Polskie Radio
Section05

Śląsk

Słynny Stadion Śląski, Planetarium i "Śląskie smaki". "Lato z Radiem" prosto z Chorzowa

Chorzów jest jednym z najciekawszych miejsc w województwie śląskim. Miasto może wiele zaproponować nawet najbardziej wymagającym turystom, bez względu na to, jakiego rodzaju atrakcje interesują ich najbardziej. W audycji mówiliśmy m.in. o Parku Śląskim, słynnym Stadionie Śląskim - jego historii i najważniejszych wydarzeniach, których był on świadkiem, a także o imprezach, które odbędą się na nim niebawem. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Roman Czejarek Stadion Śląski Chorzów turystyka

Dramat 4-latka. Nowe informacje, Ignaś miał spać w piwnicy

Historia 4-letniego chłopca z Gliwic, któremu matka oraz jej partnerka zgotowały niewyobrażalne piekło, wstrząsnęła całą Polską. "Fakt" dotarł do nowych informacji w tej sprawie. Doniesienia te są na razie nieoficjalnie, ale wiele wskazuje na to, że maltretowany chłopczyk mógł być również zmuszany do nocowania w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przemoc dziecko dzieci policja Gliwice śląskie rodzina przestępczość

Rysiek Riedel. 30. rocznica śmierci lidera Dżemu. "Dla niego najważniejsza była wolność"

30 lat temu, 30 lipca 1994 roku, zmarł Ryszard Riedel, legendarny wokalista grupy Dżem, nazywany "ostatnim hippisem naszych czasów". - Na jego wyjątkowość wpływa wiele czynników. Jednym z nich była ta niedefiniowana, niewerbalna, niemogąca być nazwana precyzyjnie słowami charyzma - mówił w audycji Polskiego Radia Jan Skaradziński, autor biografii Ryszarda Riedla.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA blues Ryszard Riedel dżem

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 78 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski HISTORIA Niemcy literatura KSIĄŻKA książki sąd Joanna Bator architektura horror fantastyka śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021

Awaria telefonów na Śląsku. Chodzi o numery alarmowe

Telefony alarmowe 112 i 999 na Śląsku mają awarię - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. - Rzeczywiście wystąpiły problemy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego - powiedziała IAR Alicja Waliszewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. Zapewniła jednak, że wszystkie numery są odbierane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sieci mobilne telefony komórkowe telekomunikacja mobilna numer alarmowy 112 policja służby i bezpieczeństwo regiony śląskie

Nieprawdopodobna historia prawdziwa, czyli jak Ślązacy budowali Teksas

"Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" – już tytuł tej książki brzmi trochę jak tytuł absurdalnej komedii, a i w to, co tam opisano, czasami trudno uwierzyć. A jednak to historia prawdziwa, co więcej, wciąż się rozwijająca, gdyż potomkowie bohaterów opisanych przez Ewę Winnicką żyją i budują swoją przyszłość. A autorka w rozmowie z Maksem Cegielskim opowiada o nich, o tej historii i pracy nad książką.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA reportaż Dziki Zachód Ewa Winnicka Teksas emigracja emigracja zarobkowa Stany Zjednoczone Max Cegielski Trójka

Wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Huk, kurz, zapadła ciemność"

W Kopalni Węgla Kamiennego w Rydułtowach na Śląsku doszło do silnego tąpnięcia. W strefie zagrożenia przebywało 68 górników. 10 górników przetransportowano do szpitala - ich stan nie zagraża życiu. Ratownicy poszukują zaginionych. Jak dowiedział się portal polskieradio24.pl, nie mają kontaktu z dwoma górnikami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiadomości regiony śląskie górnictwo górnicy akcja ratunkowa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Antoni Szylling. Najwybitniejszy polski dowódca wojny 1939 roku

- Potrafił zawsze w odpowiedni sposób zareagować. Potrafił korygować błędy swoich podwładnych. Zorganizowany przez niego marsz odwrotowy Armii "Kraków" był długi, prowadzony pod naciskiem nieprzyjaciela, a jednak taki, który nie doprowadził do rozbicia tej armii – stale otaczanej i osaczanej przez wojska pancerne nieprzyjaciela – wskazywał prof. Janusz Odziemkowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa wrzesień kampania wrześniowa Wojsko Polskie Tomaszów Lubelski Janusz Odziemkowski Paweł Wieczorkiewicz

Ptakova: festiwal Carbon to okazja, żeby zachwycić się Śląskiem

Carbon Silesia Festival to święto muzyki elektronicznej, które odbywa się w wyjątkowym miejscu - w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wystąpi na nim m.in. Ptakova. Artystka pochodzi z Gliwic i w Czwórce opowiada o tym, co jeszcze warto zobaczyć na Śląsku. W tym roku impreza rozpocznie się 14 czerwca i potrwa dwa dni, a jej patronem jest Czwórka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Carbon Silesia Festival podróże Podróże z Czwórką muzyka elektroniczna Ula Kaczyńska