Polskie Radio
Section05

rośliny

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia Ziemia społeczeństwo NAUKA emisja co2 migracja zwierzęta

Czosnek niedźwiedzi celebrytą wśród chwastów. Jak zbierać dzikie rośliny?

Pierwsze dni wiosny to najlepszy czas dla fanów dzikich roślin. Natura budzi się do życia, a wraz z nią wracają dzikie nowalijki. Warto nauczyć się dobrze je rozpoznawać i cieszyć się smakiem: czosnku niedźwiedziego, pędów chmielu, pokrzywy, czy nawet igiełek modrzewia, kwiatostanów klonu czy kwiatów forsycji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński przyroda przyrodnik natura zdrowie STYL ŻYCIA Katarzyna Banaś chwasty

"Gotuj roślinnie" - kuchnia wegańska jest fuzją różnych smaków

Niedawno pojawiła się książka "Gotuj roślinnie", to już kolejna pozycja, którą napisała popularyzatorka kuchni wegańskiej Alicja Rokicka. -  Bardziej otworzyłam się na różnorodność, misz-masz, inspirację przyprawami i różnymi kuchniami świata - mówi Alicja w Czwórce. - W książce można znaleźć wiele nieoczywistych połączeń.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński kuchnia kuchnia wegetariańska jedzenie

"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wystawa dzieła sztuki Łódź środowisko naturalne Dwójka ekologia ochrona środowiska śmieci

Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia?

Przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy – to właśnie te kwiaty uznawane są za symbol zbliżającej się wiosny. Czy nadchodzące ciepłe dni czuć już w powietrzu? – Wiosnę już czuć, nawet z zamkniętymi oczyma. Właśnie kwitną oczary i wawrzynki, które niesamowicie pachną – powiedziała w Trójce Katarzyna Misiak z ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.
Zobacz więcej na temat:  kwiaty ogród ogród botaniczny Trójka Piotr Firan Przebiśniegi