Polskie Radio
Section05
radio

"Mamy fantastyczne nagrody dla dzieci". Szefowa "Czterech Pór Roku" o feriach z Polskim Radiem

- Mamy moc atrakcji i to codziennie - mówiła Magdalena Szturemska, szefowa "Czterech Pór Roku" w Programie 1 Polskiego Radia i pomysłodawczyni "Zimy z Radiem". Gośćmi audycji byli też: red. naczelna radiowej "Czwórki", Hanna Dołęgowska, Piotr Majewski, szef publicystyki kulturalnej w "Trójce" oraz Klaudia Borowa z Polskiego Radia Dzieciom.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ferie zimowe radio dzieci rodzice W POLSKIM RADIU KULTURA

Stanisław Leszczyński: Studio S-1 działało jeszcze zanim zostało otwarte

- Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1992 roku , przy czym to studio zaczęło istnieć kilka miesięcy wcześniej, bo już nie mogłem wytrzymać. Wszystkie formalności, zasady BHP i tak dalej zostały chyba złamane. Pamiętam, jak osobiście zakładaliśmy linki bezpieczeństwa na tubusy. Dzięki temu wcześniej można było tam wprowadzić Jerzego Semkowa z Sinfonią Varsovią - mówił współtwórca i pierwszy dyrektor Studia S-1 (obecnie im. W. Lutosławskiego).
Zobacz więcej na temat:  studio im. Witolda Lutosławskiego radio Witold Lutosławski studio Lutosławskiego 95 lat Polskiego Radia Monika Zając Roch Siciński Dwójka historia radiofonii

Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

- Wiele gmachów operowych, które w tamtym czasie powstały, to były miejsca dość snobistyczne. Zaczynał się wówczas kult śpiewaków operowych, na co nałożyło się pojawienie fonografii. Fonografię wyczuł Enrico Caruso, nazywany królem tenorów, który swoją popularność w XX wieku zawdzięcza m.in. temu, że nagrywał mnóstwo płyt - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, dziennikarz muzyczny i znawca opery.
Zobacz więcej na temat:  opera radio Piotr Beczała Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając Jakub Kukla KULTURA Jan Kiepura

Gra "Tak zmienił się świat". Uczestnicy podążają w niej szlakiem postępu technologicznego radia

- Chcieliśmy pokazać, w jaki sposób obecność radia, zmieniło życie społeczeństwa i jak pewna rodzina, bohater gry, po pojawieniu się radioodbiornika, zyskała dostęp do różnych informacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik Działu Edukacji w Muzeum Historii Polski, o wirtualnej grze "Tak zmienił się świat".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 gra online radio technologie postęp technologiczny KULTURA

Święto odzyskania niepodległości w Polskim Radiu

W środę 11 listopada przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia na wszystkich antenach Polskiego Radia w południe zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. 11 listopada w Polskim Radiu grać będziemy wyłącznie polską muzykę. W audycjach specjalnych porozmawiamy m.in. o tym, co dla pokoleń Polaków oznaczały wolność i ojczyzna oraz na czym polega patriotyzm gospodarczy. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU niepodległość koncert słuchowisko rocznica Święto Niepodległości gra radio Przystanek Niepodległość

Polskie Radio na 1 listopada – wspomnienia o tych, którzy odeszli i raporty z dróg

Z okazji Wszystkich Świętych anteny Polskiego Radia przygotowały specjalne ramówki. Nie zabraknie w nich audycji wspomnieniowych o znanych ludziach kultury, nauki i sportu, którzy odeszli w mijającym roku. 1 i 2 listopada będzie dominować specjalnie dobrana, spokojna i nastrojowa muzyka, a cyfrowe Polskie Radio Kierowców oraz Jedynka, Trójka i Polskie Radio 24 będą informować kierowców o sytuacji na drogach. Z myślą o tych, którzy zostaną w domach, Polskie Radio przygotowało transmisje mszy świętych.
Zobacz więcej na temat:  radio Polskie Radio Wszystkich Świętych kierowcy drogi wspomnienie Dwójka Trójka Czwórka Polskie Radio Kierowców Msza święta

Dr Marcin Hermanowski: radio dawało namiastkę uczestnictwa

- Radio od samego początku istnienia starało się na różne sposoby transmitować wydarzenia, które działy się w wielu miejscach Polski. Jednak kłopot sprawiała technika, więc początkowo były to transmisje telefoniczne, a jeżeli transmisje się odbywały, to często były nagrywane na taśmę i dopiero później odtwarzane - mówił w Dwójce historyk radia dr Marcin Hermanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Dwójka radio Jakub Kukla Monika Zając KULTURA historia radiofonii

Wielki jubileusz "Kroniki Sportowej". Wydanie numer 21000. POSŁUCHAJ

"Kronika Sportowa" to audycja, która nadawana jest bez przerwy od 30 listopada 1954 roku. W wydaniu numer 21 000 przedstawiliśmy fragmenty relacji dotyczących najważniejszych sukcesów polskich sportowców. - Święto świętem, ale naszym obowiązkiem przede wszystkim jest informować Państwa, co dzieje się na sportowych arenach w kraju i zagranicą - stwierdził Cezary Gurjew, przechodząc do relacjonowania aktualnych wydarzeń sportowych.
Zobacz więcej na temat:  radio Polskie Radio

W kuźni młodych talentów. Rusza Akademia Radiowa Polskiego Radia

Polskie Radio uruchomiło Akademię Radiową. To pierwsza seria specjalistycznych kursów kształcących przyszłych reporterów, wydawców i realizatorów radiowych. – Szkolenia są prowadzone przez doświadczonych trenerów. Wielu z nich to współpracownicy i pracownicy Polskiego Radia, ale nie tylko – zapowiedziała na antenie Trójki prezes Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Kamińska Polskie Radio kurs reportaż radio Izabela Kuczyńska Andrzej Zybertowicz warsztaty

Radiowe oblicze Ireny Kwiatkowskiej - archiwalne nagrania

Była "kobietą pracującą", ciotką Ryszarda Ochódzkiego i mamą Pawła Jankowskiego, ale czy pamiętamy jej znakomite role radiowe? Irena Kwiatkowska to wielki i bogaty rozdział radiowej historii - laureatka Złotego, a później Diamentowego Mikrofonu, aktorka występująca w licznych słuchowiskach dla dzieci i dla dorosłych, a także kabaretach zarchiwizowanych przez Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Irena Kwiatkowska radio KULTURA