Polskie Radio
Section05

rodzice

Maląg: za czasów Tuska samotne matki miały ulgę podatkową ok. 6 tys. zł. Teraz będzie to 45 tys. zł

Marlena Maląg zwróciła uwagę na fakt, że "za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały ulgę podatkową maksymalnie wysokości ok. 6 tys. zł". Zgodnie z zapowiedzią minister rodziny i polityki społecznej "od 1 lipca będą miały ulgę wysokości 45 tys. zł". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dzieci ulga podatkowa podatki pit kwota wolna od podatku Polski Ład

Wychowanie. Czy nastał jego koniec?

Wychowanie to anachronizm, wychowanie opiera się na strukturach władzy, wychowanie jest przemocą, wychowanie kładzie nacisk na posłuszeństwo, wychowanie jest bezosobowe i służy tylko dorosłym, wychowanie zdejmuje odpowiedzialność z rodziców, wychowanie ogranicza potencjał, wychowanie równa wszystkich, wychowanie osłabia, wychowanie ma lobby, dzieci nie mają – to dziesięć tez na temat wychowania, o których mowa w książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" autorstwa Kathariny Saalfrank.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie rozwój dziecka

Kilkuletni uchodźcy. Historie ukraińskich dzieci

Gośćmi "Zagadkowej niedzieli" były Alisa (12 lat) i Lukian (6 i pół roku), pochodzące z Kijowa. W związku z wojną, która od ponad dwóch tygodni trwa w ich kraju, dziewczynki przebywają obecnie w Warszawie. - Bardzo dobrze nam tutaj, ale bardzo byśmy już chciały, żeby wojna się skończyła, żebyśmy już mogły wrócić do domu - mówiły zgodnie. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk Trójka Ukraina

Nowelizacja prawa oświatowego. Piontkowski: zapisy wynikają z propozycji i uwag rodziców

- Uznaliśmy, że trzeba wprowadzić jakieś jednoznaczne zasady mówiące o tym, jakie organizacje mogą prowadzić zajęcia w szkołach - mówił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski na antenie Radia Gdańsk. Zaznaczył, że nowe regulacje w prawie oświatowym "wynikają z propozycji i uwag rodziców", które napływały do resortu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła ustawa Dariusz Piontkowski

"Jesteśmy nauczycielkami macierzyństwa". Lucyna Mirzyńska o roli położnej w życiu kobiety

- Każda kobieta, niezależnie od wieku, niezależnie od swoje sytuacji powinna mieć wybraną położną rodzinną, znać ją i wiedzieć o jaką pomoc może ją prosić - mówiła w Polskim Radiu 24 Lucyna Mirzyńska, położna środowiskowo-rodzinna, autorka książki "Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa. Sprawdzone rady położnej rodzinnej".
Zobacz więcej na temat:  położna zdrowie macierzyństwo dziecko rodzina szpital ciąża Polskie Radio 24

Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka

Często rozmawiając z babciami i dziadkami zapominamy, że oni też byli kiedyś dziećmi. "Czy wyobrażasz sobie Twoją Babcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo Dziadka, który łapie żaby?" - tak brzmią słowa z zeszytu, który może stać się swoistym pomostem między pokoleniami. Współautorką publikacji "Babciu! Dziadku! Opowiedz mi! Zeszyt o dzieciństwie babci i dziadka" jest gość Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Caillot-Dubus.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Babci Dzień Dziadka Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców