Polskie Radio
Section05

reportaż

Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Warszawa wspomnienie HISTORIA KULTURA Trójka

Niósł pomoc, a teraz sam jej potrzebuje. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Marcin Borkowski na co dzień pracował jako zawodowy ratownik w warszawskim pogotowiu. Po godzinach przesiadał się na prywatny skuter i tym motoambulansem dalej jako wolontariusz jeździł nieść pomoc. 13 października, jadąc do zgłoszenia, miał poważny wypadek. Ma połamane kończyny, przeszedł już kilka operacji i nadal jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Będzie więc potrzebował długiej rehabilitacji.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska ratownik medyczny wypadek pomoc Warszawa Trójka społeczeństwo

Na cmentarzu nocą. Reportaż "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." [POSŁUCHAJ]

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." – wszyscy znamy te słowa z "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dzień zaduszny. Wywoływanie duchów zmarłych. Ciemno i straszno. Do tego pohukiwanie sów – zwiastun nieszczęścia. Nocą boimy się zaglądać za bramy nekropolii. Dlaczego? Czy literacki przekaz ugruntował w nas te strachy? Czy to przesada? Żeby to sprawdzić, opowiemy o cmentarzu nocą.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka literatura KULTURA

Pierwszy fake news? 83 lata temu wyemitowano "Wojnę światów"

Dokładnie 83 lata temu amerykańska stacja radiowa CBS wyemitowała słuchowisko "Wojna światów", na podstawie powieści H.G. Wellsa. Brzmiało ono tak realistycznie, że wielu mieszkańców New Jersey uwierzyło w to, że Marsjanie dokonali inwazji na Ziemię. Ekspert ds. retoryki dr Marek Kochan w "Zapraszamy na Weekend" tłumaczył, dlaczego "Wojna światów" była pierwszym fake newsem oraz jak chronić się przed fałszywymi informacjami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara KULTURA Orson Welles Marek Kochan

Historia Wojskowych Powązek. Reportaż "Las krzyży" [POSŁUCHAJ]

Ci, którzy wybierają się na Powązki Wojskowe, wiedzą, że oprócz kwiatów i zniczy obowiązkowo trzeba mieć ze sobą siatkę orzechów. Na tym niezwykle ważnym dla Polaków cmentarzu rezydują bowiem wiewiórki. Historia Powązek Wojskowych rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy zaczęto chować tam żołnierzy armii carskiej. To miejsce, gdzie pochowani są najwybitniejsi, najdzielniejsi synowie ojczyzny, ale też ludzie, którzy źle zapisali się w polskich dziejach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce historia Polski Powązki Urszula Żółtowska-Tomaszewska IPN

"Las krzyży" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ci, którzy wybierają się na Powązki Wojskowe wiedzą, że oprócz kwiatów i zniczy obowiązkowo trzeba mieć siatkę orzechów. Wiewiórki rezydują na tym niezwykle ważnym dla Polaków cmentarzu. Historia Powązek Wojskowych zaczyna się na początku wieku, kiedy zaczęto chować tam żołnierzy armii carskiej. Teraz jest to miejsce, gdzie pochowani są najwybitniejsi, najdzielniejsi Polacy i ale też tacy, którzy źle zapisali się w polskiej historii.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Autor wcale nie stara się ich wybielić". Gociek o obrazie Niemców w opowieści Haralda Jähnera

- Biorąc pod uwagę, że autorem jest Niemiec, to ta książka nie jest jakoś specjalnie wybielająca - powiedział w audycji "Posłowie" na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek recenzując opowieść "Czas wilka. Powojenne losy Niemców" autorstwa Haralda Jähnera. - Jednocześnie jest wolna od ceremonialnego bicia się w pierś - dodał Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA HISTORIA II wojna światowa Niemcy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura

Reportaż o wirtualnym przewodniku po Wojskowych Powązkach [POSŁUCHAJ]

Profesor Marek Cieciura od lat tworzy wirtualne przewodniki po miejscach pochówków żołnierzy Armii Krajowej. Ostatnio wraz ze współpracownikami skończył prace związane z tworzeniem przewodnika po Powązkach Wojskowych, które są miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Teraz każdy, kto ma smartfona, będzie mógł wybrać się na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca – sam, a jednak z przewodnikiem.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Powązki społeczeństwo pamięć przewodnik Trójka