Polskie Radio
Section05

Michał Rachoń

Zagrożenie rosyjską dezinformacją w Polsce

W cieniu zbliżających się wyborów do Europarlamentu media w całej Europie informują o tym, co można zaobserwować od wielu lat w różnych kampaniach wyborczych na świecie, czyli o próbach wpływu rosyjskich "aktorów", rosyjskich czynników, na trwającą kampanię wyborczą do PE. Na ile mamy z tym do czynienia w polskiej przestrzeni politycznej, informatycznej i informacyjnej?
Zobacz więcej na temat:  Rosja dezinformacja media społecznościowe media publiczne USA Europa kampania wyborcza debata w jedynce

Bitwa w wojnie kulturowej czy atak na Kościół? Opinie po filmie Tomasza Sekielskiego

Film dokumentalny autorstwa dziennikarza Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający ofiary księży pedofilów skłania do refleksji nt. duchownych i przyszłości Kościoła katolickiego. Czy jest to atak na Kościół w cieniu zbilżających się wyborów? 
Zobacz więcej na temat:  Kościół pedofilia teologia duchowieństwo homoseksualizm religia katolicyzm Dariusz Oko Tomasz Terlikowski

Rząd przecina spekulacje - nie będzie wypłaty roszczeń

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapewnili, że Polska nie będzie wypłacała nikomu odszkodowań za mienie utracone w czasie wojny. Od pewnego czasu pojawiły się obawy, że uchwalona w USA ustawa 447 umożliwi organizacjom żydowskim domaganie się odszkodowań za mienie ofiar Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi odszkodowanie USA Witold Waszczykowski Tomasz Rzymkowski Koalicja Europejska

Polska szkoła wymaga naprawy, ale co zmienić?

Polacy źle oceniają polskie szkoły i proces nauki. W sondażu dla "Gazety Polskiej" na pytanie "Czy polskie szkoły dobrze uczą" zgadzam się z tą tezą odpowiedziało 36 proc. respondentów, nie zgadzam się 55 proc., a na pytanie "Czy bez korepetycji uczniowie nie są w stanie przyswoić materiału" TAK odpowiedziało blisko 60 proc. pytanych, a NIE 32 proc. Dwie trzecie pytanych odpowiedziało, że polscy nauczyciele powinni pracować przy tablicy tyle ile ich koledzy w Europie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja strajk nauczycieli szkoła Andrzej Waśko

Nowe ustalenia podkomisji smoleńskiej. Co wnoszą?

Podkomisja ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego powołana przez ministra obrony narodowej wydała właśnie komunikat o stanie prac na dzień 9 kwietnia 2019 roku. Co wiemy dziś, po dziewięciu latach od katastrofy smoleńskiej? O tym w "Debacie Jedynki" rozmawialiśmy z przewodniczącym tej komisji Antonim Macierewiczem oraz zastępcą przewodniczącego – Kazimierzem Nowaczykiem.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Antoni Macierewicz raport raport mak

Wiceszef MSWiA: PO i Koalicja Europejska są niewiarygodne

- Głosowanie europosłów Platformy Obywatelskiej w sprawie ACTA2 to najlepszy dowód na to, że PO i Koalicja Europejska są nieprzewidywalne, niewiarygodne. Obiecują różne rzeczy, a potem w głosowaniach wychodzi co innego. Platforma dziś mówi, że jest za 500+, a w Sejmie głosowała przeciw temu programowi - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Szefernaker acta dyrektywa UE o prawach autorskich POLSKA polityka prawo autorskie Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Koalicja Europejska

Burza po głosowaniu ws. dyrektywy o prawach autorskich. Komentarze

Parlament Europejski w Strasburgu poparł unijną dyrektywę o prawach autorskich. W nadchodzących tygodniach państwa członkowskie będą musiały zatwierdzić decyzję PE. Dla wielu polityków i internautów inicjatywa to krok w stronę ocenzurowania internetu. Do sprawy odnieśli się goście "Debaty Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  prawo autorskie internet Parlament Europejski dyrektywa UE dyrektywa UE o prawach autorskich POLSKA

Strefa euro w Polsce. Zyskamy czy stracimy?

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, temat wprowadzenia euro wisi w powietrzu. Czy korzyści płynące z bycia krajem członkowskim Unii Europejskiej muszą płynąć z wprowadzenia do Polski strefy euro? Goście "Debaty" zajęli się rozpatrzeniem możliwych korzyści i strat, które mogłyby wyniknąć z wprowadzenia euro w kraju.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka kryzys w strefie euro kryzys w Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki Europarlament Parlament Europejski strefa euro Komentarz polityczny

Debata Poranka. Rola Donalda Tuska w polskiej polityce

- Atak na Magdalenę Ogórek to "dorobek" Donalda Tuska, Grzegorza Schetyny i innych. Jeżeli z tego, co napisał potem na Twitterze szef Rady Europejskiej, wytniemy imponderabilia, pozostanie jednoznaczne podżeganie społeczeństwa do walki z demokratycznie wybranymi władzami - powiedział w Debacie Poranka Piotr Cywiński z "Sieci". W Polskim Radiu 24 do ataku na Magdalenę Ogórek i twitterowego wpisu Donalda Tuska odnieśli się również Dawid Wildstein z TVP i Łukasz Warzecha z "Do Rzeczy". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Donald Tusk Magdalena Ogórek Łukasz Warzecha Dawid Wildstein

Rachoń: atak na Magdalenę Ogórek nie powinien mieć miejsca

- Atak na Magdalenę Ogórek popłynął ze strony środowisk, które na sztandarach niosą hasła demokracji i identyfikują się z pojęciami takimi jak Obywatele RP. Bezpośredni atak na dziennikarza jest dowodem na to, że cały ten ruch jest zaprzeczeniem haseł, które głosi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz Michał Rachoń. Gościem audycji był również Jarosław Włodarczyk, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziennikarstwo polityka Łukasz Warzecha TVPinfo Magdalena Ogórek