Polskie Radio
Section05

Niemcy

Wybory w Niemczech. Kowal: wraca widmo rewizjonizmu

- Musimy uważnie przyglądać się polityce niemieckiej. Przede wszystkim pilnować, żebyśmy - jako politycy - nie przeoczyli procesów, które są bardzo niebezpieczne dla Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, odnosząc się do wyborów w niemieckich landach Turyngii i Saksonii.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Kowal polityka Saksonia AfD Rosja wybory w Niemczech Karol Surówka ŚWIAT Europa

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie zbrodnie wojenne Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa III Rzesza nazizm HISTORIA historia Polski

Polskie Radio 24 Wybory w landach. "Niemcy na wschodzie czują się gorsi"

Mieszkańcy wschodnich Niemiec czują się obywatelami drugiej kategorii i może mieć to związek z tym, że popierają skrajną prawicę. - Od miesięcy toczy się dyskusja mówiąca o tym, dlaczego mieszkańcy wschodnich landów czują się gorsi albo dlaczego rzeczywiście są gorzej traktowani - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Wiliński z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Zdaniem eksperta istnieje duży związek między tym faktem a rosnącym poparciem dla skrajnej prawicy we wschodnich landach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa

Historyk: Niemcy nadal zbyt mało wiedzą o znaczeniu 1 września 1939 r. dla Polaków

W centrum obchodów rocznicy 1 września 1939 r. w RFN długo znajdowała się „walka o pokój”. Losy i cierpienia Polaków pomijano lub marginalizowano. Do przełomu doszło w 1989 roku, ale wiedza o polskiej traumie jest nadal niewystarczająca – uważa dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt Peter Oliver Loew.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Berlin historia Polski 1939

"1 września obudziły mnie syreny". Początek II wojny światowej we wspomnieniach świadków [POSŁUCHAJ]

– O szóstej rano pierwszego września rozległ się potworny hałas. Cały dom drżał. Zerwaliśmy się. Przez okno widzieliśmy, jak od strony Krosna szły dymy – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu grafik i malarz Franciszek Starowieyski. Takich osobistych wspomnień o okolicznościach wybuchu II wojny światowej zachowało się w Polskim Radiu znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wrzesień 1939 wspomnienie Warszawa

Ograbieni z przyszłości. Jak wyglądałaby Polska, gdyby nie II wojna światowa?

II wojna światowa musiała wybuchnąć. Dążyły do tego oba zbrodnicze totalitaryzmy – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. W wyniku konfliktu wśród licznych strat, które ponieśli Polacy, wliczyć trzeba jeszcze jedną – ograbienie z przyszłości, na którą pracowała II RP, a która nigdy się nie wydarzyła.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa II RP II Rzeczpospolita III Rzesza nazizm zbrodnie wojenne Gdynia totalitaryzm Bez Przedawnienia HISTORIA

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica agresja Adolf Hitler nazizm nacjonalizm