Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

"Figurant" wchodzi do kin. Esbek przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę

"Figurant" to opowieść o agencie komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. - W języku potocznym figurant to osoba, która ma jakieś stanowisko i wydaje się jej, że jest kimś, a tak naprawdę jest nikim. To pewnego rodzaju marionetka i kukła. Coś takiego jest w bohaterze tego filmu. Natomiast w słownictwie esbeckim figurant to osoba inwigilowana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gliński, reżyser filmu.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Trzeciakiewicz Jan Paweł II Robert Gliński Karol Wojtyła

PR24 "Powolna, systematyczna zmiana społeczeństwa". Gen. Andrzej Kowalski tłumaczy, na czym polega wojna informacyjna

- Państwa, które działają w sposób totalny, napędzane totalną agresją, dążą do uzyskania wpływu wszelkimi możliwymi sposobami na każdym możliwym poziomie. Jeżeli kondycja moralna społeczeństwa jest niska, na pewno o wiele łatwiej zaprogramować uderzenie, które będzie skuteczne - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski, członek komisji ds. rosyjskich wpływów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo

Wołoszański na listach KO. Macierewicz: to sygnał dla Putina od Tuska, że chce wrócić do prorosyjskiej polityki

- Trzeba się zastanowić jaka jest intencja Donalda Tuska. To pewien sygnał wobec Putina, że Tusk jest otwarty na jego wpływy. To rzecz bardzo niebezpieczna dla Polski i dwuznaczna dla formacji Tuska. Wygląda na to, że jednak lider PO chce wrócić do swojej polityki prorosyjskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz polityka POLSKA wybory parlamentarne Donald Tusk Platforma Obywatelska

IPN sprawdza, czy Jacek Jerz, działacz radomskiej "Solidarności", został w 1983 otruty przez SB

Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą śledztwo w sprawie śmierci w 1983 roku jednego z liderów radomskiej "Solidarności" Jacka Jerza. Są podejrzenia, że mógł on umrzeć na skutek zażycia leków podanych mu przez nieustalone osoby w ramach operacji prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Solidarność Instytut Pamięci Narodowej prokuratura Radom

TYLKO U NAS Śmierć Stanisława Pyjasa i usprawiedliwianie konfidenta

Przed dwoma laty były donosiciel bezpieki Lesław Maleszka wspominał Stanisława Pyjasa, tłumacząc, dlaczego donosił na kolegów Służbie Bezpieczeństwa. Okazuje się, że swoisty "proces beatyfikacyjny" wieloletniego tajnego współpracownika doczekał się kontynuacji. Kolejny rozdział dopisał Cezary Łazarewicz, reporter, laureat prestiżowej nagrody Nike.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków PRL komunizm

Tadeusz Płużański o o zbrodniach UB i MO w Siedlcach i Starej Wsi 12-13 kwietnia 1945

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku po godz. 22.00 funkcjonariusze siedleckiego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali potwornej zbrodni, rozstrzeliwując - bez sądu i wyroku - 16 młodych mieszkańców Siedlec. Ofiar byłoby więcej, jednak dwie osoby - z ranami postrzałowymi - zdołały zbiec i ukryć się przed funkcjonariuszami. O tej bezkarnej zbrodni komunistycznych oprawców mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski PRL