Polskie Radio
Section05
opowiadanie

Największe miasta świata. Tokio

Z "Opowieściami…" wyruszyliśmy w nową podróż. Tym razem odwiedziliśmy największe miasta świata. Zaczynamy w Japonii. To starożytna kraina o niezwykłych tradycjach ze względu na lokalizację na wyspach i wielowiekowe odcięcie od wpływów innych państw kraj ten stworzył własną unikalną kulturę. Jego stolicą jest Tokio, które jest nie tylko najrozleglejszą i najładniejszą metropolią na ziemi, ale ma też bogatą historię nieodłącznie związaną z dziejami tego wyspiarskiego państwa, na wschodnich krańcach Azji, nad Oceanem Spokojnym.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie podróże DAB+

Św. Mikołaj, Weles w przebraniu?

Święty Mikołaj, cieszący się poważaniem w całym chrześcijańskim świecie, patron panien na wydaniu, dzieci, bydła, żeglarzy, introligatorów… Podobno 6 grudnia, w swoje święto, Mikołaj zwołuje wszystkie karpackie wilki i ustala z nimi na cały przyszły rok, ile bydła i od kogo wolno im porwać. Daje też przyzwolenie napadania na ludzi podłych, ale zabrania tknąć dzieci i dobrych ludzi. Postać świętego, którą dziś utożsamiamy z patronem przyziemnego konsumpcjonizmu, dużo bliższa jest zaświatom, niż mogłoby się wydawać… 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor opowiadanie wilk mikołaj

Spotkanie ze Żmijem

Ten znany na całej Słowiańszczyźnie mityczny stwór, przypominający ogromnego węża, smoka, kojarzony był z demonami opiekuńczymi, miał walczyć z siejącymi zło smokami i był nazywany królem węży, przyjmuje się też powszechnie, że Żmij to zoomorficzna postać boga zaświatów Welesa. Na spotkanie z tym magicznym stworzeniem w kolejnym odcinku "Między światem a zaświatem" zabiera nas Katarzyna Jackowska-Enemuo... 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor opowiadanie

My "po/piśmienni". 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Tytuł tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania nawiązuje do książki Jacka Dukaja „Po piśmie”, w której autor przedstawia wizję nadchodzącej epoki post piśmiennej, kiedy to „technologie bezpośredniego transferu wrażeń zmysłowych” pozwolą na przekazywanie ludzkich przeżyć bez pośrednictwa języka – żywego słowa i literatury. Czy w tym świecie będzie miejsce na sztukę opowiadania? A jeśli tak, to w jakiej formie? O tym porozmawialiśmy z naszymi Gośćmi Poranka – Beatą Frankowską i Jarosławem Kaczmarkiem – współzałożycielami Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa opowiadanie

Dziadowie, mediatorzy światów

Dziad przychodzi z zewnątrz. Jest Obcy. Kroczy za nim świat pograniczny. A i on, co rusz, granice przemierza. Uważano, że dziadowie, wędrowcy, przemierzający świat są mediatorami miedzy światami. Przychodzą z zewnątrz, z nieznanego. I nieznane ze sobą wnoszą. Może być to zarówno coś dobrego, jak i niebezpiecznego. Dziad to postać binarna, niejednoznaczna, a przybliża ją w kolejnym odcinku audycji Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Zobacz więcej na temat:  folklor opowiadanie

Płanetnicy, strażnicy chmur

Chmury to fascynujące zjawisko, dla ludzi żyjących z uprawy roli również bardzo konkretnie i namacalnie związane z dobrobytem lub jego brakiem. Dlatego ani ludowa, ani literacka wyobraźnia nie mogły chmur (podobnie jak innych elementów kosmicznych) tak po prostu zostawić bez słowa. I o tym - o chmurach, o zaludniających je istotach oraz przede wszystkim o płanetnikach - w kolejnym odcinku audycji mówi Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Zobacz więcej na temat:  folklor opowiadanie