Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już dziś. Jak było rok temu? [POSŁUCHAJ]

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą rozbrzmiewały opusy Fryderyka Chopina, czego będzie można słuchać na żywo na miejscu lub w internecie. To wszystko w ramach Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, który rozpocznie się już dziś (10 listopada) o godz. 19.00. Tuż przed jego startem, dzięki reportażowi "Maraton" Jakuba Tarki, przypominamy zeszłoroczne wydarzenie i towarzyszące mu emocje. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości pr poleca

"Kobiety niepodległości" - premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Wyszkolone i wykształcone. Wywiadowczynie, kurierki i instruktorki. Sanitariuszki i konstruktorki bomb. Ochotniczki z oddziałów żeńskich Polskiej Organizacji Wojskowej POW. Konspiratorki z oddziałów lotnych. Wypróbowane w boju. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej pt. "Kobiety niepodległości". 
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości kobieta historia Polski reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Święto Niepodległości. Reportaż "Tysiące powodów do świętowania" [POSŁUCHAJ]

Święto Niepodległości to uroczystość, która powinna nas wszystkich jednoczyć, napawać dumą i radością. Czemu zatem w tym dniu się dzielimy, organizujemy różne marsze, a i z dumą, i radością różnie bywa? Reportaż nie odpowiada na te pytania, ale dostarcza wiele powodów do świętowania.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości reportaż Henryk Dedo Waldemar Kasperczak pr poleca patriotyzm

Rzeź Woli. "Znicz dla pradziadka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby naszych zmarłych. Kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy nagrobki. Dla wielu z nas to także czas modlitwy czy okazja do wspólnego przeglądania starych rodzinnych fotografii. Dzięki nim wracają do nas wspomnienia. Nie wszyscy jednak mogą ze spokojem udać się na cmentarz, aby zapalić światło zmarłym…
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż pr poleca historia Polski rzeź Woli

Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

"Nie mogę mieć do swego życia pretensji. Tak bym powiedział. To, co przeżyłem dramatycznego, te porażki... Wiem, że to jest nieodłączna część mojego życia i mojej psychiki. Tak że w tym sensie mogę powiedzieć - trudno tego nie powiedzieć, kiedy ja mam niemal sto lat - że to życie jest spełnione i oby trwało" - powiedział Józef Hen w reportażu Joanny Bogusławskiej. Zapraszamy do wysłuchania jego historii.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska KULTURA Józef Hen pr poleca

Bronisław Rawski i jego miłość do muzyki ludowej. Reportaż "I w kosmosie bym zagrał" [POSŁUCHAJ]

Bronisław Rawski, bębnista, harmonista, skrzypek, tancerz i śpiewak, urodził się 6 grudnia i – jak mawia – dostał miłość do muzyki w prezencie od św. Mikołaja. Życie zmusiło go do ciężkiej pracy, wystawiło na próbę jego talent i wrodzony optymizm. Lekarstwem, nadzieją i siłą była muzyka zasłyszana w rodzinnym domu, przy darciu pierza i przy suszeniu tytoniu. Ale nie samą muzyką człowiek żyje, choć bez niej żyć nie może. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa skrzypce reportaż Agnieszka Czyżewska-Jacquemet pr poleca

Podtrzymać tradycję Podhala. Reportaż "Hen wysoko w górach" o zespole Zbójnicek z Zębu [POSŁUCHAJ]

Może się poszczycić najwyższym położeniem w Polsce. Mowa o wsi Ząb, koło Zakopanego, która leży na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza. Góralska miejscowość słynie nie tylko ze swojej malowniczej lokalizacji, ale też z kultywowania folkloru i tradycji dawnego Podhala. Mimo że na co dzień już niewielu mieszkańców zajmuje się wypasem owiec, rolnictwem czy wyrobem oscypków, to o starych zwyczajach tego regionu nie pozwala zapomnieć zespół regionalny Zbójnicek.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Zakopane folklor tradycja Podhale góry Monika Chrobak

Reportaż "Trauma i duma". Rocznica zabójstwa ks. Popiełuszki - kapelana "Solidarności" [POSŁUCHAJ]

Mija 39. lat, odkąd błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko zginął męczeńską śmiercią. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego reportażu Alicji Grembowicz pt. "Trauma i duma". 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko reportaż Alicja Grembowicz Jan Żaryn wiara Kościół katolicki pr poleca

Reportaż o pracy na statkach rybackich we flocie dalekomorskiej [POSŁUCHAJ]

Roman Hebel i Piotr Jakubowski pochodzą z Kaszub. Obaj "zęby zjedli" we flocie dalekomorskiej, a o pływaniu w niej potrafią opowiadać z humorem. To opowieści zarówno z lat nauki, jak i rejsów, podczas których od nostalgii i surowych warunków pracy ratowało ich poczucie humoru. To pozwalało znieść trudy długotrwałych połowów. Zapraszamy na reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego "Półtorej krowy za żonę". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż statki Morze Bałtyckie Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca

Przyjaciel Polski porwany przez Hamas. Kim jest Alex Dancyg? - reportaż Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

"Przyjaciel Polski, rzecznik współpracy pomiędzy naszym krajem a Izraelem, historyk, mający także obywatelstwo RP Alex Dancyg został uprowadzony przez terrorystów z Hamasu z kibucu na południu Izraela" - poinformował działacz żydowskiej gminy wyznaniowej w Łodzi Jarosław Papis-Rozenbaum. Alex Dancyg jest bohaterem reportażu Marty Rebzdy pt. "Podwójna tożsamość".
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda Izrael Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska konflikty międzynarodowe

Sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. Reportaż "Bachledówka Prymasa" [POSŁUCHAJ]

Bachledówka to wzniesienie o wysokości 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między wsiami Czerwiennem a Ratułowem. Stąd rozciągają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid. Na Bachledówce znajduje się klasztor paulinów i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez wiele lat to miejsce odwiedzał kard. Stefan Wyszyński. Dla upamiętnienia tych wydarzeń paulini budują Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż Stefan Wyszyński