Polskie Radio
Section05

pr poleca

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo węgiel górnictwo górnicy śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa

"Choinki Jedynki 2021". Pierwsza dama: zapraszam do włączenia się w akcję

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zachęca słuchaczy Polskiego Radia, by włączyli się do akcji "Choinki Jedynki". Fundusze zbierane będą poprzez licytacje świątecznych obrazków namalowanych przez dzieci oraz dary wspierających akcję dorosłych "Przyjaciół Jedynki" - znanych postaci ze świata kultury, nauki, rozrywki i sportu.
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki 2021 Agata Kornhauser-Duda akcja charytatywna choinka Choinki Jedynki pomoc konkurs dzieci

Wspólne odkrywanie ojcostwa. XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]

– Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... – mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców z różnych stron Polski wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada. Rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się współcześni ojcowie oraz ich rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Trójka ojcostwo ojciec tata wychowanie dzieci dzieciństwo konferencja konferencje mazowieckie młodzież społeczeństwo warsztaty

"Kolejka" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Pisali o niej Iwaszkiewicz, Gałczyński, Młynarski. Występowała w filmach, między innymi w "Zakazanych piosenkach", "Pożegnaniach", serialu "Dom". Była czymś więcej, niż tylko środkiem transportu. Pięknie łączyła ze sobą ludzi z okolicznych miejscowości. Mowa o EKD, czyli Elektrycznych Kolejach Dojazdowych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce kolejka II wojna światowa Warszawa

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA reportaż Czesław Bielecki architektura KSIĄŻKA Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka

Vladimir Nabokov - "Obrona Łużyna". Opowieść o obsesji i szaleństwie

W Dwójce prezentowaliśmy powieść "Obrona Łużyna", napisaną przez Vladimira Nabokova, gdy ten przebywał na emigracji. Głównym bohaterem jest Aleksander Iwanowicz Łużyn - genialny szachista, stopniowo popadający w obłęd. Wznowienie w przekładzie Eugenii Siemaszkiewicz ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa W.A.B.. Wybrane fragmenty czytał Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Vladimir Nabokov literatura