Polskie Radio
Section05

niepełnosprawność

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica praca niepełnosprawni radio dla rodziców Marcin Perfuński DAB+

Życie z chorobą. Trudna codzienność i drobne radości

– Ranki są trudne w przypadku mojej choroby, mięśnie są sztywniejsze, trzeba się rozruszać, to troszeczkę trwa. Uwielbiam przyrodę. Przeprowadziłem się do domku z ogródkiem, więc mogę, mimo moich ograniczonych możliwości poruszania się obserwować ptaki, kwiaty, pszczoły, motyle i to mi sprawia radość – podkreśla Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki, cierpiący na stwardnienie rozsiane. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk niepełnosprawni zdrowie choroba medycyna stwardnienie rozsiane

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka radio dla rodziców zespół downa

Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Chodzi o ułatwienia dla niepełnosprawnych

Od dzisiaj można składać wnioski do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Celem jest likwidacja barier architektonicznych i umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami pełnego korzystania z takich miejsc, jak na przykład place zabaw dla dzieci, kościoły czy gabinety ginekologiczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura niepełnosprawni architektura samorząd

Pięć lat programu "Dostępność Plus". Wiceminister Wdówik: najważniejsza jest zmiana mentalna

- Program "Dostępność Plus" rozpoczął proces  upodmiotowienia osób niepełnoprawnych, pokazywania, że są obywatelami. Daliśmy im też narzędzie do składania skarg na instytucje, które nie realizują dostępności. Jesteśmy liderem pod tym względem w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej POLSKA

Program Dostępność Plus. Ile obiektów przebudowano na potrzeby niepełnosprawnych?

Program Dostępność Plus, który koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ma już pięć lat. Z tej okazji w siedzibie resortu odbywa się dwudniowa międzynarodowa konferencja ekspercka. Spotkanie podsumowujące efekty działania programu otworzyli minister Grzegorz Puda oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze unijne niepełnosprawni architektura Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

ANALIZA Hulajnogi elektryczne wielkim zagrożeniem dla niewidomych. "Zdarzają się bardzo niebezpieczne sytuacje"

Według danych Komendy Głównej Policji, w roku 2022 były aż 272 wypadki z udziałem hulajnóg elektrycznych, w wyniku których 278 osób zostało rannych, a trzy poniosły śmierć. Organizacje społeczne zwracają uwagę, że wypadki powodują również źle zaparkowane hulajnogi, a wybór miejsc przeznaczonych do tego celu odbywa się bez konsultacji ze środowiskami osób niedowidzących i niewidomych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niewidomi Rafał Trzaskowski hulajnoga hulajnogi rower społeczeństwo niepełnosprawni senior Warszawa transport

Mateusz Szczepaniak: amp futbol pokazuje, że sport nie ma barier

Sport u swojej podstawy miał jednoczyć i być dla każdego bez względu na wyznanie, rasę czy niepełnosprawność. W ostatnich latach na popularności zyskuje amp futbol. Dyscyplina, w której występują osoby po amputacjach, doczekała się własnej drużyny w klubie Legia Warszawa oraz sekcji dla najmłodszych. O drużynie stołecznego klubu i sukcesach Polaków opowiada w Trójce Mateusz Szczepaniak, prezes sekcji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka niepełnosprawni

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Malag: resort uruchomił specjalną infolinię

- To jest historyczna zmiana, którą będziemy na najbliższym Sejmie procedować - powiedziała o projekcie ustawy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami szefowa MRiPS Marlena Maląg. Poinformowała, że resort uruchomił infolinię dotyczącą nowego świadczenia pod numerem 22 245 61 00.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA niepełnosprawni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg społeczeństwo POLSKA