Polskie Radio
Section05

sierpień 80

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Od wolnych związków zawodowych po miejsca w żłobkach. 21 postulatów z Sierpnia '80

Żądania strajkujących pracowników Stoczni Gdańskiej, zaakceptowane przez władze 31 sierpnia 1980 roku, dotyczyły spraw politycznych, gospodarczych i społecznych. Najważniejszym był postulat o utworzeniu wolnych związków zawodowych, który bezpośrednio przyczynił się do powstania NSZZ "Solidarność". Tablice, na których spisano 21 postulatów, zostały umieszczone na liście UNESCO - Pamięć Świata.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL strajki sierpniowe strajki Gdańsk Stocznia Gdańska

"Solidaryzujemy się ze strajkującymi w Gdańsku i w Gdyni". Szczeciński Sierpień '80

19 sierpnia 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, jego przewodniczącym wybrano Mariana Jurczyka. Dzień wcześniej o godz. 10.30 część wydziałów przerwała pracę. Przed bramą główną zgromadziło się kilka tysięcy pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Janusz Marchwiński Marian Jurczyk Stocznia Szczecińska Szczecin Solidarność PRL związki zawodowe

PR24 "Z pewnością nie zostawił nas samych". Ks. Kowalski o roli Jana Pawła II w przemianach Sierpnia 80

- Gdy przyglądamy się transparentom zawieszonym na stoczniowej bramie nr 2 podczas strajków w sierpniu 1980 roku, możemy zaobserwować w centralnym miejscu krzyż, a po lewej stronie - wizerunek Matki Najświętszej z Dzieciątkiem Jezus i wizerunek papieża. Z pewnością ten, który obudził naród polski podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979, miał świadomość tego, że przed Polską jest bardzo trudny czas i z pewnością nas nie zostawił samych - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Solidarność NSZZ