Polskie Radio
Section05

pisarz

PR24 Józef Mackiewicz dla początkujących. Prof. Maciąg: nie kupimy jego książek od ręki

- Józef Mackiewicz był prekursorem dostrzeżenia pewnych prądów, które się ujawniały w Kościele katolickim w okresie Soboru Watykańskiego II - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Maciąg, autor monografii o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Józef Mackiewicz KSIĄŻKA literatura czytelnictwo literatura polska

Piotr Gociek: moją pierwszą pracę w radiu dostałem dzięki poezji

- W czerwcu 1989 roku w miesięczniku "Opole" ukazało się kilka moich wierszy. W miarę równolegle, w drugim obiegu, wyszedł mój debiutancki tom. Latem 1990 roku spotkałem polityka opozycji antykomunistycznej, który był akurat w trakcie szukania ludzi do Radia Opole. Od jakiegoś znajomego usłyszał, że jest taki młody chłopak, który pisze wiersze i ma dosyć dobry, radiowy głos - wspominał w Dwójce Piotr Gociek, dziennikarz i autor tomu wierszy "Widzenie Eneasza".
Zobacz więcej na temat:  poezja pisarze i poeci Piotr Gociek Wacław Holewiński Dwójka KULTURA wiersze

"Jest bardzo osobisty". Aleksandra Sikorska-Krystek o stosunku Cypriana Kamila Norwida do renesansu

- Sam fakt zainteresowania kulturą renesansu nie jest tutaj wyjątkowy, jeśli spojrzymy też na innych pisarzy dziewiętnastowiecznych. (...) Dużo bardziej pasjonujące jest to, w jaki sposób Cyprian Kamil Norwid postrzega różne zjawiska rodzące się w kulturze renesansu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sikorska-Krystek (Uniwersytet we Fryburgu). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura pisarze i poeci

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
Zobacz więcej na temat:  Edward Stachura Dwójka Dorota Gacek poezja KULTURA

Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

- Niemen zanotował, że po wykonaniu tego utworu, jeszcze w postaci okrojonej (...), w sali zapadła cisza. To świadczy o tym, jak było to szokujące, jak wielkie, jak zmieniające ówczesnego słuchacza  - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura albumy pisarze i poeci

"Albumy i notatniki to obszar najmniej rozpoznany badawczo". Prof. Chlebowski o twórczości Norwida

- Świat XIX w. wyglądał inaczej, nie było takiego dostępu do informacji, stąd albumy czy notatniki były porządkiem dziennym wielu artystów, także Norwida - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura albumy pisarze i poeci

Życiopisanie Jacka Bocheńskiego

- W moim życiu jest żelazny punkt biografii, to opozycja demokratyczna w latach 60. i 70. Są też takie emblematyczne osoby, dzięki którym ja w opozycji funkcjonowałem, które mnie przez nią poprowadziły. To jest Jerzy Andrzejewski, redaktor "Przeglądu kulturalnego", byłem wtedy świadkiem jego przemiany ideowej i moralnej. Druga ważna osoba to Wiktor Woroszylski. Zjawia się też w pewnym momencie Zbyszek Herbert, który ma przede wszystkim duszę poetycką, nie duszę działacza - wspominał w Dwójce Jacek Bocheński.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Bocheński Dwójka opozycja demokratyczna PRL