Polskie Radio
Section05

pisarz

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA

Białoszewski z innej perspektywy

Mija setna rocznica urodzin poety, prozaika i dramatopisarza Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji powstała wystawa w Muzeum Woli w Warszawie: "Białoszewski nieosobny", traktująca o jego relacjach z innymi twórcami i o jego teatralnej drodze. Tytuł wystawy nawiązuje z jednej strony do nazwy współtworzonego przez Białoszewskiego teatru, z drugiej - do sieci jego artystycznych relacji i przyjaźni, które miały niebagatelny wpływ na jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Miron Białoszewski literatura KULTURA Warszawa pisarze i poeci

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA literatura Bogusław Kaczyński Anna Lisiecka czytelnictwo MUZYKA muzyka klasyczna

Reportaż o "...dorosłym, który został dzieckiem" [POSŁUCHAJ]

Aleja Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim wzbogaciła się o kolejną gwiazdę. W sobotę 21 maja odsłonił ją Grzegorz Kasdepke, niezwykle lubiany autor książek dla dzieci. Czy chciał być pisarzem? Czy lubił czytać książki? Czego życzy dzieciom i czy lubi być "przerabiany" w szkole? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki KULTURA Trójka

"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Joanna Racewicz Narodowe Centrum Kultury płyta wiersze piosenka dzień dziecka premiera jesień taniec pisarze i poeci literatura MUZYKA KULTURA dzieci poezja proza

Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami

- Uważam, że absolutnym mistrzostwem świata było to, co zrobił z francuskimi krytykami i w jaki sposób zdobył dwa razy Nagrodę Goncourtów, chociaż w życiu pisarskim autor może ją zdobyć tylko raz - mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska, autorka książki "Żongler. Romain Gary", biografii Romaina Gary'ego – francuskiego pisarza, urodzonego w Wilnie, dyplomaty, scenarzysty, podróżnika.
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary Francja Agata Tuszyńska literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Inwazja Rosji na Ukrainę. Andruchowycz: to zbrodnia, a Putin to maniak i osoba głęboko chora

Trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że pomimo wznowienia przez Rosję bombardowania ekspansja większości wojsk rosyjskich została powstrzymana. Jednym z gości specjalnych, którzy na antenie Polskiego Radia komentowali obecną sytuację, był Jurij Andruchowycz, ukraiński prozaik i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Rosja poezja Władimir Putin

Karol Hubert Rostworowski. "Dramaty z elementami teatralno-muzycznymi"

- Przynajmniej niektóre utwory dramatyczne Rostworowskiego mają właściwie charakter partytur muzyczno-teatralnych. On znakomicie operował chórami, półchórami, wprowadzał pewną polifonię. W tym sensie jego dramaty przypominają także początki teatru, teatr antyczny - mówił w Dwójce prof. Jacek Bartyzel, autor wstępu do tomu "Czerwony marsz" z wyborem dramatów Karola Huberta Rostworowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Karol Hubert Rostworowski Wacław Holewiński TEATR Dwójka Jacek Bartyzel

Wspomnienie Jarosława Marka Rymkiewicza

W sobotę (5 lutego) zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. W "Kulturalnej Jedynce" prezentujemy archiwalne wypowiedzi zmarłego pisarza oraz ludzi, którzy wystawiali jego dramaty i zajmowali się jego twórczością.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja Ernest Bryll wspomnienie Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk

Maria Nurowska. Poniosła koszt pisania o swoich przeżyciach

- Pisała o kobietach, o historii, o sobie. W 1977 roku wydała bardzo wówczas głośną powieść "Po tamtej stronie śmierci". Opowiedziała w niej o swoim doświadczeniu nagłego pożegnania z silną matką i niełatwych relacjach matka-córka - wczoraj (3.02) po długiej chorobie odeszła pisarka Maria Nurowska. W Dwójce opowiadała o niej Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022