Polskie Radio
Section05

pamięć

Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo getto warszawskie Żydzi Trójka Katarzyna Cygler

"Niech opowiada o losie Polski i Polaków w XX wieku". Piotr Gliński o Domu Turka

- Dom Turka to miejsce, które mamy obowiązek zachować, aby opowiadało o losie Polski i Polaków w XX wieku - powiedział w piątek w Augustowie (Podlaskie) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W zabytkowym budynku ma powstać Muzeum Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska muzeum Piotr Gliński Suwalszczyzna Augustów POLSKA społeczeństwo

Premier: Palmiry na zawsze pozostaną świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II WŚ

- W Palmirach po wojnie ekshumowano 1720 osób. Miejsce to na zawsze pozostanie świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, w 81. rocznicę największej egzekucji w Palmirach.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki II wojna światowa Palmiry Niemcy III Rzesza zbrodnie wojenne nazizm społeczeństwo POLSKA

"Ponadczasowy przekaz". Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu

W 102. rocznicę utworzenia Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz 100-lecie Polskiej Bibliografii Wojskowej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystość odbyła się przed gmachem Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, obecni byli m.in. przedstawiciele rządu, instytucji kultury, organizacji patriotycznych, duchowni oraz muzealnicy.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski Warszawa społeczeństwo POLSKA

"Są fundamentem wolnej Polski". Medale dla zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej

Medale "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" wręczył byłym opozycjonistom okresu PRL Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Ci, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 70. i 80. cierpieli ogromne prześladowania ze stromy komunistów. Są fundamentem wolnej Polski - podkreślił szef UdSKiOR.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski społeczeństwo PRL opozycja demokratyczna kombatanci POLSKA

"Rozumiem ból Polaków". Amerykański kongresmen przeprasza po interwencji ambasady ws. słów dot. Holokaustu

Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmena Steve'a Cohena sugerującej udział Polski w Holokauście. Polityk z Tennessee przesłał list, w którym zapewnił, że mówiąc o Polsce, miał na myśli lokalizację geograficzną i jednoznacznie stwierdził, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadały nazistowskie Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust III Rzesza Niemcy II wojna światowa Żydzi polityka historyczna USA Ameryka Stany Zjednoczone dyplomacja Marek Wałkuski ŚWIAT

Wanda Boniszewska - nierozumiana stygmatyczka. "Kiedy miała wizje, pojawiały się u niej krwawe łzy"

- W czasie Adwentu 1934 r. u Wandy Boniszewskiej pojawiły się widzialne stygmaty. Mistyczka nie chciała się z tym ujawniać, ukrywała to, nie od razu przyznała się do tego swojemu spowiednikowi. Kiedy cierpiała, kiedy współodczuwała z Chrystusem i miała wizje pasyjne, pojawiały się u niej krwawe łzy - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zmieniły wizerunek kobiety".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Jezus Chrystus Magdalena Merta Polskie Radio 24