Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Rzeź Woli. Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie: jako ludobójstwo pozostaje mało znana

W sobotę, w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po poświęconej temu tematowi wystawie w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech mało znana - powiedział  rzecznik Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  rzeź Woli II wojna światowa Niemcy

Białoruś naruszyła polską przestrzeń powietrzną. O incydencie zostało poinformowane NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie. Szef resortu Mariusz Błaszczak polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe. O incydencie zostało poinformowane NATO. Do MSZ w trybie natychmiastowym wezwana została chargé d’affaires Ambasady Białorusi - poinformował resort dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś siły zbrojne Andrzej Duda historia Polski Polonia Zbigniew Herbert język polski NATO

PR24 "Polki". Teresa Kodelska - sanitariuszka z Powstania i narciarska mistrzyni Polski

Teresa Kodelska była zaprzysiężoną harcerką konspiracyjną, a przed samym wybuchem Powstania Warszawskiego wstąpiła do Armii Krajowej i kierowała, jako najstarsza, piętnastoletnia dziewczyna, zespołem sanitariuszek. Po II wojnie światowej rozwijała karierę naukową i sportową, z dużymi sukcesami. Postać Teresy Kodelkiej przypomniał w Polskim Radiu 24 historyk i były prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego Mirosław Chada.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta

Powstanie Warszawskie w fotografii. Michał Komuda zachęca do udziału w konkursie "Pamięć »W« kadrze"

- To zdjęcie musi mieć to coś, czym będzie wyróżniało się spośród setek innych zgłoszonych prac, ale również musi opowiadać historię. To nie może być wyłącznie obrazek. Musi być zaawarty przekaz w tym zdjęciu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Michał Komuda, zapraszając do udziału w konkursie fotograficznym "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska fotografia

Pogrzeb po 79 latach. Szczątki poległych w Powstaniu Warszawskim spoczęły na cmentarzu na Woli

Szczątki dziewięciu osób poległych i zabitych podczas Powstania Warszawskiego spoczęły na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Szczątki powstańca warszawskiego i najprawdopodobniej ośmiu cywilów zostały odnalezione podczas prac budowlanych na warszawskim Czerniakowie w maju i czerwcu tego roku. Eksperci Instytutu Pamięci Narodowej po ekshumacji pobrali próbki genetyczne, by ewentualnie w przyszłości ustalić tożsamość osób, których szczątki zostały odnalezione. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pogrzeb

PR24 "Moje serce w Warszawie" pamięci powstańców. Piotr Blak: nie chcieliśmy nagrać płyty patetycznej

- Przyświecały nam dwie idee: pierwsza, by ta płyta nie była patetyczna, wojskowa - mówił w Polskim Radiu Piotr Blak z zespołu Sorry Boys o płycie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - Drugą rzeczą, na której mi zależało, było to, aby pozostawić po sobie jakąś wartość - dodał. Jak mówił, w albumie są piosenki inspirowane autentycznymi historiami życia członków jego rodziny, powstańców warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kultura masowa Maja Kluczyńska

"Kwatera bożych pomyleńców" - jak oswoić powstańczą rzeczywistość [POSŁUCHAJ]

Poważne rozprawy o wojennych czasach i anegdoty z przeszłości czterech różnych warszawiaków. Różnych na wskroś, choć w podobnym wieku. Opowieści z kamienicy w centrum powstańczej Warszawy przypomnieliśmy w Dwójce w związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W cyklu "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów książki Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców". Wydanie pierwsze, ocenzurowane, ukazało się w 1959 roku, a pierwsze nieocenzurowane dopiero w 2008 roku, nakładem wydawnictwa Antykwariat Książek. Czytał Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka jarosław gajewski pr poleca

Po 79 latach doczekają się godnego pochówku. Na Woli odbędzie się pogrzeb zabitych podczas Powstania Warszawskiego

Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli odbędzie się pogrzeb 9 osób, które zginęły podczas Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczną się w południe Mszą świętą w kościele Świętego Grzegorza Wielkiego, po której szczątki zostaną złożone do mogił. W uroczystości wezmą udział weterani walk o stolicę, przedstawiciele władz Warszawy i Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  pogrzeby II wojna światowa zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo

"Międzynarodówka" w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. ZTM skierował pismo do armatora

Łukasz Majchrzyk z Zarządu Transportu Miejskiego: "wysłaliśmy do armatora wiślanego promu pismo, w którym wzywamy do wyjaśnienia sytuacji, do której doszło 1 sierpnia". Zachowanie armatora turystycznego promu Słonka, który podczas uroczystej parady statków na Wiśle odtwarzał "Międzynarodówkę" wzbudziło falę krytyki m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka, a także byłego prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Wisła komunizm