Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

"Jak zginąć, to w walce". Krzysztof Jabłonka o powstaniu w getcie warszawskim

- Walkę zdecydowano się rozpocząć z dwóch powodów, po pierwsze zgromadzono broń, a po drugiej, zmniejszyła się liczba ludzi w getcie, to było po gigantycznych wywózkach ludzi do Treblinki, łatwiej było podjąć walkę. Ci, którzy zostali, postanowili stawić opór i nie zginać, jak to mówiono, na marne - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi

Jan Józef Kasprzyk: powstanie w getcie warszawskim to wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo

- Powstanie w getcie warszawskim jest kartą historii Rzeczypospolitej. Stało się również punktem odniesienia dla państwa Izrael, jego kodem kulturowym. Było to wołanie o godność i honor Żydów, którzy powstali przeciwko Niemcom - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi

Prof. Panfil o publikacji "Kuriera Lubelskiego": trudno uwierzyć, że coś takiego mogło zostać stworzone

- Być może było to spowodowane chęcią przypodobania się pracodawcy. Dlaczego ktoś mógł napisać, że żołnierze niemieccy, stacjonujący w Zamościu, pilnowali porządku. To się w głowie nie mieści. Jest to chyba efekt tego, że "Kurier Lubelski" był własnością niemieckiego wydawcy - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański II wojna światowa Zamość prasa

Utworzenie Armii Krajowej. Prof. Panfil: była fenomenem

- Chodziło o stworzenie instytucji, która będzie ponad partyjnymi podziałami. Miała być pozbawiona politycznej afiliacji, miała być ogólnonarodową, ogólnopaństwową, polską armią, nie chłopską, nie socjalistyczną czy narodową - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Armia Krajowa Polskie Państwo Podziemne

"Fenomen społeczny, ekonomiczny i kryminalny". Daniel Wincenty o cinkciarzach z czasów PRL-u

- Komuniści chcieli kontrolować każdy obszar życia społecznego, politycznego i ekonomicznego. Stąd oficjalna cena waluty i wyznaczone miejsca, gdzie można było legalnie sprzedawać i kupować, po określonym kursie, np. dolary - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Wincenty z Instytutu Pamięci Narodowej. - Chodziło m.in. o to, żeby zmusić ludność do pozbycia się oszczędności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski ZSRR III Rzesza okupacja sowiecka pamięć Robert Tekieli Polskie Radio 24

Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

O godz. 17:00, w godzinę "W", stolica odda hołd powstańcom warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, ale uroczystości związane z rocznicą powstania zaczynają się już o 8:30 złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", rozkazu rozpoczęcia Powstania. W obchodach 76. rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i  premier Mateusz Morawiecki. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Muzeum Powstania Warszawskiego

"Takich przypadków na Lubelszczyźnie było więcej". Prof. Tomasz Panfil o pacyfikacji Wąwolnicy

- Wąwolnica to nie była jedyna wioską spalona przez czerwonych bandytów, którzy wówczas rządzili Polską natomiast jedyna, która zagładę udokumentował fotograf, amerykański pracownik UNRY - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski ZSRR III Rzesza okupacja sowiecka pamięć Robert Tekieli Polskie Radio 24 Wąwolnica

Prof. Tomasz Panfil: koniec wojny dla ludzi to koniec strachu przed śmiercią

- Dla wielu ludzi, którzy żyli pod okupacją niemiecką moment wyzwolenia to koniec wojny - koniec strachu przed śmiercią, przed przyjściem policji bezpieczeństwa, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Takiego końca na wschodzie nie było - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski ZSRR III Rzesza okupacja sowiecka pamięć Robert Tekieli Polskie Radio 24