Polskie Radio
Section05

Niemcy

Generał "Nil" incognito na Uralu. 80 lat temu pierwszy raz aresztowano Augusta Fieldorfa

7 marca 1945 roku NKWD zatrzymało Walentego Gdanickiego, urzędnika kolejowego. Niewielka liczba dolarów i trochę kawy wystarczyło, żeby postawić mu zarzut spekulacji. Wyrok: zsyłka na Ural. Sowieci nie wiedzieli, że nazwisko Gdanickiego było tylko przykrywką i że schwytali wówczas jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w Polsce, dowódcę organizacji "Nie" - Augusta Emila Fieldorfa.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf Warszawa Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Armia Krajowa nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

"Trump wystawił sobie laurkę, ale pełną kłamstw". Prasa we Francji i Niemczech o orędziu prezydenta USA

Przemówienie Donalda Trumpa przed Kongresem było triumfalne, długie i pełne kontrowersji – tak ocenili je komentatorzy we Francji i Niemczech. Choć prezydent USA mówił dużo, w Europie zwrócono uwagę przede wszystkim na to, czego zabrakło w jego wystąpieniu. Prasa nad Sekwaną i Renem zgodnie zauważa, że Ukraina została potraktowana marginalnie, a sam Trump skupił się głównie na autopromocji.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump wojna na Ukrainie Francja

Trzy lata temu zmarł Aleksander Tarnawski, ostatni cichociemny

4 marca 2022 roku zmarł mjr Aleksander Tarnawski ps. Upłaz. - Moim zdaniem najważniejszą rolą cichociemnych było pokazanie ludziom w okupowanym kraju, że na Zachodzie o nich nie zapomniano - mówił mjr Aleksander Tarnawski. Zobacz i posłuchaj, co powiedział portalowi PolskieRadio.pl w wywiadzie w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm III Rzesza Armia Krajowa Cichociemni Powstanie Warszawskie Aleksander Tarnawski

Michał Issajewicz. Posłuchaj wspomnień uczestnika Akcji Kutschera

- Całość trwała bardzo krótko. "Lot" (Bronisław Pietraszewicz) został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji "Kruszynka" (Zdzisław Poradzki). Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - tak na antenie Polskiego Radia Michał Issajewicz wspominał przebieg zamachu na Franza Kutscherę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Franz Kutschera Armia Krajowa III Rzesza nazizm

Powrót Nord Stream 2? "Trump potajemnie nad tym pracuje"

Od kilku tygodni w Szwajcarii trwają tajne rozmowy na temat tego, w jaki sposób gaz z Rosji może wkrótce znowu popłynąć rurociągiem Nord Stream 2 - wynika z ustaleń dziennika "Bild". Porozumienie między Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem jest uważane za element układanki, mającej na celu zakończenie wojny w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Donald Trump Rosja Nord Stream 2 Władimir Putin Ameryka Północna

Witold Pilecki przed stalinowskim sądem

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, który na ochotnika zgłosił się do Auschwitz, żołnierza niezłomnego, służącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci II wojna światowa nazizm Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne