Polskie Radio
Section05

PolskieRadio 24

Absolwenci "zielonych" kierunków w cenie. Nie zabraknie miejsc pracy dla ekspertów ds. ekologii

- Coraz więcej firm stara się pokazać, że sprawdza ślad węglowy swojej działalności, np. ile CO2 wyzwala się podczas sprowadzania komponentów do produkcji. Tym bardziej, że prawo unijne nakłada na duże spółki obowiązek raportowania takich danych jak ESG. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na absolwentów "zielonych uczelni" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Skórka z sieci stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć". 
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe edukacja edukacja przyrodnicza ekologia

Akcja "Stop łańcuchom". Podpisz, by pomóc zwierzakom

- Potrzebna jest zmiana przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Obowiązująca ustawa ma już 20 lat i wielu spraw nie rozwiązała. Dlatego apelujemy o podpisanie się na naszym społecznym projekcie zmian do tej ustawy, który złożymy w Sejmie 24 września. Czasu jest coraz mniej - alarmował w Polskim Radiu 24, Cezary Wyszyński z Fundacji Viva, przedstawiciel komitetu społecznego "Stop łańcuchom".
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe PSY zwierzęta domowe schronisko dla zwierząt ochrona zwierząt

"To było dla mnie ogromne wyróżnienie". Wspomina minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego

- Ludzie z byłej PZPR byli zazdrośni, że dostałem to stanowisko, ale to bardzo ludzkie i nic mnie już nie dziwi. Problemem nowego rządu był dramatyczny brak pieniędzy, dlatego namawiałem zagraniczne firmy do inwestowania w polską telekomunikację. I tak się stało, bo zainwestowały Alcatel, Siemens i inne firmy - powiedział Marek Kucharski, minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Wojewódka sejm kontraktowy rząd wybory 1989 Tadeusz Mazowiecki

Indeks "Zdrowe miasta". Wskaże, gdzie najlepiej zamieszkać

- Dzięki rankingowi "Zdrowe miasta", coraz więcej samorządów, dokonuje niezbędnych inwestycji, aby zyskać lepszą ocenę. To ma znaczenie nie tylko dla poziomu życia ich mieszkańców, ale także dla inwestorów. Trzeci indeks będzie zaprezentowany 23 i 24 września na specjalnym kongresie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Węgrzynowska, kierowniczka ds. ESG w Grupie Luxmed.
Zobacz więcej na temat:  ekologia miasto przyroda zieleń miejska Marta Hoppe dwutlenek węgla

"W Polsce i w Europie jest wielu agentów takich jak Rubcow". Uważa ekspert ds. służb

- Umiejscowienie "nielegała" w krajach zachodnich, to operacja na dekady, ale to bardzo efektywny sposób pozyskiwania niejawnych informacji lub kształtowania opinii publicznej, w czym Kreml specjalizuje się od lat - powiedział dr Witold Sokała,  z Dziennika Gazeta Prawna i Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach  w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Rosja szpiegostwo Paweł Zieliński

Ekspert: rekordowe ceny mieszkań na razie za nami

- Ceny wynajmu mieszkań nie są dziś na rekordowym poziomie z roku 2022 , gdy potrafiły urosnąć od 20 do 40 procent, licząc rok do roku. Obecnie te stawki są na poziomie 2-3 procent wyższym niż w roku 2023  - powiedział Bartosz Turek, ekspert ds. nieruchomości, główny analityk HREIT w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wolny studenci wynajem mieszkań ceny mieszkań kredyt mieszkaniowy GOSPODARKA POLSKA mieszkanie

"Autorytetu Tadeusza Mazowieckiego jako premiera nikt nie kwestionował". Wspomina Artur Balazs

- Dla mnie Tadeusz Mazowiecki był wielkim nauczycielem, profesorem i człowiekiem charyzmatycznym, z olbrzymim doświadczeniem, kochającym ludzi i ten czas udziału w jego rządzie to dla mnie chyba jeden z najlepszych okresów mojej publicznej działalności i aktywności - powiedział Artur Balazs minister bez teki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Wojewódka rząd Artur Balazs sejm kontraktowy wybory 1989

Płoszenie dzikich zwierząt jest przestępstwem. "Jesteśmy gośćmi"

- Wypożyczanie sprzętu takiego jak: skutery wodne, quady, motocykle, jest dziś coraz powszechniejsze, dlatego trzeba tłumaczyć w jaki sposób można je użytkować, aby nie szkodzić przyrodzie. Chodzi także o limity prędkości, bo to ma wpływ na poziom hałasu. Trzeba stale o tym informować klientów takich punktów - powiedział Rafał Rzepkowski z WWF Polska w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24.  
Zobacz więcej na temat:  klimat WWF ochrona przyrody ekologia Marta Hoppe

Za wojnę w Strefie Gazy najwyższą cenę płacą dzieci

- W Strefie Gazie konwoje z pomocą humanitarną już mogą docierać, ale problemem jest zapewnienia bezpieczeństwa dla ludności cywilnej i wolontariuszy, z których 230 zginęło niosąc pomoc. Dla dzieci największym problemem są fatalne warunki sanitarne, bo pojawiły się pierwsze ofiary choroby polio  - powiedział Jan Bratkowski, rzecznik UNICEF Polska w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Strefa Gazy Hamas Izrael UNICEF

Nowe wytyczne dla lekarzy dotyczące aborcji. Czy zwiększą szansę na legalny zabieg?

- Nowe wytyczne ministerstwa zdrowia dotyczące oceny stanu psychicznego pacjentki, która decyduje się na legalną aborcję, są krokiem w dobrym kierunku, na które czekały kobiety - powiedziała adwokatka, dr Sabrina Mana-Walasek, Stała Doradczyni Komisji ds. rozpatrzenia projektów aborcyjnych, prawniczka Pro Abo w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  aborcja medycyna prawo Ministerstwo Zdrowia Małgorzata Żochowska

"Udział w rządzie Mazowieckiego był dla każdego ministra zaszczytem". Wspominał Andrzej Kosiniak-Kamysz, szef resortu zdrowia

- W rządzie Tadeusza Mazowieckiego oprócz ludzi "Solidarności" było także czterech ludowców, trzech polityków Stronnictwa Demokratycznego oraz czterech przedstawiciel PZPR, wszyscy dla dobra kraju postanowili wspólnie działać  - powiedział Andrzej Kosiniak-Kamysz, lekarz, były minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  polityka Tadeusz Mazowiecki Rząd RP sejm kontraktowy wybory 1989 Paweł Wojewódka

Politykom jest łatwiej sterować emocjami wyborców niż szukać tego co ich łączy ?

- Hodowanie przez polityków radykałów, zaburza debatę publiczną w Polsce i prowadzi do powstania amerykańskiego modelu dwupartyjnego, z wszystkimi tego typu konsekwencjami. To może prowadzić do autorytaryzmu i przemocy z życiu politycznym  - powiedział Marcin Makowski z tygodnika 'Wprost" w audycji "Stan rzeczy" w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  przemoc wulgaryzmy społeczeństwo partie polityczne propaganda debata publiczna