Polskie Radio
Section05

pisarz

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  literatura odeszli 2022 Javier Marias Carlos Marrodan Casas Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla Dwójka KSIĄŻKA

Powstańcze wspomnienia Anny Świrszczyńskiej

- Każdy chciał coś robić, nawet ludzie starsi, niedołężni, żeby się przydać, w jakiś sposób pomóc. Jedni budowali barykady, drudzy piekli chleb, trzeci pomagali rannym. Zatarta była różnica między żołnierzem a ludnością cywilną, walczyli wszyscy - wspominała w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia Anna Świrszczyńska, autorka wierszy, dramatów i prozy, a także sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka literatura Anna Świrszczyńska żołnierze

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA

"Dar narodowy" - reportaż Moniki Chrobak

Był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W tym roku obchodzimy 180.  rocznicę urodzin Marii Konopnickiej i z tej okazji odkryjemy dziś na nowo wnętrza dworu w Żarnowcu na Podkarpaciu, który był darem narodowym dla wybitnej poetki, publicystki i tłumaczki. Kiedy obchodziła 25-lecie swojej pracy komitety jubileuszowe podjęły myśl aby zakupić dla niej małą posiadłość złożoną z kawałka ziemi i domu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Maria Konopnicka Maria Dulębianka Henryk Sienkiewicz poezja pisarze i poeci

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA

Białoszewski z innej perspektywy

Mija setna rocznica urodzin poety, prozaika i dramatopisarza Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji powstała wystawa w Muzeum Woli w Warszawie: "Białoszewski nieosobny", traktująca o jego relacjach z innymi twórcami i o jego teatralnej drodze. Tytuł wystawy nawiązuje z jednej strony do nazwy współtworzonego przez Białoszewskiego teatru, z drugiej - do sieci jego artystycznych relacji i przyjaźni, które miały niebagatelny wpływ na jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Miron Białoszewski literatura KULTURA Warszawa pisarze i poeci

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA literatura Bogusław Kaczyński Anna Lisiecka czytelnictwo MUZYKA muzyka klasyczna

Reportaż o "...dorosłym, który został dzieckiem" [POSŁUCHAJ]

Aleja Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim wzbogaciła się o kolejną gwiazdę. W sobotę 21 maja odsłonił ją Grzegorz Kasdepke, niezwykle lubiany autor książek dla dzieci. Czy chciał być pisarzem? Czy lubił czytać książki? Czego życzy dzieciom i czy lubi być "przerabiany" w szkole? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki KULTURA Trójka