Polskie Radio
Section05

odkrycia i ciekawostki

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym Bliski Wschód starożytność zimna wojna zdjęcia satelitarne odkrycia archeologiczne NAUKA archeologia

Piotr Kilian ruszył na Górę Kościuszki. Wyprawa pod patronatem Czwórki

Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. Teraz ruszył do Australii - a my lecimy razem z nim. Czwórka jest patronem australijskiej wyprawy Piotra szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński turystyka podróże Podróże z Czwórką Australia Paweł Edmund Strzelecki

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Sudan archeologia tatuaż Uniwersytet Warszawski NAUKA

"Polsko-hiszpańska" wymiana handlowa ma już ponad 5000 lat? Znaleziono najstarszy okaz bursztynu bałtyckiego na Półwyspie Iberyjskim

Zespół naukowców z uniwersytetów w Granadzie i Cambridge zidentyfikował najstarsze okazy bursztynu bałtyckiego, jakie kiedykolwiek znaleziono na Półwyspie Iberyjskim. Odkrycia tego luksusowego importowanego produktu dokonano na stanowisku Cova del Frare w Katalonii, w warstwie osadowej datowanej na lata 3634–3363 p.n.e.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania bursztyn archeologia NAUKA prehistoria