Polskie Radio
Section05

ochrona środowiska

"Wody to nie śmietnik!". Zgłoś dzikie wysypisko albo swój pomysł na walkę ze śmieciami

34 tony śmieci zebrano w 2020 roku nad Zalewem Mietkowskim na Dolnym Śląsku, 32 tony odpadów wywieziono z okolic Zalewu Brodzkiego i Zalewu Wióry w województwie świętokrzyskim, półtorej tony śmieci sprzątano po każdym weekendzie na kilometrowym odcinku Odry we Wrocławiu, 4 tony zebrano tylko podczas jednej akcji sprzątania Biebrzy - setki ton śmieci lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi.
Zobacz więcej na temat:  ekologia Klaudia Porębska społeczeństwo

Koncerny naftowe lobbowały przeciwko redukcji emisji. "Le Monde": uczestniczyły w tym firmy francuskie i amerykańskie

Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies - pisze dziennik "Le Monde".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia emisja co2 ropa naftowa paliwa Stany Zjednoczone Francja

Wielka Brytania zamierza osiągnąć zerową emisję do 2050 r. Rząd opublikował szczegółowy plan działań

Brytyjski rząd opublikował "Strategię Zero Netto", czyli plan wyszczególniający, w jaki sposób Wielka Brytania chce zrealizować ogłoszone zobowiązanie, by do 2050 r. stać się krajem z zerową emisją netto gazów cieplarnianych. Liczący 368 stron dokument jest rozwinięciem przedstawionego w listopadzie 2020 r. przez premiera Borisa Johnsona 10-punktowego planu "zielonej rewolucji". Krytycy oceniają, że więcej w nim jest obietnic niż wiążących zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia emisja co2 Wielka Brytania ONZ OZE energia atomowa

Susze, powodzie, ekstremalne temperatury. Zmiany klimatu zagrażają milionom Afrykańczyków

Blisko 120 mln najbiedniejszych Afrykańczyków jest zagrożonych przez zmiany klimatu - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Mieszkańcy Afryki już mocno odczuwają skutki globalnego ocieplenia, choć kontynent odpowiada zaledwie za 4 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych - podkreśla WMO.
Zobacz więcej na temat:  Afryka klimat środowisko ŚWIAT

Myśliwi w strefie przygranicznej? Resort środowiska odpowiada polityk Polski 2050: fałszywe doniesienia

"Wbrew fałszywym doniesieniom medialnych nie brano pod uwagę jakiejkolwiek realizacji działań przy użyciu broni przez członków PZŁ na terenach objętych stanem wyjątkowym" - głosi wydane w niedzielę oświadczenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. "Jakiekolwiek spekulacje w tym zakresie prowadzą jedynie do wprowadzania w błąd opinii publicznej i są całkowicie nieuprawnione" - czytamy
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo klimatu środowisko przyroda granica

Najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny. Norwegia "spięta" z Wielką Brytanią

Najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny North Sea Link o długości 720 km połączył Norwegię z Wielką Brytanią - poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet. Kabel o mocy do 1400 MW biegnie między norweską gminą Suldal w południowo-zachodniej Norwegii a Newcastle w północno-wschodniej Anglii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna Norwegia Wielka Brytania

Szykują się trudne negocjacje nad pakietem klimatycznym "Fit for 55". Są zapisy, które budzą wątpliwości

W najbliższych miesiącach w Brukseli i unijnych stolicach będą toczyć się trudne negocjacje nad pakietem klimatycznym "Fit for 55". Nowe przepisy mają sprawić, że UE zrealizuje ambitny cel ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. W Unii Europejskiej nie brak jednak głosów, że pakiet może okazać się problematyczny dla niektórych gospodarek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Komisja Europejska klimat emisja co2

"Kara dla Polski nie rozwiązuje problemów". Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie funduszu ws. Turowa

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone przez Polskę w związku z Turowem miałyby być przeznaczane na ochronę środowiska i minimalizację skutków wydobycia w polskiej kopalni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy stosunki polsko-czeskie Praga środowisko

Grupa Orlen angażuje się w budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Pięć spółek podpisało umowę sektorową

Pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim podpisało tzw. umowę sektorową wyznaczającą kierunki rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przyjęty dokument to efekt prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji - podał koncern.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA ekologia odnawialne źródła energii OZE energia odnawialna Orlen PKN Orlen