Polskie Radio
Section05

opowiadanie

PR24 "Gwiazdkopisanie". Działa na wyobraźnię i łączy pokolenia

- Myśląc o "Gwiazdkopisaniu" od razu przywołuje święta u mojej babci, lepienie pierogów, przygotowywanie karpia, pieczenie ciast. Proszę sobie te smaki wyobrazić i przywołać, to jest właśnie taki konkurs, który bardzo mocno działa na naszą wyobraźnię, ale też łączy pokolenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 jurorka konkursu Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska konkurs Gwiazdkopisanie 2021 Polskie Radio 24 Boże Narodzenie komiks wiersze list KULTURA Polskie Radio W POLSKIM RADIU SZTUKA

Odpowiednie dać rzeczy słowo. Rusza Festiwal Sztuki Opowiadania

W środę, 17 listopada, rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. To obecnie najbardziej znaczące wydarzenie w dziedzinie sztuki retoryki w Polsce, ale i Europie Środkowej. Do programu zapraszani są najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata, ale pokazywane jest także to, jak różne ścieżki prowadzą do sztuki opowiadania: na scenie pojawiają się zarówno artyści reprezentujący środowiska teatralne, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią jest literatura, muzyka lub taniec. Tegoroczna edycja festiwalu MITO/LOGIE jest skupiona wokół pojęcia mitu i jego współczesnych odczytań i scenicznych realizacji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA spektakl Katarzyna Cygler Trójka

Konkurs na bajkę lub opowiadanie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dziś mija termin zgłaszania prac

Jeszcze tylko dziś można wziąć udział w konkursie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci i młodzież mogą przesyłać opowiadania i bajki związane z tą tematyką na adres skrzynki internetowej Głównej Inspekcji Transportu Drogowego. Najlepsze opowiadania i bajki poznamy w poniedziałek 21 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konkurs bezpieczeństwo drogi młodzież bajka POLSKA społeczeństwo

Wojciech Kudyba: interesuje mnie los szarych ludzi

- Nie cierpię pogardy wobec kogokolwiek. Jest to coś, co mnie jako pisarza z jednej strony frustrowało, a z drugiej – interesowało. To znaczy chęć oddania sprawiedliwości tym, którzy są szarzy, których może nie widzimy w mediach ani na Facebooku, ale oni mają swoją własną opowieść. I ta opowieść jest interesująca, warta pokazania – mówił tegoroczny laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura Dwójka KULTURA Biblioteka Narodowa

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo biblioteka pisarz Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA

Wznowienie "Fabryki os". Łukasz Orbitowski: w tej książce nic do siebie nie pasuje

- Nie podeszła mi ta powieść. Wbrew wszystkiemu co powinna mieć i ma. Wszystkie wątki prezentują się ciekawie i mogły się pokleić. Moim zdaniem jednak wszystko się rozpada i do siebie nie pasuje - powiedział o książce "Fabryka os", która doczekała się wznowienia, Łukasz Orbitowski. Tytuł w audycji "Posłowie" przedstawiał także Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  książki recenzja KULTURA literatura Polskie Radio 24

Zbiór połączonych opowiadań w jednej książce. "Pierwszym recenzentem była żona"

- Juraj Kováčik pisał tę książkę rok, a jego pierwszym recenzentem była żona. Tak jej się to spodobało, że bardzo chciała, aby ją wydać - powiedział o kulisach powstawania książki "W kinie panoramicznym" Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim autorzy audycji "Posłowie" przyjrzeli się także pozycji Hannsa Zischlera "Kafka idzie do kina". 
Zobacz więcej na temat:  książki miłość śmierć KULTURA literatura Polskie Radio 24

"W to, co pisał, wkładał całą duszę". Tomasz Zapert o twórczości Rogera Scrutona

- Scruton nie potrafił o niczym pisać bez emocji. Był arcykonserwatystą i jego poglądy są widoczne. Ale nawet jeśli ktoś ma przeciwne zdanie, to koniecznie trzeba przeczytać jego książkę, bo ona otwiera nieznane dla wielu z nas horyzonty - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura pisarz KULTURA KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń MUZYKA filozofia muzyka klasyczna muzyka filmowa Roger Scruton