Polskie Radio
Section05

ochrona przyrody

Jak pomóc naturze? Aktywizm, rzecznictwo na rzecz przyrody i rewilding

Ludzie oddalają się od przyrody, nadmiernie wykorzystując zasoby zarówno fauny, jak i flory. Zostały już tylko skrawki dzikości. Powstaje pytanie, jak je chronić? Czy sposobem na to jest działalność aktywistów? A może koncepcja rewildingu - czyli przywracania różnorodności i bogactwa dziko żyjących zwierząt oraz wykorzystywanie naturalnych procesów, które mają odbudować środowisko. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Górska przyroda natura ekologia

Prof. Bogdan Jaroszewicz z Lasów Państwowych: nasz cel to 20 proc. lasów wyłączonych z użytkowania gospodarczego

- 20 proc. lasów wyłączonych z użytkowania gospodarczego to jest cel, do którego dążymy, zgodnie z koalicyjną umową. Taka jest wola polityczna współcześnie - powiedział w audycji "Sygnały dnia" prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych.
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe przyroda Daniel Wydrych

Puszcza Białowieska – cud natury będący przedmiotem sporów

Puszcza Białowieska to unikat na skalę europejską. Ten pradawny las istniał, zanim na tych terenach pojawili się pierwsi ludzie. – To niedościgniony ideał, do którego wzdycha cała Europa, bo taki las chciałaby u siebie mieć – mówi Adam Robiński, pisarz i dziennikarz, który od lat zajmuje się eksploracją tego, co dzieje się na styku między przyrodą a sztuką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska reportaż Puszcza Białowieska przyroda natura Białowieża Adam Robiński

Jak możemy pomóc ptakom i ich pisklakom?

Ostatnie tygodnie były najbardziej intensywnym czasem dla ptaków. Wiele z nich powiększyło swoją rodzinę, inne czekają na kolejne młode. Nie zawsze jednak dojrzałe osobniki mogą wyfrunąć z gniazda pod opieką swoich rodziców. Co możemy zrobić kiedy znajdziemy bezbronnego ptaka w swojej okolicy, w jaki sposób możemy mu pomóc, a w jaki sposób tego nie robić? 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt pisklęta ptaki

Chrońmy ptaki! – apeluje Stanisław Łubieński i radzi, co robić, by nie rozbijały się o szyby

Kilka dni temu sikorka zderzyła się z oszklonym wejściem do budynku Trójki. – To jest narastający problem, bo lubimy mieszkać w szklanych budynkach, a ludzie chcą mieć duże okna w mieszkaniach. A ptaki wpadają na szyby – mówi Stanisław Łubieński, pisarz, dziennikarz Trójki, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Co robić w takiej sytuacji, jak temu zapobiec?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ptaki ekologia ochrona zwierząt Katarzyna Borowiecka Trójka

Gawrony, ptaki kontrowersyjne w Świebodzinie. Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś

W Świebodzinie jest park im. Fryderyka Chopina, który upodobały sobie gawrony. Od lat zakładają tam gniazda, co dla części mieszkańców jest problemem, gdyż nie mogą korzystać z zanieczyszczanych przez ptaki ławek. Zgłaszali więc burmistrzowi miasta, że odchody gawronów zaśmiecają park i stwarzają zagrożenie epidemiologiczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż ptaki gawrony Świebodzin przyroda ekologia natura Trójka pr poleca

"Ptaki trzeba nauczyć" - reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś (Radio Zachód)

W Świebodzinie jest park im. Fryderyka Chopina, który upodobały sobie gawrony. Od lat zakładają tam gniazda, co dla części mieszkańców jest problemem, gdyż nie mogą korzystać z zanieczyszczanych przez ptaki ławek. Zgłaszali więc burmistrzowi miasta, że odchody gawronów zaśmiecają park i stwarzają zagrożenie epidemiologiczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż ptaki gawrony Świebodzin przyroda ekologia natura

Dieta planetarna. Dla naszego zdrowia i dobra planety

Dieta planetarna to dieta przyjazna naszej planecie, dodatkowo jest optymalna dla naszego zdrowia. - Ta dieta jest odpowiedzią na to, jak my sami w domu, każdego dnia możemy wspierać naszą planetę i swoje zdrowie - mówi w Czwórce Katarzyna Błażejewska-Stuhr, psychodietetyczka oraz współautorka książki "Dieta planetarna".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka dieta ekologia Katarzyna Błażejewska-Stuhr dieta planetarna Marta Hoppe

Światowy Dzień Ziemi. Młodzi w obronie klimatu

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie konieczności dbania o środowisko naturalne. Walkę ze zmianami klimatu prowadzi m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego przedstawicieli gościliśmy w audycji "Cztery pory roku". 
Zobacz więcej na temat:  natura przyroda zdrowie powietrze drzewa Roman Czejarek klimat strajki protest

Magiczne stworzenia - czy i jak je chronić?

W wielu miejscach na świecie ludzie wierzą w magiczne stworzenia i ich moc. Dzięki nim w tych regionach dba się o poszczególne gatunki, przykładem są święte krowy w Indiach. Szczególnie chronione mogą być także pewne obszary, np. święte gaje. - Interesuje mnie to, w jaki sposób możemy uwzględniać mityczne, magiczne stworzenia w ochronie gatunków - mówi Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta magia zwierzęta magiczne elfy środowisko Weronika Puszkar