyczny na stworzenie idealnego instrumentu pasterskiego? Czym charakteryzowały się dawne lubelskie potańcówki? Między innymi na te pytania odpowiadali Marii Baliszewskiej Andrzej Budz - multinstrumentalista z Podhala - i Franciszek Iwaniak - puzonista Kapeli z Wojciechowa. Ponadto w "Źródłach" mogliśmy zasłuchać się w polifonii gruzińskiej śpiewanej przez grupę Rustavi. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa

By wszyscy o sobie wiedzieli. O inicjatywie Cechu Muzyki Tradycyjnej

Czy działalność Cechu Muzyki Tradycyjnej ma być odpowiedzią na brak nauczania muzyki tradycyjnej w polskich szkołach i jak ważne jest sieciowanie doświadczonych i młodych edukatorów i badaczy muzyki tradycyjnej? Wieloletni uczeń skrzypka Jana Gacy, pszczelarz, socjolog, aktywista – Maciej Żurek – opowiadał Marii Baliszewskiej o nowym projekcie, mającym na celu wspomaganie inicjatyw edukacyjnych w obrębie muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa