Polskie Radio
Section05

niewidomi

Jak udostępnić świat niewidomym. Dostępność w kulturze i społeczeństwie

13 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niewidomych - to okazja żeby przyjrzeć się dostępności przestrzeni, kultury i w ogóle sfery publicznej – także tej wirtualnej -  dla osób niewidomych. Michał Matus gościł w studiu Szymona Chełstowskiego, psychologa z Fundacji Avalon, Emilię Śmiechowską, badaczkę UKSW, oraz Kamila Wiśniewskiego, osobę niewidomą, ale także pracownika "Avalonu", który opowiada o kwestii dostępności z własnej perspektywy. Łączymy się również z Malwiną Antoniszczak, zajmująca się projektowaniem uwzględniającym potrzeby osób niewidomych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby z niepełnosprawnościami osoby z niepełnosprawnością Michał Matus Trójka

Psy do zadań specjalnych, czyli jak pracują przewodnicy

- Wiele osób wie, że takiego psa nie wolno podchodzić i go rozpraszać bo on pracuje. Dlatego powstrzymujemy się od głaskania i zaczepiania, bo tutaj jest ważniejszy cel. A żeby pies dobrze pracował, trzeba pozwolić mu na skupienie się i na wykonywanie zadania, które jest dla niego teraz ważne - powiedziała w "Poranku" Jolanta Kramarz, gość Martyny Chuderskiej w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce pies przewodnik

"Muszą piłkę słyszeć" - o blind footballu w reportażu Magdy Skawińskiej

Nie widzą piłki, więc jak mogą w nią grać? Słyszą ją oraz podpowiedzi przewodników, którzy mówią im, w którą stronę się poruszać. Mowa o niewidomych piłkarzach uprawiających odmianę piłki nożnej zwaną blind footballem. To jest sport dla prawdziwych twardzieli. Złamane nosy, rany cięte czy inne kontuzje są tutaj na porządku dziennym.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka blind football niepełnosprawność Magdalena Skawińska reportaż

Spełniając marzenia. Reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Apetyt na życie"

Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. Dzisiaj prawym okiem widzi już tylko światło i cień, na lewe oko widzi trochę więcej. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię, z którą ma 15-letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Trójka niepełnosprawni niepełnosprawność pr poleca

"Postępność" - projekt dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Zwiedzamy muzeum, a tu... Podstęp. A w walce z podstępami w dostępie do sztuki, pomaga... "postępność". Brzmi tajemniczo? Postępność, to nie tylko łamaniec językowy to także propozycja dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Realizowany przez fundację "Widzimy Inaczej" projekt, który ma na celu wzrost czynnego uczestnictwa w kulturze i sporcie oraz aktywizację osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban niepełnosprawność niepełnosprawni

Światowy Dzień Braille’a. Jak tworzone są książki z ilustracjami dla dzieci niewidomych i niedowidzących?

4 stycznia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Braille’a. To dzień rocznicy urodzin twórcy tego pisma, Louisa Braille'a. Alfabet opracowany przez francuza wszedł do powszechnego użytku w 1879 roku. Dzięki alfabetowi Braille’a osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać te same książki, co inni. Jak powstają książki z ilustracjami fakturowymi i gdzie w Polsce można wypożyczać taką literaturę dla dzieci?
Zobacz więcej na temat:  alfabet Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci DAB+ Martyna Chuderska

Projekt "Touching the Past". Poprawa dostępności dla osób niepełnosprawnych

Osoby niewidome z Lublina oraz ukraińskiego Iwano-Frankiwska mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym obu miast dzięki projektowi "Touching the Past". Nowoczesna technologia poprzez modele 3D, grafiki dotykowe oraz audiodeskrypcję umożliwia poznawanie najważniejszych zabytków i eksponatów muzealnych zarówno w Lublinie jak i Iwano-Frankiwsku. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Aleksandra Jasińska niepełnosprawność pomoc społeczna społeczeństwo