Polskie Radio
Section05

rodzice

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża zdrowe odżywianie DAB+

Co dzieci otrzymują od rodziców w genach?

Gen to, w dużym uproszczeniu, kawałek DNA, w którym jest zapisana informacja o jakimś białku. Każdy z nas ma w sobie 20 tysięcy genów kodujących białka, jednak wiele z tych genów koduje więcej niż jedno białko. Geny określają nasz wygląd i w pewnym stopniu nasz charakter. Co dzieci otrzymują od rodziców w genach? Czy choroby, na jakie zachoruje dziecko, również zależą od genów? Jaki wpływ na życie i zdrowie człowieka mają geny? Co można wyczytać z DNA? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa rodzica" prof. Ewa Bartnik – biolog, genetyk, popularyzatorka nauki specjalizująca się w chorobach spowodowanych zmianami w DNA mitochondrialnym.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka dziedziczność zdrowie radio dla rodziców

Rozwój, nie zmęczenie. Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?

Obecnie dzieci mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych. Ogrom możliwości może być przytłaczający. Jak powinniśmy więc wybierać zajęcia dla dziecka, aby się ono rozwijało, a nie męczyło i zniechęcało? - Myślę, że trzeba szukać balansu, przede wszystkim warto bardziej obserwować dziecko pod kątem rozwoju, niż doskonalić w każdym obszarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Monika Kurzynoga z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ekspertka z zakresu pedagogiki. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz dzieci edukacja wychowanie społeczeństwo szkoła zajęcia pozalekcyjne aktywność fizyczna psychologia

Niespokojny maluch

Dzieci są mądre, kochane i… wymagające, zwłaszcza te, które są bardziej czujne i pobudliwe niż inne niemowlęta. "Niespokojny maluch" - nowy poradnik dr Mary Sheedy Kurcinki, autorki bestsellerowego "Temperamentnego dziecka", powstał właśnie z myślą o niemowlakach, które mają bardziej wrażliwą naturę, i o ich rodzicach. Może okazać się niezastąpionym przewodnikiem po pierwszych 18 miesiącach życia niespokojnego maluszka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci zdrowie niemowlę zdrowie dziecka

Rowerzyści na drogach. Jakie mandaty im grożą?

Rowerzyści mogą się poruszać po większości dróg publicznych z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad oraz jezdni, wzdłuż których prowadzą wyznaczone drogi lub pasy dla rowerów. Mogą więc jeździć bez ograniczeń po zwykłych drogach, a jeśli są wzdłuż nich drogi dla rowerów lub pasy ruchu dla rowerów, to muszą z nich skorzystać. W razie niestosowania się do przepisów grozi im mandat.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców drogi społeczeństwo bezpieczeństwo na drodze rower dzieci przepisy drogowe kodeks drogowy mandat

Dzban, który mrozi, czyli dlaczego dorośli nie mogą dogadać się z dziećmi?

Rodzice często mówią, "że nie potrafią się dogadać ze swoimi dziećmi". Nic dziwnego, skoro język dorosłych różni się od tego używanego przez młodzież. Co więcej, nawet poszczególne grupy wiekowe młodych ludzi mówią różnymi gwarami. Nic dziwnego, że powstają nawet specjalne słowniki tłumaczące "z polskiego na nasze".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski dzieci młodzież rozmowa Józef Niewiarowski Łukasz Sobolewski Trójka

У Міністерстві соціальної політики шукають проєкти, які поєднають роботу із сім'єю

Урядовий уповноважений з питань демографічної політики «розпочав проєкт з виявлення та розповсюдження найцікавіших рішень, які використовуються у польських компаніях, що полегшують працівникам досягнення щастя та задоволення в сімейному житті, і в той же час дають можливість розвивати свою професійну кар’єру»
Zobacz więcej na temat:  социальная политика Польши праця

Macocha, macoszka, a może macosia? Wizerunek macochy w kulturze i w książce "Niezwykła macocha"

"Niezwykła macocha" to książka, która stała się przyczynkiem do rozmowy na temat relacji w rodzinach patchworkowych. Słowo macocha w języku polskim nie brzmi najlepiej, a ponadto niesie za sobą negatywne konotacje. Motyw złej macochy pojawia się chociażby w baśniach. Kasia Huzar-Czub zwraca uwagę na to, że słowo macocha należy oswoić i w pewien sposób odczarować, nadając mu inne konotacje. A co jeśli zamienilibyśmy słowo macocha na macoszka albo macosia?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzina rodzicielstwo