Polskie Radio
Section05

nazizm

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

Akcję wysiedleńczą na Zamojszczyźnie Niemcy rozpoczęli w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Łącznie do sierpnia 1943 roku niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa IPN Niemcy POLSKA Zamojszczyzna III Rzesza

Mularczyk przekazał Hołowni raport o stratach wojennych. "Celem kontynuowanie dochodzenia o zadośćuczynienie"

Przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego Arkadiusz Mularczyk poinformował, że przekazał marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni i przewodniczącemu Klubów Parlamentarnych Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa Niemcy polityka

Witold Dzierżykraj-Morawski. Nigdy nie zdradził kolegów

9 listopada 1944 roku zmarł Witold Dzierżykraj-Morawski, nazywany "Wallenrodem", pułkownik Wojska Polskiego poświęcił swe życie za Polskę. Aresztowany przez Gestapo nie wydał żadnego ze swoich współpracowników z organizacji konspiracyjnej "Odra". Został zamordowany w obozie w Mauthausen. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Witold Dzierżykraj-Morawski wojsko Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Nazistowscy miliarderzy". Procesy denazyfikacyjne po wojnie okazały się oszustwem

- Współpraca z nazistami przed i w trakcie wojny pomogła wzbogacić się wielu niemieckim przedsiębiorcom, którzy wykorzystywali na masową skalę pracę robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych. Po wojnie nie ponieśli żadnej odpowiedzialności, bowiem "procesy denazyfikacyjne okazały się oszustwem i fikcją" - podkreślił w rozmowie z PAP David de Jong, autor książki "Nazistowscy miliarderzy".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy zbrodnie wojenne hitler POLSKA

Założyciel niemieckiej firmy zbrojeniowej Heckler & Koch nazistą. "Pochopnie uznany za niewinnego zbrodni"

Niemiecka firma Heckler & Koch opublikowała niedawno wyniki badań historyków, dotyczące roli założycieli przedsiębiorstwa w okresie narodowego socjalizmu. Stwierdzono, że nie byli oni aktywnie zaangażowani w zbrodnie wojenne. Taka interpretacja została skrytykowana przez Martina Clemensa Wintera, historyka z Lipska – opisuje portal "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Niemcy III Rzesza korporacja II wojna światowa zbrodnie wojenne

Lawina antysemickich incydentów w niemieckich miastach. Pojawiły się swastyki i nazistowskie hasła

Policja w Niemczech poinformowała w środę, że od czasu ataku Hamasu na Izrael w całym kraju doszło do licznych antysemickich incydentów. W wielu miastach pojawiły się nazistowskie symbole oraz złowrogie hasła, zniknęły też flagi Izraela wiszące nad ratuszami. O szczegółach Wojciech Osiński, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Hamas Izrael policja Europa symbole

Reparacje od Niemiec. Mularczyk: wdrożyli politykę niszczenia polskich elit

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk ukazał na łamach amerykańskiego tygodnika "Newsweek" skalę strat, jakie Polsce wyrządziły Niemcy podczas II wojny światowej i do dziś nie wypłaciły za to żadnych reparacji. W tym kontekście podkreślił, że Polacy oczekują od Amerykanów zrozumienia kwestii odszkodowań wojennych, jakich nasz kraj domaga się od państwa niemieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy polityka